[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

اوجاقی: مرد مغرور چینی هم به قدرت ایران اعتراف کرد، روزنامه شیراز نوین

سرمربی تیم ملی ووشو گفت: اگر به ووشو رسیدگی نشود، استعدادهای این رشته به خاطر مسائل مالی به سمت فوتبال و والیبال می روند. به گزارش «ورزش سه»، سانداکاران ایرانی در رقابت های جهانی ووشو سال 2017 در کازان روسیه به افتخاری بزرگ دست پیدا کردند. از میان 8 عضو تیم اعزامی ساندا به روسیه، 7 نفر به مدال طلا رسیدند و یک ووشوکار هم نقره گرفت.
حسین اوجاقی که سال‌هاست هدایت تیم ملی ساندای مردان را برعهده داشت و خودش جزء قهرمان های سابق این رشته در سطح جهان محسوب می شود، کار شاگردانش را فوق العاده ارزشمند می داند.
سرمربی تیم ملی ووشو از اهمیت رسیدگی به این رشته از سوی مسئولان بعد از این قهرمانی تاریخی می‌گوید.
ساعاتی بعد از بازگشت کاروان تیم ملی ووشو به تهران، با حسین اوجاقی هم‌کلام شدیم تا راز موفقیت تاریخی این تیم را در کازان جویا شویم. در ادامه مشروح صحبت های سرمربی تیم ملی ووشوی ایران را می خوانید:
سطح مسابقات فوق‌العاده بالا بود
برخلاف دوره‌های قبلی که فقط ایران، چین و روسیه جزء مدعیان اصلی بودند، در این دوره شاهد نمایش خوب چند کشور دیگر هم بودیم. نمایندگان مصر و فیلیپین، پیشرفت فوق العاده ای داشتند. برزیل و فرانسه نیز سرمایه گذاری زیادی کرده بودند. ویتنام، کره و فیلیپین هم برای چینی ها در چند مسابقه مشکل ایجاد کردند. می‌خواهم بگویم که سطح فنی مسابقات فوق العاده بالا بود.
جواب اعتماد به جوان‌ها را گرفتیم
ما با ترکیب خیلی خوبی که تلفیقی از جوان ها و باتجربه ها بود، به مسابقات جهانی رفتیم. البته بیشتر از همه برای ما انتخابی تیم‌ملی مدنظر بود و هر کسی نفر برتر وزن خودش بود، به رقابت های جهانی اعزام شد. چند جوان تیم ما مثل صبری، تقوی و عارفی که برای اولین بار در مسابقات جهانی شرکت می کردند، با کسب مدال طلا جواب اعتماد ما را دادند. تمام ملی پوشان ما بهترین مبارزات را انجام دادند و با شایستگی روی سکو رفتند.
برخی نمی‌خواهند موفقیتمان را باور کنند
به نظر می رسد برخی از دوستان هنوز هم نمی خواهند موفقیت تاریخی تیم ملی ووشو را باور کنند. شاید اینکه ملی پوشان ما با اقتدار به فینال و عنوان قهرمانی رسیدند، این تصور را ایجاد کند که مسابقات سطح بالایی نداشته است. مسابقات جهانی بالاترین سطح رقابت هاست و همه مدعیان حاضر بودند. به هر حال اگر مدال نگیریم، انتقاد می کنند و مدال هم می گیریم، طور دیگری شائبه ایجاد می کنند.
دختران هم فوق‌العاده بودند اما...
سه مدال طلایی که تیم ملی ووشوی زنان ایران گرفت در کسب موفقیت تیمی ساندا بسیار تأثیرگذار بود. با این حال دختران ایرانی قبلاً هم سابقه کسب سه مدال طلا را داشتند؛ اما تیم مردان به بهترین نتیجه تاریخ خود رسید. ما قبلاً در بهترین حالت سه طلا و یک برنز گرفته بودیم اما در این دوره 4 طلا و یک نقره گرفتیم که فوق العاده بود و باعث قهرمانی مجموع ساندای ایران شد.
قلی‌پور به قلدری حریفش باخت
تنها کسی که به مدال طلا نرسید، قلی پور بود. عملکرد حمیدرضا قلی پور با توجه به اینکه در یک سال اخیر با مصدومیت دست و پنجه نرم می کرد، راضی کننده بود. او مدتی تمرین خوبی نداشت و عمل جراحی هم انجام داد. با این حال در ماه‌های اخیر خودش را رساند و در انتخابی هم شرکت کرد. شاید اگر در انتخابی شرکت نمی کرد، اصلاً به مسابقات جهانی اعزام نمی شد. ما در ماه های اخیر برنامه ویژه ای برای آماده کردن پرافتخارترین ووشوکار ایرانی داشتیم. او تا فینال خوب پیش رفت اما حریفش از نظر وزنی خیلی سنگین‌تر از قلی پور بود. در سنگین وزن، وزن ورزشکاران آزاد است و حریف چینی با اتکا به قدرت بدنی و قلدری اش قلی پور را شکست داد.
مرد مغرور چینی هم به قدرت ایران اعتراف کرد
چینی ها شخصی به نام «چن گورنگ» را دارند که رئیس کمیته فنی فدراسیون جهانی محسوب می شود. او تمام مسائل فنی ووشوی چین را زیر نظر دارد و خیلی هم مغرور است. بعد از قطعی شدن قهرمانی ایران، او سمت علی نژاد رئیس فدراسیون ایران آمد و تبریک گفت. لبخند تلخی روی لب این مرد چینی بود و گفت که برای اولین بار است می بینم یک تیم بالاتر از ساندای چین قرار می گیرد. من مطمئنم که آن‌ها از همین حالا برای تکرار نشدن این اتفاق در سال آینده برنامه ریزی را آغاز می کنند.
استعدادها سمت فوتبال و والیبال می‌روند
برای اهدای پاداش به ملی پوشان یکسری قوانین و مقررات وجود دارد. من فکر می کنم مهم‌تر از پاداش، دادن امکانات به ملی پوشان و قهرمانان این رشته باشد. اینکه یک قهرمان ووشو که 4 طلای جهان را دارد، برای اداره زندگی اش دغدغه ای نداشته باشد. در استان های مختلف استعدادهای زیادی وجود دارند که در صورت رسیدگی شکوفا می شوند. در بحث سربازی و ادامه تحصیل هم باید به قهرمان های ووشو کمک کرد. اگر این اتفاق نیفتد، استعدادهای موجود در ووشو در سن پایین تر به سمت رشته های دیگر مثل فوتبال و والیبال می روند تا پول در بیاورند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی