[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

فرانسوی‌ها دنبال بازار ۱۰۰ میلیارد دلاری بازسازی مناطق داعش‌زده عراق، روزنامه شیراز نوین

درجریان سفر جاری حیدرالعبادی نخست وزیر عراق به فرانسه، رسانه ها از اعلام آمادگی 25 شرکت بزرگ فرانسوی برای مشارکت در روند بازسازی کشور جنگ‌زده (تروریسم‌زده) عراق خبر می دهند.
به نظر می رسد پس از توجه ویژه کشورهای مثل امارات و عربستان که تا دیروز به دلایل سیاسی عراق را عملاً در همه زمینه ها در صدر لیست تحریم خود قرار داده بودند، فرانسوی ها هم به صرافت افتاده اند تا از بازار نهمین کشور ثروتمند دنیا (از نظر منابع طبیعی) و دومین کشور در جهان عرب، عقب نمانند. 
در سه سال گذشته شهرهای عراق یکی پس از دیگری از چنگ تروریست های داعش آزاد می شود، اما معمولاً چیزی جز مناطقی سراسر ویران از نظر ظاهری و زیرساخت به جا نمانده است. این امر، بغداد را به طراحی یک برنامه 10 ساله برای بازسازی این ویرانی ها سوق داده است. 
به گزارش دفتر نخست وزیر عراق، العبادی در جریان این سفر از مقر سازمان کارفرمایان فرانسوی در پاریس (MDF) بازدید کرده و در نشستی که با مدیران شرکت های بزرگ فرانسوی داشته است، با اشاره به پیشرفت ها و پیروزی های اخیر بر داعش گفته است: پس از آزادسازی شهرها دنبال برقراری ثبات و آغاز فوری و سریع روند بازسازی در همه استان های عراق هستیم. 
وی از شرکت های فرانسوی دعوت کرد در این امر مشارکت کنند و گفت: برنامه دولت و فرصت های سرمایه گذاری، زمینه را برای حضور و سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی در بخش‌های مختلف از جمله نفت، انرژی، مسکن، صنایع، کشاورزی، محیط زیست و سایر بخش های حیاتی فراهم کرده است. 
العبادی گفت: به دنبال یک نهضت اقتصادی هستیم و این امری است که مورد خواست مردم عراق است و باید سرمایه گذاری و فرصت های فراوان شغلی ایجاد کنیم. 
آن طور که دفتر نخست وزیری خبر داده است، در این جلسه مدیران بیش از 25 شرکت بزرگ فرانسوی علاوه بر ابراز علاقه‌مندی در این زمینه، پیشنهادات عملی فراوانی نیز در این خصوص ارائه دادند.
اکنون که به نظر می رسد تروریسم ویرانگر داعش در عراق، روزهای پایانی خود را می گذارند و به تدریج زمان بازسازی ویرانه‌های داعش فرا می رسد، باید دید کدام کشورها فارغ از تأکیدها و آرزوها و تعارف ها در عمل از دیگران جلو می زنند و سهم خوبی در کشوری که ارزش ثروت های طبیعی آن حدود 15 تریلیون دلار تخمین زده می شود، به دست می آورند و اقتصاد و بازار ملی خود را رونق می بخشند. 
دولت عراق برای بازسازی این خرابی‌های گسترده، دو برنامه پنج ساله از 2018 تا 2028 به ارزش 100 میلیارد دلار در نظر گرفته است و در زمینه تأمین این طرح ها، علاوه بر منابع دولتی، کمک های سازمان ملل و استقراض خارجی، حساب ویژه ای نیز روی سرمایه گذاری های خارجی و مشارکت شرکت های بزرگ باز کرده است. 
خسارت های ناشی از جنگ علیه داعش در عراق، 35 میلیارد دلار برآورد شده است که بیش از همه در بخش های برق، راه و ترابری، نفت، بهداشت و آموزش اتفاق افتاده است. 
به نظر می رسد اگر بحران همه پرسی کردستان عراق و ماجراجویی رهبران این اقلیم بار دیگر ورق را به سوی تنش‌های تازه در عراق برنگرداند و اوضاع را به هم نریزد، انتظار آن است که طی ماه‌های آینده شاهد هجوم شرکت های غربی، شرقی و عربی به بازار عراق باشیم و بازهم سؤال همیشگی: جایگاه ایران کجا خواهد بود؟

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی