[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

غدیر در آینه آیات و روایات از منابع اهل سنت، روزنامه شیراز نوین

سید حسام الدین آیت الهی: 
عید غدیر که طبق روایات ،عید ا…الاکبر و افضل اعیاد مسلمانان است نقش ویژه‌در تاریخ اسلام دارد به گونه‌ای که بقای اسلام راستین منوط به این واقعه عظیم میباشد.
در این مقاله هدف بیان این واقعه عظیم ومبارک که پذیرش آن سبب فلاح‌ و رستگاری مسلمانان در دنیا وآخرت است از دیدگاه آیات وروایات در منابع اهل سنت‌می باشد از همین رو تنها به بیان واقعه وحدیث غدیر واستناد به آن جهت اثبات‌ولایت امیرالمومنین (ع) پرداخته ایم وسعی نموده تا تنها با یاری جستن به همین دلیل‌ ولایت حضرتش را از میان هزاران دلیل اثبات نماییم.
در سال دهم هجری پس از نزول آیه« وَأَذِّنْ فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجَالًا وعَلَى کُلِّضَامِرٍ یَأْتِینَ مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَمِیقٍ (۱)»
پیامبر(ص) اعلام عمومی نمودند تا همه مسلمانان در این سال به حج آمده واین فریضه‌الهی و مناسک آن را از پیامبر (ص) در این سفر بیاموزند.
پس از این اعلام عمومی گرچه در آن سال بیماری حصبه رایج گردیده بود (۲)امامسلمان فوج فوج از اقصا نقاط جهان اسلام جهت انجام فریضه حج وآموختن آن خودرا به پیامبر (ص) رساندند به گونه ای که مورخان شمار افرادی را که در این سفرپیامبر( ص) را همراهی نموده اند، بین شصت تا صد بیست‌هزار نفر نگاشته اند.
پس از اتمام حج در هنگام بازگشت در میقاتی که مسلمانان از یکدیگر جدا می شدندوهریک به سمت سرزمین خود می رفتند از جانب حق آیه« یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَاأُنْزِلَإِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ (۳)» بر پیامبر(ص)نازل گردید.
طبق این آیه خداوند پیامبرش (ص) را امر به ابلاغ امری می‌نماید که برابر بارسالتش می باشد وسپس به ایشان وعده می‌دهد که ایشان را از شر مردم حفظ نماید.همان مردمی که بارها با امر پیامبر (ص) مخالفت کرده وحتی در هنگام بازگشت‌پیامبر(ص) از غزوه تبوک قصد جان ایشان را نمودند به گونه ای که علمای بزرگ اهل سنت وسلفیت بر این امر اشاره نموده ونام یکایک آنها را ذکر نمودند.
ابن حزم آندلسی که از علمای بزرگ اهل سنت وسلفی مذهب است در کتاب المحلی‌خود پس از ذکر اسماء کسانی که اراده قتل نموده می نگارد، می خواستند شتر پیامبر(ص) را در دره بیندازند وایشان را به قتل برسانند(۴)
به اجماع مفسرین وعلمای اهل سنت امری که پیامبر (ص) مامور به ابلاغ آن بودند.ولایت حضرت علی( ع) بوده وآیه «یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَاأُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَإِنْ لَمْ‌تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَه» در شأن امیرالمومنین (ع) ودر روز غدیر خم نازل گردیده است‌. در این رابطه علمای اهل سنت از صحابی رسول‌خدا عبدالله بن مسعود نقل‌نموده اند که وی می گوید: ما این آیه را در زمان پیامبر (ص)اینگونه قرائت می نمودید:
«ای پیامبر آنچه را که از سوی پروردگارت بر تو نازل شده است ابلاغ کن که‌ هماناعلی ولی وسرپرست مومنان است واگر این کار را انجام ندهی رسالتش را انجام نداده ای.»
وأخرج ابن مردویه عن ابن مسعود قال: کنا نقرأ على عهد رسول الله صلى الله علیه‌وسلم«یا أیهاالرسول بلغ ما أنزل إلیک من ربک أن علیا ولی المؤمنین وإن لم تفعل فمابلغت رسالته(۵)»
وایضاً علمای بزرگ اهل سنت از ابن عباس نقل نموده اند که وی می گوید: این آیه در شأن حضرت علی کرم الله وجهه نازل گردید. آنجا که خداوند سبحان‌پیامبر (ص) را امر به خبر دادن مردم به ولایت امیرالمومنین( ع) نمود.
وعن ابن عباس رضی الله تعالى عنهما قال: «نزلت هذه الآیه فی علی کرم الله تعال‌بوجهه حیث أمر سبحانه أن یخبر الناس بولایته (۶)»
پس از نزول این آیه پیامبر(ص) در همان مکان توقف نموده تا آنها که عقب مانده اند، برسند وامر نمودند تا آنها که جلو افتاده‌اند بازگردند. عن سعد أنه قال کنا مع رسول الله (صلى الله علیه وسلم) بطریق مکه وهو متوجه‌إلیها فلما بلغ غدیر خم الذی بخم وقف الناس ثم رد من مضى ولحقه منهم من. 

سمیه حسینی پور
۱۳۹۷/۰۶/۱۶

با سلام و عرض ادب .من در حال نگارش یک مقاله با موضوع حماسه غدیر هستم .می خواستم از مطلب روزنامه اتان استفاده کنم .اما متاسفانه تنها نام نویسنده و روزنامه درج شده .چطور می توانم موارد دیگر آدرس مطلب را داشته باشم ؟

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی