[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

روحانی در نشست مشترک با اردوغان: تجزیه‌طلبی در منطقه را نمی‌پذیریم، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران و ترکیه تجزیه‌طلبی در منطقه را به هیچ عنوان نمی‌پذیرند، گفت: سران اقلیم تصمیم اشتباه‌ خود را جبران کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با همتای ترک خود گفت: از حضور رئیس جمهور محترم ترکیه جناب آقای اردوغان برای پاسخ مثبت به دعوت اینجانب برای سفر به ایران و تشکیل چهارمین نشست مشترک راهبردی بین دو کشور تشکر می‌کنم.
وی افزود: دو کشور ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مسلمان، دوست و قدرتمند در منطقه لنگر ثبات در منطقه حساس خاورمیانه هستند. خوشحالم که بر این نقطه تأکید کنم در سال‌های اخیر روابط دو کشور در زمینه فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای، روز به روز در حال پیشرفت بوده است.
روحانی گفت: در جلسه خصوصی با رئیس جمهور ترکیه و در جلسه همکاری‌های راهبردی راجع به توسعه روابط اقتصادی دو کشور تصمیمات مهمی اتخاذ شد.
رئیس جمهور خاطر  ادامه داد: توسعه روابط بانکی بین دو کشور و تجارت با پول ملی دو کشور از تصمیمات مهم بود.
روحانی افزود:  مقرر شد که تصمیماتی که راجع به توسعه روابط بانکی گرفتیم تا پایان هفته آینده نهایی شود.
رئیس جمهور گفت: رفت و آمدها و ترانزیت کالا بین دو کشور در سه نقطه مهم مرزی که تسهیلات در زمینه معبرها و مسائل گمرکی می‌تواند به توسعه روابط کمک کند تصمیم گرفته شد هر سه مرز به صورت ۲۴ ساعته به کار خود ادامه دهند.
وی گفت: اراده دو دولت بر این است که توسعه بخش تجاری و اقتصادی به گونه‌ای باشد که رقم تجاری بین دو کشور به ۳۰ میلیارد دلار برسد.
روحانی با اشاره به مسائل منطقه به خصوص سوریه و اقلیم کردستان گفت: در این زمینه مذاکرات مفصلی میان دو کشور صورت گرفت.
رئیس جمهور با بیان اینکه هدف نهایی دو کشور ایجاد صلح و ثبات و امنیت در کل منطقه است، گفت: همکاری‌های ایران، ترکیه و روسیه در زمینه سوریه و همچنین همکاری‌های سه جانبه ایران ترکیه و عراق در زمینه مسئله اقلیم کردستان افزایش یافته است. وی تصریح کرد: دو کشور ایران و ترکیه تشدید اختلافات قومی و مذهبی که از سوی توطئه گران برای منطقه ما طراحی شده و همچنین مسئله تجزیه‌طلبی در منطقه را به هیچ عنوان نمی‌پذیرد و از دیدگاه ما عراق و سوریه دو کشور واحدی هستند و ما به هیچ عنوان تغییر مرزهای جغرافیایی را نخواهیم پذیرفت.
روحانی افزود: مردم کردستان عراق همسایگان خوب و برادران عزیز ما هستند ما نمی‌خواهیم فشاری به مردم کردستان عراق وارد کنیم، اما تصمیمات اشتباهی که برخی از سران این اقلیم اتخاذ کردند را باید جبران کنند، بنابراین سه کشور ترکیه، ایران و  عراق ناچار هستند با اقدامات جدی و ضروری خودشان اهداف راهبردی خودشان را در منطقه تأمین کنند.
وی با بیان اینکه مبارزه با تروریسم به عنوان یکی از اهداف دو کشور است، گفت: ما با هر گروه تروریستی که هر کجا باشد مبارزه می‌کنیم چه به نام داعش باشد یا به قول اردوغان دعش چه به عنوان جبهه النصره و چه پ. ک.ک یا هر اسم و عنوان دیگری داشته باشد. تروریسم باید بداند که دولت‌ها و قدرت‌های منطقه اجازه فعالیت‌های ناجوانمردانه و ضدانسانی را به آن‌ها نخواهند داد.
رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: یک بار دیگر حضور رئیس جمهور ترکیه و هیئت همراه خوشامد می‌گویم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی