[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

کمبود پنبه، معضل جدی صنعت نساجی، روزنامه شیراز نوین

نشست کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با موضوع بررسی مسائل صنعت نساجی کشور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اعضای انجمن نساجی کشور در این نشست به بیان دغدغه‌ها و مشکلات صنعت نساجی پرداختند و گفتند: کمبود پنبه، معضل جدی در این صنعت است.
ابوالفضل روغنی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران هم با اشاره به قدمت و سابقه طولانی صنعت نساجی در کشور، بررسی مشکلات این حوزه، یافتن راهکارهای لازم برای حل آن‌ها را ضروری دانست و تصریح کرد: این صنعت ظرفیت بالایی برای ایجاد اشتغال پایدار دارد. در دنیا صنعت نساجی به عنوان یکی از صنایع پرسود و اشتغال‌زا شناخته می‌شود اما در ایران به ظرفیت‌های این صنعت توجه لازم نمی‌شود.
وی خواستار رسیدگی به چالش‌های این بخش شد و گفت: با توجه به روابط سازنده‌ای که بین اتاق ایران و مجلس شورای اسلامی شکل گرفته است، می‌توان از ظرفیت های این بخش برای پیگیری و رفع موانع قانونی در صنعت نساجی استفاده کرد.
این فعال اقتصادی، پارلمان بخش‌خصوصی را بهترین مکان برای طرح مشکلات حوزه‌های مختلف اقتصادی به ویژه صنعت نساجی دانست.
جمشید بصیری، رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران در ادامه از تهیه بیانیه‌ای با امضای تعداد زیادی از فعالان این صنعت برای رسیدگی مسئولان دولتی به مشکلات صنعت و تقویت پایه‌های اصلی آن در اقتصاد، خبر داد و گفت: با وجود آنکه در کشورهای مختلف، صنعت نساجی به عنوان بخش اشتغال‌زا و ارزآور به شمار می‌آید، در ایران مورد بی‌مهری شدید قرار گرفته است. زمانی بود که پوشاک و برندهای فعال در عرصه نساجی ایران در بازارهای اروپایی، شناخته شده بود اما امروز خبری از آن‌ها نیست.
به اعتقاد این فعال اقتصادی، صنعت نساجی در ایران متناسب با مزیت‌های نسبی آن مورد توجه قرار نگرفته است. نیروی کار ارزان، منابع ارزی ارزان قیمت، نیروی تحصیل‌کرده، موقعیت مکانی مناسب، بازار گسترده داخلی و منطقه‌ای و بسیاری موارد دیگر، همگی از مزیت‌های کشور در این وادی به شمار می‌آید که از آن‌ها غافل هستیم.
بصیری از کمبود پنبه در کشور سخن گفت و اظهار داشت: تولید این محصول در داخل کافی نیست و برای واردات آن تعرفه 10درصدی منظور شده که موجب افزایش بهای تمام شده است که سبب غیررقابتی شدن صنعت در بازارهای هدف می‌شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی، تعرفه صفر برای واردات پنبه را خواستار شد.
بصیری تصریح کرد: دولت باید اجرای قانون مالیات ارزش افزوده را اصلاح کند و در حال حاضر به جای مصرف کننده، تولیدکننده این مالیات را می‌پردازد.
این فعال اقتصادی در ادامه با تأکید بر اینکه عضو نبودن کشور در سازمان جهانی تجارت (WTO) نیز عامل مهمی در افزایش بهای تمام شده کالا و در نتیجه از بین رفتن مزیت رقابتی محصولات در سایر کشورهاست، گفت: متأسفانه در ایران قاچاق پوشاک در سطح گسترده‌ای اتفاق می‌افتد، چرا دستگاه های مسئول مانع این حرکت مخرب نمی‌شوند؟ بر اساس تجربه آموخته‌ایم که برخوردهای قهری و کنترلی در جلوگیری از قاچاق کارساز نیست اما همچنان از این روش‌های منسوخ شده برای مبارزه با قاچاق استفاده می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی