[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

بازگرداندن گورخرهای گریزپا به زیستگاه اصلی شان، روزنامه شیراز نوین

سه گور خر متعلق به منطقه حفاظت شده بهرام گور که در حوالی شهر نی‌ریز دیده شدند با کمک مردم و مأموران محیط زیست به زادگاهشان بازگردانده شدند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست نی‌ریز گفت: با اطلاع اهالی دو روستای جعفرآباد و مزرو از توابع بخش مرکزی نی‌ریز، مبنی بر حضور سه رأس گورخر ایرانی در باغات و مزارع بین این دو روستا، مأموران این اداره به محل اعزام شدند.
 جواد مهدی‌پور افزود: مأموران محیط زیست با کمک تعدادی از اهالی این دو روستا اقدام به هدایت گور خر‌ها برای بازگشت به زیستگاه اصلی شان، منطقه حفاظت شده بهرام گور کردند.
رئیس اداره حفاظت از محیط زیست نی‌ریز بابیان اینکه این سه گورخر ایرانی شامل دو گور جوان و یک کره بودند و از طریق کفه دهچاه و گردنه نقاره‌خانه به نزدیکی دو روستای جعفرآباد و مزرو گریخته بودند، افزود: کمبود علوفه و نبود فنس در اطراف این منطقه وسیع حفاظت شده  از دلایل ورود این حیوانات با ارزش به مناطق دیگر است.
به گفته وی دخالت انسان‌ها در محیط زیست، منابع طبیعی و ملی، تصرف زمین‌ها و دست‌اندازی در طبیعت به همراه تغییر اقلیم باعث برهم خوردن نظم اکوسیستم‌ها شده است. 
گور خر ایرانی پستاندار بزرگ و زیبایی است که در لیست IUCN جزء گونه‌های در معرض خطر قرار گرفته است.
 این گونه ارزشمند در تمام کشورهایی که روزی پراکندگی داشته، منقرض شده و آخرین بازمانده آنها در دو جمعیت مجزا، یکی در انتهای شمالی بیابان مرکزی ایران، در پارک ملی توران و دیگری در انتهای جنوبی آن، منطقه حفاظت شده بهرام گور پراکندگی دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی