[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

مالیات و بیمه چوب لای چرخ مسکن مهر شده‌اند، روزنامه شیراز نوین

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در شیراز:
مالیات و بیمه چوب لای چرخ مسکن مهر شده‌اند
مدیر کل راه و شهرسازی فارس : پرونده مسکن مهر تا پایان سال بسته می شود

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

با حضور قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر 2087 واحد مسکن مهر بطور همزمان در استان فارس افتتاح و به بهره برداری رسید. به گفته فیروز تکاور مدیر کل راه و شهرسازی استان فارس از این تعداد واحد مسکونی مهر، 1355 واحد توسط این اداره کل و 732 واحد مسکونی دیگر توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی فارس در مناطق روستایی زیر 25 هزار نفر سکنه اجرایی شده است. تکاور تاکید کرد 1999 واحد مسکونی مهر هم در شهر صدرا در حال ساخت و آماده سازی است و بعضاً آماده تحویل به متقاضیان می باشد. به گفته این مسئول پرونده مسکن مهر که عملاً از سال 1386 کلید خورده بود تا پایان امسال بسته خواهد شد. 
مدیر کل راه شهرسازی استان فارس با اشاره به 3 هزار واحد مسکونی باقی مانده در سطح استان فارس که تعهدات این طرح را با تعویق همراه نموده است، گفت: این 3 هزار واحد یا مشکل حقوقی دارند یا مشکل معارض که عملاً باید تعیین تکلیف شوند. 
تکاور خاطرنشان ساخت، یکی از بزرگترین موانع ساخت و تحویل به موقع مسکن مهر، انتخاب زمین در مناطق خارج شهر و خارج از حدود زیر ساخت ها بود که عملاً اجرای طرح را طولانی کرد، چرا که علاوه بر مسائل ساخت باید زیر ساخت‌های آب، برق، گاز، تلفن و فاضلاب نیز به این مناطق دو دست اضافه می شد.
وی گفت : امروز 150 واحد مسکونی در شهرک گلستان شیراز به عنوان نمونه استانی افتتاح می شود و همزمان در دیگر مناطق فارس هم کلید خانه های مهر تقدیم مالکان آن خواهد شد. 
در ادامه مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با هم بر شمردن ساخت واحدهای مسکونی ارزان قیمت برای گروههای هدف گفت: تنها ساخت این واحدهای مسکونی مطرح نیست چرا که ساخت و بهره برداری باید توام دیده شود و این می طلبد سایر دستگاههای اجرایی در این مهم همت کنند.
مهرآبادی گفت: اگر این وزارت خانه، ساخت مسکن را بر عهده دارد، اما ساخت مسجد و مدرسه را تعهد نکرده است. ساخت کلانتری و بیمارستان را تعهد نکرده است. 
امروز یکی از مشکلات که بهره برداری از مسکن را به تعویق انداخته است همین داستان است چرا که مسکن مهر در جایی ساخته شده که در دسترسی به زیر ساخت ها مشکل است. 
مثلاً ساکنان یک مجتمع مسکن مهر باید برای تحصیل فرزندان خود از یک شهرک به شهرک دیگر سفر کنند و این هزینه های زندگی را افزایش می دهد.
 وی با اشاره به تأخیر در بهره برداری مسکن مهر در بسیاری نقاط کشور گفت : گاهی آنقدر در بهره برداری تاخیر شده است که واحدهای مسکن مهر به آثار باستانی تبدیل شده‌اند و همین در حال تخریب می باشد، چرا که ساختمان بدون سکونت زودتر تخریب می‌شود.
وی در ادامه گفت: مسکن مهر از سال 1386 در دولت نهم کلید خورد و این وظیفه دولت هاست تا مطابق قانون اساسی بستر خانه دار شدن افراد جامعه را ایجاد کند و دولت ها از این باب منتهی بر سر مردم ندارند. 
به گفته ی وی، از چالش های مهم ساخت و بهره برداری مسکن مهر، نبود اعتبارات به موقع و نبرد پیمانکاران بزرگ و صاحب سرمایه است. چرا که پیمانکاران بدون توان مالی وسط کار متوقف می شوند و کارها به تاخیر می افتد. 
از طرفی بعضی واحدهای مسکن مهر بدون تقاضا مانده است که این مشکلات هیچ کدام به نفع جامعه هدف نمی باشد. 
وی از جمله دیگر مشکلات مهم بهره برداری از مسکن مهر را مشکلات بیمه ای و مالیاتی آن اعلام کرد و افزود: صدای رئیس جمهور هم در این ماجرا در آمده ما نمی دانیم با چه زبانی بگوئیم، وزارت دارایی، وزارت رفاه، وزارت نیرو، وزارت اقتصاد، وزارت کشور و بانک مرکزی، خالی ماندن واحدهای مسکن مهر  به علت ندادن پایان کار و مفاساحساب به نفع جامعه نیست. 
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: برای ساخت و اتمام به موقع مسکن باید مشارکت دستگاههای اجرایی را به میدان عمل کشاند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی