[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۸۳
  • دوره جدید

توضیح مؤسسه تنظیم آثار امام درباره جلوگیری از چاپ خاطرات ابراهیم یزدی، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: معاون پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام گفت: ما به دنبال ممیزی منفی و سانسور نیستیم و چنین حقی را هم برای خود نمی‌شناسیم؛ اما مرحوم یزدی در جلد سوم خاطرات خود، در مواردی خلاف‌گویی کرده که یکی از آنها خلاف وصیت‌نامه امام است که تا اصلاح انجام نشود نمی توانیم به این کتاب مجوز دهیم.
حجت الاسلام علی کمساری در نشست خبری معاونان مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام‌(ره) که به مناسبت سالروز تأسیس این مؤسسه برگزار شد، با بیان اینکه حفظ اسناد و آثار مربوط به امام خمینی هدف اصلی تأسیس این مؤسسه بوده است، گفت: این مؤسسه کار خود را از همان ماه‌های پایانی عمر امام آغاز کرد و شاید این آخرین نهادی است که با موافقت امام تأسیس شده است.
وی افزود: وقتی امروز از نشر آثار امام خمینی صحبت می‌کنیم منظورمان توسعه و ترویج اندیشه ایشان است که تخصصی‌ترین مرکزی است که سعی کرده مسئولیت خود را به درستی انجام داده است.
معاون فرهنگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام با بیان اینکه لازم است سخنان بنیان‌گذار انقلاب اسلامی از تحریف مصون بماند، اظهار کرد: در ترویج اندیشه امام معاونت فرهنگی این موسسه بیشترین مسئولیت را بر عهده دارد و شوراهای متعددی از جمله شورای هنرهای تجسمی، شعر، داستان و سینما را تشکیل داده‌ایم و در آن اصلی‌ترین هدفی که دنبال می‌کنیم تولید آثار هنری است؛ از جمله اینکه ۳۱شهریور در سالن کتابخانه ملی اختتامیه دهمین جشنواره شعر یار و یادگار برگزار می‌شود.
وی افزود: امسال بعد از چند سال هفت عنوان رمان که با مضمون انقلاب اسلامی است، به زودی منتشر می‌شود. همچنین انتشار آلبوم‌های موسیقی را مورد توجه قرار داده‌ایم و با همکاری اساتید اوکراینی کار ضبط سمفونی روح الله را انجام دادیم.
وی افزود: ما برنامه‌ای داریم که اماکن منتسب به امام از جمله خانه پدری ایشان را مرمت کردیم و در پی این هستیم که این خانه را هم با اجرای آثاری در حوزه هنر مفهومی توام سازیم. همچنین خانه امام در قم و خانه استیجاری ایشان در تبعیدگاه نجف هم بازسازی شده تا بازدیدکنندگان بتوانند از آن بازدید کنند.
معاون فرهنگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام ادامه داد: ما تصمیم داریم جایزه ادبی امام خمینی را هم تشکیل دهیم که دبیرخانه آن تأسیس شده و تا اوایل سال آینده اولین دوره از مراسم اهدای این جایزه ادبی را برگزار می‌کنیم. همچنین در بخش دیگری از این نشست علی داستانی، معاون پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام با بیان اینکه بازخوانی آرا و اندیشه بنیان‌گذار انقلاب یک ضرورت است، گفت: ملت ما با اتکا به اندیشه امام در مبارزه با رژیم شاه پیروز شد و چنین اندیشه‌ای باید همواره ترویج شود؛ چراکه هرگاه از این فضا دور شده‌ایم، مشکلات مختلفی را تجربه کرده ایم.
وی ادامه داد: امام از آغاز تا پایان هرچه انجام داد، به نام خدا و برای خدا بود که در راستای ترویج همین اندیشه معاونت پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام اهدافی از جمله جمع‌آوری و حفظ و نشر آثار امام، بررسی تحقیق و تدوین پژوهش‌های بایسته در این زمینه، ارتباط با مراکز علمی جهت تحقیقات لازم و پاسخگویی به شبهات مردم در زمینه اندیشه امام را دنبال می‌کند.
معاون پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام با بیان اینکه مجموعه چهارصد، پانصد جلدی ما در زمینه کنگره‌ها و نشست‌های مربوط به اندیشه امام، منبع قابل رجوعی برای محققان است، گفت: ما بیش از شش هزار و پانصد ساعت از خاطرات همراهان و یاران امام در انقلاب را ضبط کرده‌ایم و این کار همچنان ادامه دارد و سالانه بین هفتاد تا صد عنوان کتاب را پس از بررسی‌های لازم برای تطبیق محتوای آن با اندیشه‌های امام، مجوز چاپ می‌دهیم و تاکنون بیش از دوهزار و پانصد عنوان کتاب را مجوز داده ایم.
داستانی ادامه داد: ما با وجود همه محدودیت‌هایی که داشتیم، ۱۵هزار نفر را برای حضور در کلاس‌های مجازی تفسیر وصیت‌نامه سیاسی امام ثبت‌نام کردیم و یکی از نقاط قوتمان را ارتباط خوب با محققان و نویسندگان می دانیم.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت ایراد گرفتن این مؤسسه به چاپ جلد سوم خاطرات مرحوم ابراهیم یزدی، گفت: خاطرات مرحوم یزدی مثل ده‌ها کتاب دیگری است که طبق قانون وزارت ارشاد به مؤسسه تنظیم آثار امام فرستاده می‌شود و ما هم کارشناسی‌ها را انجام دادیم و در نامه‌ای به ناشر موارد پانزده گانه‌ای را برای اصلاح اعلام کردیم که البته ناشر تاکنون در این زمینه با ما همراهی نکرده است.وی در پایان توضیح داد: ما به دنبال ممیزی منفی و سانسور نیستیم چنین حقی را هم برای خود نمی‌شناسیم؛ اما آقای یزدی در مواردی خلاف‌گویی کرده که یکی از این موارد خلاف وصیت‌نامه امام است و تا اصلاح انجام نشود نمی توانیم مجوز دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی