[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

با کنجکاوی‌جنسی کودکانمان چطور برخورد کنیم؟، روزنامه شیراز نوین

گروه مصاحبه - شیرازنوین                               
حسین بیات، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی در مصاحبه اختصاصی با روزنامه شیرازنوین عنوان کرد: متأسفانه در حال حاضر به علت فراوانی اطلاعات در دسترس کودکان، مباحث دیداری و تصویری و حتی گفت و شنودهای والدین، تا حدی باعث شده است کنجکاوی‌های جنسی کودکان پیش از سه سالگی ایجاد شود؛ اما با وجود آنکه این موضوع یکی از مباحث مهم رشدی کودکان است، گاهی شاهد سرکوب‌های بداخلاقانه، اشتباه با کودکان از سوی خانواده‌ها در این گروه سنی هستیم که این امر موجب بروز مشکلات جنسی در بزرگسالی فرد می‌شود.
وی در ارتباط با کنجکاوی‌های جنسی کودکان گفت: مسائل جنسی یک واقعیت انسانی و انکارنشدنی بوده و باید پذیرفت که این موضوع، یکی از مهم‌ترین موضوعات فرآیند فیزیولوژیک هر فرد از کودکی تا بزرگسالی از لحظه تولد تا مرگ است و نحوه پردازش و برخورد درباره این موضوع نیز، یکی از مسائلی است که باید به آن دقت شود.
وی ادامه داد: بر اساس یافته‌های روان شناسی، کنجکاوی‌های جنسی کودکان از سه سالگی شکل گرفته و در شش سالگی به اوج خود خواهد رسید.
با وجود آنکه گاهی شاهد رفتارهای سخت گیرانه اشتباه از سوی والدین با کودکان در حوزه کنجکاوی‌های جنسی هستیم، گاهی اوقات نیز شاهد بروز رفتارهای بدون محدودیت و آزاد گذاشتن کودک در این حوزه از سوی والدین می‌شویم که این برخورد نیز باعث ایجاد مشکلات متعدد و در نهایت، منجر به عدم پاسخگویی والدین در برابر برخی سوالات کودکان خواهد شد. در حالی که کنترل کردن در این گروه سنی با انجام برخی رفتارهای پیشگیرانه از سوی والدین، باعث می‌شود فرآیند رشد جنسی کودک به طور طبیعی طی شود.
بیات خاطرنشان کرد: کودک بعد از سه سالگی به بدن و اندام‌های خود توجه می‌کند. در حال حاضر ۲دسته خانواده در جامعه داریم؛ یک دسته که کاملاً با آزادی با این مسئله برخورد کرده و گروهی دیگر نیز کاملاً سخت گیر هستند. در حالی که تمامی این برخوردهای افراطی و تفریطی، منجر به آسیب‌رسانی به کودک در بزرگ‌سالی خواهد شد.
این روانشناس یادآورشد: در حالت نخست، شاهد بی‌بند و باری جنسی کودک در بزرگسالی خواهیم بود. در مرحله دوم نیز سخت‌گیری جنسی باعث می‌شود حتی فرد در فضای ارتباط با همسر خود نیز دچار مشکلات متعدد شود.
اگر کودک سوالی پرسید، نباید آن را منع و او را به پررویی متهم کرد؛ زیرا سه تا ۶سالگی اوج کنجکاوی‌های جنسی کودکان و جزیی از مراحل رشد طبیعی آنان است و نمی‌توان مانع آن شد. والدین همواره باید بدانند که نباید ترس از موضوعات جنسی را در کودکان ایجاد کنند؛ زیرا این اضطراب‌ها در نهایت منجر به ترس کودک در بزرگسالی می‌شود. درحال حاضر نیز شاهد آن هستیم که مسائل جنسی و مشکلات آن، یکی از علل مهم طلاق در جامعه است.
عضو هیئت علمی دانشگاه همچنین گفت: با اقدامات پیشگیرانه همچون جداکردن اتاق کودک از والدین از سن ۱٫۵ تا ۲سالگی، حمام رفتن کودک با جنس موافق خود و...، می‌توان مانع از آسیب‌های جنسی متعدد به کودک شود.
نکته اساسی در این خصوص این است که مسائل و کنجکاوی‌های جنسی در کودکان، کاملاً با بزرگسالان متفاوت بوده و عاری از لذت‌ است. در برخی مواقع کودکان رفتارهایی را خصوصاً در مهدهای کودک که دختر و پسر در آن حضور دارند انجام می‌دهند که ممکن است والدین با دیدن آن رفتارها، تصورات منفی از کودکان خود پیدا کنند. در حالی که باید بدانیم تمامی رفتارهای این چنینی کودکان صرفاً تقلید محض بوده و هیچ گونه لذتی با آن همراه نیست.
این مدرس آموزش خانواده در پایان تأکیدکرد: با این وجود، به هیچ وجه جداسازی مهدهای کودک کار درستی نیست؛ زیرا هرچه کودک را از مسئله‌ای منع کنیم، تأثیرات منفی بیشتری به دنبال خواهد داشت. در حالی که می‌توان با تغییر نوع نگاه و ارائه راهکارهای اصولی بدون حذف صورت مسئله در کنار رفتارهای پیشگیرانه به راحتی از بروز مشکلات متعدد در این زمینه جلوگیری کرد.
* حسین بیات، كارشناس ارشد روان‌شناسی بالینی، همکار با بیمارستان روان‌پزشكی ابن‌سینا و مركز روان‌شناسی و روان‌پزشكی نوید

عباسی
۱۳۹۷/۰۹/۲۵

لطفا این آقا کدام دانشگاه درس می ده ممنون می شم که در گزارش روشن شود

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی