[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۷
  • دوره جدید

رضایی کوچی: مسکن اجتماعی هم نتوانست نیاز مردم را تأمین کند، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تأکید دارد که دولت برای جامعه هدف، یعنی قشر متوسط و پایین جامعه در زمینه مسکن برنامه‌ای ندارد.
محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به تحرکات در بازار مسکن در ماه اخیر اظهارداشت: تغییراتی که اخیراً در بازار خرید و فروش مسکن شاهد هستیم، هیچ ارتباطی به حمایت دولتی یا فعالیت صندوق توسعه مسکن یکم ندارد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی توضیح داد: در واقع مردم براساس فشاری که برآ‌نها وارد شد و ناامیدی از حمایت دولت، بالاجبار برای تأمین نیازشان به سمت خرید مسکن رفته‌اند.
نماینده مردم جهرم در مجلس دهم شورای اسلامی با تشبیه کردن جامعه و فشار روی مردم با فنر فشرده شده، گفت: تغییراتی که اخیراً در بازار مسکن ایجاد شده است از روی ناچاری مردم است و تحت تأثیر حمایت دولت یا ایجاد صندوق‌های تسهیلاتی مسکن نیست.
رونق مسکن نیاز به تسهیلات ارزان‌قیمت دارد
وی با انتقاد از برنامه‌های دولت برای رونق بازار مسکن، عنوان کرد: اگر می‌خواهیم به صورت عادی فضای ساخت و ساز مسکن رونق پیدا کند، طرح‌ها و مدل‌های طراحی شده تأثیری ندارد، بلکه دولت بایدتسهیلات ارزان‌قیمت، در اختیار مردم قرار دهد، این صندوق‌ها تسهیلات ارزان قیمت محسوب نمی‌شود تا امروز تأثیری بر خانه‌دار شدن مردم نداشته است.
برای خانه‌دارشدن اقشار پایین جامعه برنامه‌ای نداریم
رضایی کوچی با بیان اینکه صندوق‌های تسهیلاتی مسکن تأثیر پر رنگ و معناداری در خانه‌دار شدن مردم نداشت، گفت: باید مکانیزم‌های دیگری تعریف شود، باید توجه داشت که جامعه هدف در زمینه مسکن، باید اقشار متوسط رو به پایین باشد که متأسفانه برای آن‌ها برنامه‌ای نداریم.
این نماینده مجلس ادامه داد: صندوق‌های تسهیلات مسکن نیز نیاز به آورده اولیه دارد که فردی با حقوق ماهانه 2 میلیون تومان نمی‌تواند از عهده آورده اولیه برآید، فرض بگیریم که از عهده سپرده‌گذاری برآمده باشد، اما مکانیزم بازپرداخت به نحوی است که از عهده اقشار متوسط رو به پایین جامعه بر نمی‌آید.
وی اعتقاد دارد که اقشار خاص می‌توانند با تسهیلات مسکن، خانه‌دار شوند در حالی که مخاطب اصلی در تأمین مسکن اقشار پایین جامعه هستند که برای آنها برنامه‌ای در نظر گرفته نشده است.
مسکن اجتماعی هم نتوانسته نیاز مرم را تأمین کند
رضایی کوچی با اشاره به طرح مسکن اجتماعی، تأکیدکرد: این طرح هم نتوانست نیاز مردم را در خرید مسکن تأمین کند.
وی در این باره که گفته می‌شود اول باید پروژه مسکن مهر به اتمام برسد سپس به طرح‌های دیگر مسکن ورود شود، گفت: نزدیک به 2 میلیون واحد مسکن مهر به اتمام رسیده، اما هنوز برای تحویل برخی واحدها به اعتبار 50 هزار میلیاردی نیاز است که در اختیار بانک مسکن قرار گرفته است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، عنوان کرد: مردم در بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر عملکرد خوبی داشتند و نزدیک به 90 درصد وام‌ها به بانک مسکن برگشته است،  اما در شرایطی که هر روز قیمت آهن‌آلات افزایش پیدا می‌کند باید انتظار رکود و یخ‌زدگی در مسکن را داشته باشیم.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید سیاست خود را در رونق مسکن تغییر دهد، اظهار داشت: بحث مسکن فرا دستگاهی است ونمی‌توان فقط از وزارت راه و شهرسازی انتظار داشته باشیم، بلکه همه دستگاه‌ها برای ایجاد زیرساخت‌ها باید همکاری داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی