[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

دانشگاه شیراز در مسیر جهانی شدن دوباره، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- فاطمه حمیدی زاده

در نشست خبری که روز گذشته در محل مدیریت دانشگاه شیراز با حضور تنی چند از اصحاب رسانه برگزار شد، سیده زهره عظیمی فر، مدیر روابط عمومی واموربین الملل دانشگاه شیراز اظهار داشت:  دانشگاه شیراز که از بدو تاسیس در سال 1325 به عنوان دانشگاهی بین المللی در جهان فعالیت نموده است و اولین دانشگاه جامع ایران محسوب می شود می بایست همراه با سایر دانشگاه های جهان در عرصه جهانی در راه تولید و توسعه علم و دانش پیشرو باشد. 
وی گفت : این دانشگاه که بزرگترین دانشگاه ایران است در رتبه بندی تایمز جزء 1000 دانشگاه برتر جهان شناخته شده است، اما هدف آن است که به استناد سابقه درخشان این دانشگاه از طریق تسریع در ایجاد دوره های  جدید، افزایش توان پژوهشی دانشگاه، ایجاد زمینه تبادل دانش و تجربه میان دانشگاه شیراز و سایر دانشگاه های خارج کشور و برگزاری دوره های تخصصی و تبادل استاد و دانشجو موقعیت این دانشگاه را ارتقا بخشیم و در رده های بالاتر قرار گیریم.
 برای نیل به این هدف اقداماتی صورت پذیرفته که طبق گفته عظیمی‌فر می توان به معرفی دانشگاه جهت جلب همکاری و ارتباط با سایر موسسات آموزش عالی خارجی، جذب دانشجویان خارجی جهت ادامه تحصیل، زمینه سازی برای پژوهش های مشترک، جذب متخصصین ایرانی غیر مقیم کشورهای همسایه از جذب بورسیه با فراهم نمودن فرصت مناسب جهت مطالعه، کارگاه های آموزشی، برگزاری سخنرانی‌های تخصصی و بازدید های علمی و همچنین تاسیس شرکت های دانش بنیان در حوزه فناوری پیشرفته اشاره نمود. 
به گفته وی در دو سال اخیر تفاهم نامه های منعقد با دانشگاه های اروپایی و آسیایی که با رشد 300 درصدی و علت آن بازسازی روابط با کشورهای هدف و عمل طبق استانداردهای بین المللی بوده است. 
عظیمی فر دو گام اساسی در اجرایی نمودن تفاهم نامه ها را پیگیری مستقیم روند عملکرد تفاهم نامه های هر کشور با تعیین استاد رابط و سفر مشترک باکشورهای طرف قرارداد در منظور گفتگو و همکاری بیشتر دانست. 
وی همچنین به اجرای مراسم و برنامه های دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه شیراز همچون برگزاری جشن هفته وحدت، برگزاری مراسم دهه محرم، برگزاری ضیافت افطاری و همچنین جشنواره غذای ملل با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا با حمایت مدیریت بین الملل دانشگاه شیراز اشاره کرد و از حضور این دانشگاه در رویدادهای بین المللی همچون TEDX و عضویت مجدد دانشگاه شیراز در انجمن بین الملل دانشگاه های جهان IAU خبر داد.
 به گفته وی تفاهم نامه ای مشترک میان دانشگاه شیراز و کمیسیون ملی یونسکو ایران امضا شد و دفتر همکاری های دانشگاه شیراز با دانشگاه های درسدن آلمان و گردنوبل فرانسه افتتاح گردید. 
ازدیگر برنامه های دانشگاه شیراز برپایی گردهمایی بررسی روش های بین المللی سازی آموزش عالی در اسپانیا و اتریش بوده است واحد بین الملل دانشگاه شیراز اقدام به افتتاح مرکز نموده است آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان (آزفا) که این مرکز از به روزترین آزمایشگاه ها و پیشرفته ترین نرم‌افزارهای رایانه ای آموزشی زبان بهره مند بوده و تنها مرکز با مجوز تدریس زبان فارسی به غیر فارسی زبانان منطقه جنوب است که تاکنون بیش از 20 زبان آموز غیرایرانی از کشورهای مختلف به ویژه آلمان، ایتالیا، فرانسه، فیلیپین، ترکیه و عراق در آن ثبت نام کرده و در سال گذشته 4 نفر از زبان آموزان از کشورهای کویت و آلمان پس از حضور در آزمون نهایی از این مرکز گواهینامه دریافت کرده‌اند. گفتنی است دوره های گردشگری و آشنایی باتاریخ این مرز کهن از برنامه های جانبی این دوره است. حضور هیئت دانشگاهی ـ تجاری از کره جنوبی و چین دردانشگاه شیراز سخنرانی رئیس فرهنگستان علوم کشور پاکستان در این دانشگاه و سایر نمایندگان از کشورهای ایتالیا، آلمان و مالزی و همچنین امضای تفاهم نامه با دانشگاه اطلاعات، تکنولوژی و ارتباطات عراق تنها بخشی از اقداماتی است که در دانشگاه شیراز به منظور رسیدن به جایگاه بالاتر در مسیر جهانی شدن صورت پذیرفته است. ابراهیم گشتاسبی‌راد سرپرست دانشگاه شیراز که در این جلسه حضور داشت از آمادگی این دانشگاه برای کمک به دانشگاه های افغانستان خبر داد.وی افزود: به دلیل همزبانی دو کشور تحصیل دانشجویان افغان در کشور ایران راحت‌تر از سایر کشور ها است. امید است دانشگاه شیراز با همکاری و حمایت سایر دستگاه ها از جمله شهرداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هر چه سریع تر این مسیر را طی کند و به مرتبه ای که شایسته آن است دست یابد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی