[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

آموزش مهارت زندگی با حضور ۳۰۰مربی در مدارس فارس، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: در پی توافق با اداره کل بهزیستی فارس، از ابتدای مهرماه سال جاری، آموزش‌های مهارت‌های زندگی با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با حضور 300 مربی در مدارس متوسطه فارس انجم می شود.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، حمیدرضا آذری در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه مشترک اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل بهزیستی فارس گفت: بر اساس این تفاهم نامه اجرای طرح پیشگیری از معلولیت‌ها و غربالگری اختلالات ژنتیکی از ابتدای مهرماه سال جاری در مدارس متوسطه فارس انجام می‌شود. وی افزود: این تفاهم‌نامه با هدف آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها در مدارس و غربالگری اختلالات ژنتیک در افراد ۱۵ تا ۲۵سال و جلوگیری از آسیب‌هایی است که دانش‌آموزان را مورد تهدید قرار می‌دهد انجام می‌شود.مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: آموزش‌وپرورش بستر مناسبی برای آموزش و پیشگیری از مشکلات جسمی در افراد و آسیب‌های اجتماعی است. وی بابیان اینکه آگاهی دانش‌آموزان در تغییر و تحول مثبت خانواده‌ها نیز تأثیرگذار است، ادامه داد: از پیش‌دبستانی باید کودکان را برای یک شهروند خوب شدن، عادت داد و در مدارس به‌جای آموزش دروسی که چندان برای زندگی فرد قابل‌استفاده نیست، مهارت زندگی کردن آموزش دهیم. آذری تصریح کرد: هر جامعه‌ای که انسان‌های توسعه‌یافته داشته باشد، با مشکلات کمتری مواجه می‌شود و توسعه‌یافتگی به معنای توزیع برابر امکانات بین مردم است، نه اینکه قشر سطح بالای جامعه برخوردار و رشد یافته باشند و عموم مردم و قشر متوسط جامعه کمتر برخوردار باشند. مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس بیان کرد: بین همه دانش‌آموزان باید امکان رقابت وجود داشته باشد اما متأسفانه دانش‌آموزان روستایی باوجود استعداد و توانمندی به خاطر محرومیت‌هایی که دارند از این صحنه رقابت دور می‌مانند.مدیرکل بهزیستی فارس نیز با اشاره به تلفات سوانح رانندگی در استان فارس و افزایش 25 تا 30هزارنفری معلولان قطع نخاعی در این استان اظهار داشت: با آموزش و پیشگیری می‌توان از بروز حوادث و تحمیل هزینه‌های سنگین مالی و جانی جلوگیری کرد.سید مرتضی موسوی ادامه داد: بافت استان فارس عشیره‌ای است که باوجود مناطق روستایی و محروم در این استان، فارس سهم بیشتری در معلولیت‌های جسمی نسبت به دیگر استان‌های کشور دارد. موسوی بابیان اینکه هزینه غربالگری در مدارس سطح استان برای 84هزار دانش‌آموز دختر و پسر مقطع دهم و یازدهم متوسطه بر عهده اداره کل بهزیستی فارس است، افزود: علاوه بر بینایی سنجی و شنوایی‌سنجی، به معلولیت‌های ناشی از بیماری‌های عضلانی و اسکلتی، آموزش نحوه نشستن روی نیمکت و برداشتن کیف و پوشیدن کفش مناسب و... پرداخته می‌شود.
مدیرکل بهزیستی فارس به آموزش‌های مهارت‌های زندگی با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس نیز اشاره کرد و یادآور شد: در این طرح مشترک 300آموزشگر فعالیت می‌کنند و به دلیل اینکه دانش‌آموزان متوسطه نزدیک به سن ازدواج هستند، آگاهی بخشی و آموزش مسائل ژنتیکی با در نظر گرفتن محدودیت‌ها حائز اهمیت است.
مدت اعتبار این تفاهم‌نامه از 1شهریور 96 تا 29اسفند 97 است که در صورت توافق طرفین تمدید خواهد شد. مسئول برگزاری این طرح  نیز گفت: در استان فارس 300مربی برای آموزش دانش‌آموزان مقطع تحصیلی پایه دهم و یازدهم آماده آموزش‌اند سرفصل‌هایی دهم هم چون پیشگیری از معلولیت‌های شنوایی بینایی بیماری‌های اسکلتی عضلانی و کلیات معلولیت و در پایه یازدهم مشاوره ژنتیک بیماری‌های ژنتیکی و حوادث ترافیکی می‌باشد.
لیلا رحمانی گفت: به موجب این تفاهم نامه از ابتدای سال تحصیلی و از یکم مهرماه مربیان اداره کل بهزیستی فارس و آموزش و پرورش با اعزام به مدارس آموزش‌ها و آگاه‌سازی‌های لازم را در خصوص اختلالات ژنیتکی به دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان می‌دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی