[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

مرمت آبراهه‌های میراث جهانی پاسارگاد به صورت مستمر انجام می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با اشاره به مرمت ۱۰۰متر از آبراهه‌های پاسارگاد در ۲فصل گفت: مرمت آبراهه‌ها به دلیل طولانی بودن مسیر باید به صورت مستمر انجام شود.
حمید فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با اشاره به طول هزار و 100متری آبراهه‌های میراث جهانی پاسارگاد اظهار داشت: امسال برای 2فصل مرمت 100متر از آبراهه‌ها در نظر گرفته شد که 50متر از آبراهه‌ها استحکام‌بخشی و از وجود گیاهان هرز پاکسازی شده و 50متر نیز در حال ملات‌گذاری است. 
وی با بیان اینکه برای ملات‌گذاری باید ملات ویژه‌ای تهیه شود، گفت: برای مرمت آبراهه‌های پاسارگاد از تجربه استادکاران سنتی که مرمت تخت جمشید را بر عهده داشتند، استفاده شده و در کنار آن دانش‌آموختگان جوان نیز حضور دارند. تأکید بر آموزش در این پروژه محور اصلی بوده است. 
مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با بیان اینکه تلاش بر این است که کارگاه مرمت تا پایان سال برقرار باشد، افزود: مرمت آبراهه‌ها باید به صورت مستمر ادامه داشته باشد، چراکه این کار باید به صورت قطعه قطعه انجام شود. 
فدایی با اشاره به روش انجام کار مرمت بیان کرد: قطعات 13متر به 13متر بین حوضچه‌های آبراهه‌ها وجود دارد و مرمت گام به گام انجام می‌شود، اما نکته مهم در این امر استحکام‌بخشی آبراهه‌ها است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی