[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

پیش‌بینی تمهیدات لازم برای اجرای طرح «کانون‌مدرسه»، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از پیش‌بینی تمهیدات لازم برای اجرای باقوت طرح کانون مدرسه در سال تحصیلی 97ـ96 خبر داد.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، علیرضا حاجیان‌زاده گفت: طرح «کانون‌مدرسه» در دوره‌های گذشته به شکل کوتاه مدت اجرا می‌شده است اما در دور جدید از سال تحصیلی 96-95 آغاز شد و ادامه خواهد داشت. این طرح با بررسی‌ها و ارزیابی‌هایی که در پایان سال تحصیلی صورت گرفت، نقاط ضعف و قوتش شناسایی شد. مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان امضای تفاهم‌نامه با معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش و بازنگری در شیوه‌نامه اجرایی طرح را از برنامه‌‌ریزی‌‌های صورت گرفته برای اجرای بهتر این طرح در سال تحصیلی جدید عنوان کرد و افزود: کتاب‌کار ویژه طرح «کانون‌مدرسه» تدوین شده و پشتیبانی‌های لازم برای تأمین تجهیزات و ملزومات مورد نیاز مراکز فرهنگی‌هنری نیز پیش‌بینی شده است. وی همچنین یادآور شد: برای رفع کمبود نیروی انسانی مورد نیاز نیز پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته و قرار است برای مراکزی که با این مشکل مواجه‌اند، شرایطی فراهم شود که مسئولان مراکز بتوانند از مربیان پاره‌وقت هنری و ادبی مرکز خود یا سایر مربیان به صورت فوق العاده در اجرای طرح بهره‌گیرند.حاجیان زاده بیان کرد: در دور جدید طرح کانون‌مدرسه به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که هر یک از مراکز فرهنگی‌هنری کانون در سراسر کشور با دو مدرسه دخترانه و دو مدرسه پسرانه ارتباط برقرار می‌کنند و حداقل در دو روز هفته از هر مدرسه دانش‌آموزان یک کلاس به همراه معلمان خود در مراکز حضور می‌یابند و یکی از درس‌های کتاب‌های فارسی، علوم، اجتماعی، و هدیه‌های آسمانی در قالب فعالیت‌های فرهنگی‌هنری از قبیل: قصه‌گویی، نمایش، نقاشی، کاردستی و... به بچه‌ها ارائه می‌شود. مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به اینکه طرح کانون مدرسه یک حرکت نمادین است، خاطرنشان کرد: به هیچ وجه کانون قصد تدریس دروس مدارس را ندارد و در واقع مربیان، فعالیت‌های همیشگی خود را انجام می‌دهند و هدف این طرح آشنایی بیشتر معلمان با شیوه‌های غیرمستقیم ارائه مفاهیم درسی به دانش‌آموزان از یک سو و معرفی و علاقه مند کردن دانش‌آموزان مدارس به فعالیت های کانون و استمرار و پایداری عضویت داوطلبان و علاقه مندان از سوی دیگر است. وی اظهارکرد: با توجه به اینکه ظرفیت حضور تمام دانش‌آموزان مدارس در مراکز کانون وجود ندارد، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در برخی از روزهای اجرای این طرح نیز مربیان مراکز کانون در مدارس حضور می‌یابند و به اجرای فعالیت‌های فرهنگی و ‌هنری در مدرسه‌ها می‌پردازند تا دانش‌آموزن بیشتری بتوانند از آن بهره‌مند شوند.
حاجیان‌زاده اجرای فعالیت‌های جنبی از قبیل ارتباط بیشتر مربیان کانون با خانواده‌های دانش‌آموزان و حضور مربیان در انجمن ‌های اولیا و مربیان مدارس به منظور آشنایی بیشتر آن‌ها با فعالیت‌ها و برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده در دور جدید اجرای این طرح عنوان کرد. وی به برپایی نمایشگاه دستاوردهای دانش‌آموزان در فرایند اجرای طرح و جشن پایانی طرح «کانون‌مدرسه» در نیمه دوم اردیبهشت هر سال اشاره کرد و ابراز کرد: برپایی این نمایشگاه‌ها با هدف تشویق دانش‌آموزان و آشنایی بیشتر مسئولان استانی و شهری و خانواده‌ها با تأثیرگذاری فعالیت‌های فرهنگی‌هنری کانون صورت می‌گیرد. مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایجاد فضای بانشاط کانونی، لذت‌بخش کردن محیط یادگیری در مدارس، شناسایی کودکان و نوجوانان مستعد و علاقه‌مند به ادامه فعالیت‌های فرهنگی‌هنری و تمدید عضویت آن‌ها به عنوان عضو پایدار در مراکز فرهنگی‌هنری کانون را از دیگر اهدافی برشمرد که در این طرح دنبال می‌شود.
گفتنی‌است برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم برای اجرای طرح کانون مدرسه آغاز شده، در مهرماه کمیته‌های مشترک استانی تشکیل و شیوه‌نامه طرح به مراکز و مدارس ابلاغ می‌شود و پس از آن هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم صورت خواهد گرفت تا از اول آبان 96 اجرای آن در مراکز کانون و مدارس سراسر کشور آغاز ‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی