[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

واژه‌ها در به‌تصویرکشیدن غم حادثه دلخراش درگذشت دانش‌آموزان هرمزگانی گم می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

نصرالله کیانی دبیر شورای آموزش و پرورش شهرستان شیراز و عضو این شورا در استان فارس در رابطه با سانحه دلخراش رانندگی که منجر به درگذشت و محرومیت تعدادی از دانش‌آموزان هرمزگانی در مسیر دارای استان فارس گردید طی پیامی ارسالی به دفتر روزنامه شیرازنوین اظهار داشت:
"هو الله الخالق الباریء"
ای داد، كس به داغ دل باغ، دل نداد
ای وای، های‌های عزا در گلو شكست
بادا مباد گشت و مبادا ‌به باد رفت
آيا ز ياد رفت و چرا در گلو شكست

هنوز تلخی سانحه تصادف جمعی از دانش‌آموزان دبستانی رباط کریم و هنرستان شهرکرد در کاممان بود که سحرگاه آدینه دهم شهریورماه یک‌هزار وسیصد و نود و شش، پیام‌آور رخدادی اسفناک گشت که نمی‌شود نام آن را حادثه یا اتفاق گذاشت!
دانش‌آموزان نخبه استان هرمزگان به مطاف مدرس عشق می‌آمدند تا تجربه‌ای دیگر از فرزانگیشان را در بوته رقابت گذارند اما در کمال تأسف، قربانی سهل انگاری گشتند و حلاوت عیدقربان امسال نیز چونان فاجعه منای سال گذشته به تلخ‌کامی غیرقابل جبرانی مبدل گشت...عزیزان دانش‌آموزی که لبخند هر کدامشان خلاصه همه خوبی‌ها بود و چه جانکاه است برای پدر و مادری که دیده انتظار به باغی دوخته بودند که شاخه‌های درختانش تا آفتاب بالا رود؛ اما تا آمدند عطر شکوفه‌هایشان را آرامش نگاهشان سازند سبزی زندگیشان به خشکی گرایید.
مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک گفت: واژه‌ها در به تصویر کشیدن تلخی این حادثه گم می‌شوند و اشک قلم نمی‌تواند غم سترگ این واقعه را روی دفتر جاری سازد. دست اندوه این درد عظیم هرچه دفتر زمان را بیشتر ورق می‌زند برگی جدید از واقعه‌هایی را بر جریده عالم ثبت می‌کند که می‌شد قبل از وقوع، علاج واقعه کرد... در جامعه اسلامی که همه ما خود را داعیه‌دار عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی می‌دانیم چرا آنچه در عمل در طبق گواهی منصفین می‌گذاریم تضییع حقوق طبیعی مردم است؟!
مگر نه اینکه مولای متقیان حضرت علی علیه السلام در خطبه 40 نهج‌البلاغه تأمین امنیت اجتماعی و رفاه عمومی را از وظایف اصلی حکومت اسلامی می دانند؟!
کیانی یادآورشد: مگر نه این است که آموزه‌های دینی ما امنیت و برخورداری از سرزمین امن الهی را حق مسلم هر انسان دانسته‌اند؟! و در اهمیت آن همین بس که کلمه امن و مشتقات آن، حدود 879 مرتبه در قرآن کریم به کار رفته است.
مگر مسلمان را به امانت داری و وفای به عهد نمی شناسند؟!
آیا مدیریت، ردای خدمت و تعهد است یا جبه رتبه‌بندی اجتماعی؟!
آیا مسئولیت، وسیله آب و نان است یا طبق بینش علوی امانتی است بر گردنمان؟!!
چرا هر رخدادی تلخی که واقع می‌گردد با مجازات کردن آخرین حلقه علت، سلسله العلل را از دایره مقصرین حذف می کنیم؟!
چرا مسئولین را قاصر جلوه می دهیم و راننده را مقصر؟!
این مقام مسئول در آموزش و پرورش فارس تأکید کرد: آیا در ظرف ممکناتی که برای هر واقعه قلمداد می‌کنیم نقش مسئولین ممتنع است؟!
ترسیم کردن حق اجتماعی و رعایت حق امانتی که بر گردن ماست و «أَوفُوا بِالعَهدِ»ی که قبل از ملت با خداوند متعهدش گشتیم صرفاً در شیوه نامه و دستورالعمل و بخشنامه و آیین نامه و پروژه‌های در حال ساخت و امثالهم نمی گنجد!
و رابطه تضایف گونه حق و تکلیف بین ذوی الحقوقین، زمانی عینی می‌گردد که همه مسئولین در تمامی ارگان‌های ذی‌ربط چونان رشته‌ای به هم پیوسته، هم افزایی و تعامل اثربخش داشته باشند. وقتی مسئولین ادای حق کردند می‌توانیم مردم را هم در تعامل با آنها مکلف گردانیم و در سایه تقوا، عدالت، رعایت حقوق انسان‌ها، دفاع از مظلومان، برخورد با خاطیان و حاکمیت عدل و حق، قوانین منطبق با معیارهای الهی و انسانی را اجرا و امنیت اجتماعی را برقرار سازیم و جامعه‌ای در این راستا موفق خواهد بود که با تلاش‌های متمرکز، منسجم و مداوم دولت و اراده قوی و مطالبه‌گری مستمر ملت، عزم در برنامه‌ریزی، آینده‌نگری و عاقبت اندیشی داشته باشد.
اکنون پس از این واقعه یمرگبار دیگر یارای جبران آنچه از دست رفته نیست و دریغ که سود ندارد چو رفت کار از دست... اما به رسم همدلی انسان دوستانه و همراهی پدرانه و بار امانت مسئولیتی که بر ذمه‌ام سنگینی می‌کند، ضمن ابراز تأسف و تحزن و عرض تسلیت به جامعه فرهنگی و نخبگان کشور بالاخص خانواده‌های داغدار، اظهار همدردی ملت شریف ایران و معاضدت پدرانه و عملگرایی مسئولانه وزیر آموزش و پرورش و مدیرکل محبوب آموزش و پرورش استان فارس و دیگر مسئولان کشوری و لشکری را ارج می‌نهم و در معیت دیگر همکارانم در نظام مقدس آموزش و پرورش برای تسریع در بهبودی مصدومان و کاهش آلام خانواده‌ها و تبعات این رخداد جانکاه به حد وسع و اختیارات از هیچ اقدامی فروگذار نمی نمایم.
عضو شورای آموزش و پرورش فارس در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم با عزم راسخ مسئولین و مردم و گفتمان‌سازی در خصوص لزوم پیشگیری و ایمن سازی دیگر شاهد این وقایع دلخراش نباشیم و همه ما بتوانیم در محضر عدل و الطاف بیکران الهی، پاسخگوی مسئولیت خدمتگزاری به ملت عزیز و بالاخص نسل آتیه‌ساز ایران اسلامی باشیم.
والسلام علی من اتبع الهدی.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی