[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

برگزاری آیین‌های دهه فاطمیه در حرم مطهرشاهچراغ (ع) ، روزنامه شیراز نوین

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی-شیرازنوین
 حجت الاسلام والمسلمین سیدبهرام حسینی مدیر مؤسسه فرهنگی تفریحی فدک الزهرا (س) شیراز ضمن قدردانی از مردم شریف سومین حرم اهل بیت (ع) که در تمامی برنامه‌های انقلابی و اسلامی مشارکت دارند و به ویژه در مراسم راهپیمایی وحدت آفرین ۲۲بهمن حضوری معنادار و حماسی داشتند در جمع خبرنگاران مطبوعات استانی و خبرگزاری‌های منطقه ای استان فارس اظهار داشت: ایرانیان در طول تاریخ ۱۴۰۰ساله بعدازاسلام مردمانی حقیقت جو بوده و پیوسته درصدد توجه به حقایق خلقت‌اند و با پذیرش آگاهانه و محققانه دین مبین اسلام همواره برحرمت نهادن و تکریم اولیای دینی تأکید و توجه داشته‌اند که نمونه بارز آن انجام مراسم عبادی و ارزشی برگزاری همه ساله ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا علیه السلام و یاران باوفای او و همچنین مراسم متعدد و مختلف میلادها، وفات و شهادت ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین است که به طرز آبرومندی درکشورمان و به ویژه در استانمان فارس و شهرمان شیراز برگزار می گردد.
 حسینی گفت: برگزاری اینگونه آیین ها، نشان از اوج ارادتمندی ما شیعیان به پیشوایان دینی‌مان دارد و البته که حساب بانوی دو سرا حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، به جهت محبوبیت فزاینده او در نزد آسمانیان و زمینیان به ویژه به جهت جایگاه رفیعی که آن حضرت در پیشگاه پدر بزرگوار خویش رسول مکرم اسلام (ص) و مولا علی (ع) و دیگر معصومین از امام حسن مجتبی (ع) تا وجود نازنین حضرت اباصالح المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف داشته و دارد، جداست؛ لذا تبیین مظلومیت حضرت زهرا (س) بخشی از آموزه‌های معنوی دین ماست و ما باید همه‌ساله براین مسئله تأکید داشته باشیم تا جامعه و نسل های امروز و فردای ما به ارزش این مسئله و اهمیت این یادآوری ها پی ببرد. این عالم دینی وکارآفرین مذهبی افزود: محققان دینی و کسانی که دغدغه شیعه گری و دین پژوهی دارند باید ندای مظلومیت آن بانوی دو عالم را به ویژه در ایام فاطمیه به گوش جهانیان برسانند.
و نسل جوان باید بداند که حضرت زهرا (س) هر چه خواست و هر چه کرد برای دفاع از ولایت بود. ایشان برای پیشبرد دین، تعالی کلمه توحید و دفاع از حریم ولایت از هیچ کوششی دریغ نداشتند و حتی جان شریف خود را در طبق اخلاص گذاشتند.
حجت الاسلام والمسلمین حسینی همچنین با تأکیدبر اینکه، مجموعه باغات و مزارع فدک که عطیه پیامبر گرامی اسلام به دخت مکرمشان  بود، سخاوتمندانه از سوی آن بانوی اسوه  و نمونه در اختیار عموم مسلمانان قرار گرفت، گفت: مسئله فدک موضوع کوچکی نیست که شیعه به راحتی بتواند از آن عبور کند بلکه نسل جوان در ایام عزاداری فاطمه (س)بایدبداند که چرا فدک را از فاطمه زهرا (س) به زورگرفتند و آن را غصب کردند و فلسفه یا چرایی تلاش ایشان را برای بقای فدک دریابند.
این پژوهشگر دینی بیان داشت: اینها واقعیت جامعه دینی ماست که باید برای نسل جوان و پرسشگر ما تبیین شود. شیعه بیش از 230 عنوان کتاب در ارتباط با موضوع فدک و مسائل گوناگون آن به رشته تحریر در آورده است که این مسئله نشان از اهمیت فدک و ابعادپیرامونی آن دارد. اکنون نسل جوان ما درباره فدک چه می‌داند؟ چگونه نسل جوان می‌خواهد در مقابل هجمه‌ای که می‌آید تا شیعه و آموزه‌های شیعی را با خود ببرد تاب آورد؟
حسینی، با بیان اینکه نباید بگذاریم فاطمه زهرا (س) و فدک به فراموشی سپرده شود یادآورشد: اگر فاطمه زهرا (س) می‌خواستند فدک به فراموشی سپرده شود، غاصبان را عفو می‌کردند. در همان روزگار که امیرالمومنین علی (ع) آمدند و از دختر پیامبر خواهش کردند  کسانی که در خانه تو را آتش کشیدند، به خانه و کاشانه تو حمله کردند از عمل خود نادم‌اند و قصد عذرخواهی دارند، فاطمه (س) آنها را نپذیرفتند؛ در حالی که اگر می‌خواستند این مسئله به فراموشی سپرده شود،آنها را می‌پذیرفتند. این خشم مقدس 14قرن در سینه شیعیان مانده و وظیفه ماست که آن را محفوظ نگهداریم.
وی خاطرنشان کرد: عمر کوتاه آن بانوی نمونه، سرشار از عشق و ایثار بود و هر کلامی که از زبان آن صدیقه شهیده جاری شده گوهر گرانبهایی است که برای امروز ما و برای نسل جوان به ویژه دختران و مادران درس زندگی است. خلائی راکه امروز در جامعه ما از نظر فرهنگ و معنویت احساس می‌شود، می‌توان با تأکید بر اخلاق، دین‌مداری و معنویت آمیخته با اخلاص که در سیره آن بانوی مظلومه وجود دارد پر کرد. حسینی در ادامه گفت: در ایام فاطمیه امسال، سخنرانان و مداحان در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و در محضرتولیت معظم حرم مطهر حضرت آیت‌الله دستغیب دامت برکاته به تبیین سیره معنوی حضرت زهرا (س) و بیان مظلومیت های این بانوی نمونه و الگوی بانوان عالم می‌پردازند.
حسینی نویسنده کتب مذهبی و پژوهشگر دینی در پایان اظهارداشت: این برنامه‌های معنوی که با مشارکت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) و مؤسسه فرهنگی، مذهبی فدک الزهرا (س) تدارک دیده شده از بیست و یکم بهمن ماه به مدت سه شب در حرم مطهر حضرت سیدالسادات الاعاظم احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ (ع) ادامه دارد. 
یکی ازسخنرانان محترم این آیین، دانشمند گرامی جناب آیت الله فاضل گلپایگانی از محققان حوزه دین  و از مدرسان دروس عالی حوزه علمیه و خطیب توانمند کشورمان است و مداح ارزشمند، یادگار هشت سال دفاع مقدس، سردارسرافراز سپاه اسلام  حاج صادق آهنگران هم دراین مراسم در اوصاف نیکو و سجایای حضرت سیده النساء العالمین فاطمه زهرا (س) به مداحی خواهند پرداخت. بنده به عنوان یک طلبه کوچک و ارادتمند به ساحت مبارک حضرت صدیقه طاهره از عموم مردم مؤمن و ولایتمدار شیراز به ویژه طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه میخواهم در آیین‌های  ایام فاطمیه، مجالس وعظ و ذکر سیره معنوی حضرت فاطمه زهرا (س) حضورگسترده و پرشور داشته باشند. حجت الاسلام والمسلمین حسینی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: مجموعه گردشگری نیایش وابسته به مؤسسه فرهنگی تفریحی فدک الزهرا (س) واقع درکیلومتر۲۳جاده خرامه بعداز شهرک علی آباد به صورت شبانه روزی و در محیطی آرام و طبیعتی زیبا درخدمت همشهریان عزیز به ویژه مروجین فرهنگ علوی و فاطمی است. 
مدیرمؤسسه فرهنگی فدک الزهرا همچنین اظهارداشت: این مجموعه به جهت رفاه حال شهروندان و استفاده‌های فرهنگی مذهبی و تفریحی خانواده‌ها خصوصاً دانش آموزان، دانشجویان و کارمندان دولت با امکانات ویژه ازجمله انواع غذاها، وسایل بازی، استخر شنا، چایخانه، بوفه موادغذایی و سایر ملزومات برای یک اردو یا مسافرت تفریحی آماده شده و با تخفیفات ویژه در خدمت شهروندان شیرازی و هم استان‌های عزیز خواهد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی