[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۵
  • دوره جدید

سردار طلایی نیک: یک میلیارد و ۷۱۰ میلیون دلار پول ایران از آمریکا استرداد شد، روزنامه شیراز نوین

مهر: معاون وزیر دفاع از استرداد یک میلیارد و ۷۱۰میلیون دلار پول ایران از آمریکا بابت یک قرارداد نظامی که مربوط به قبل از انقلاب بود، خبر داد.گفت‌وگوی ویژه خبری با حضور سردار رضا طلایی نیک معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنور رئیس فراکسیون دفاع و اقتدار ملی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
 سردار طلایی نیک در ابتدای این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی در خصوص حضور آمریکا در خلیج فارس و بررسی آن از منظر حقوق بین الملل و دریا اظهار داشت: یکی از محورهای همایش «حقوق دفاعی» که سه‌شنبه ۱۴شهریور و با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع برگزار شد، بحث معاهدات بین المللی و حقوق دفاعی جمهوری اسلامی ایران بود. 
وی افزود: دفاع حقوقی از امنیت ملی، محدوده‌های سرزمینی و استقلال کشور هدف مهم برگزاری این همایش بود. سردار طلایی نیک خاطرنشان کرد: طبق قواعد بین المللی که البته در برخی از حوزه‌ها مانند هوافضا نارسایی‌هایی دارد، قدرت‌های بین‌المللی حق مداخله و نفوذ در حوزه‌های دریایی کشورهای مختلف را ندارند، اما متاسفانه با اعمال نفوذ قدرت‌های جهانی در برخی از موارد روبرو هستیم. در حقوق دریا برای کشورهایی که دارای ساحل هستند، حقوقی پیش بینی شده است. 
کشورهای ساحلی به علت منابع و منافعی که در دریا دارند، از حقوقی برخوردار هستند که دیگر کشورها برای بهره‌گیری از آن منابع و منافع باید اجازه بگیرند.
وی در ادامه با اشاره به حضور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دلیل خوی استکباری و سلطه‌طلبی به دنبال مداخله‌های نامشروع در خلیج فارس هستند، اما نیروهای مسلح چه نیروی دریایی ارتش و چه نیروی دریایی سپاه که در دریای عمان و خلیج فارس حضور دارند طبق قواعد بین المللی به دفاع از آب‌های سرزمین کشورمان می‌پردازند و در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا ایستاده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی