[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

پرواز سیمرغ اعتبار در آسمان وطن، روزنامه شیراز نوین

مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با معرفی برگزیدگانش به کار خود پایان داد. در شرایطی که انتقادات گسترده و همه جانبه منتقدان و فعالان سینمایی به داوری‌های صورت گرفته این جشنواره را استثنایی کرده بود، برخی از افرادی که سیمرغ گرفتند بدون توجه به همکاران صنفی خویش، داوران را ستودند! در این مراسم هنرمندان سینمای ایران به همراه مسئولان سینما حضور دارند. این مراسم با اجرای احسان کرمی به مدت ۹۰دقیقه و با ریتم تند اجرا می‌شود. مراسم با پخش سرود جمهوری اسلامی و قرائت قرآن آغاز شد.
استقبال سیاسیون
محمدجواد ظریف مهمان ویژه آیین اختتامیه در کنار سید رضا امیری صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جای گرفت. حسین فریدون مشاور ویژه رئیس جمهور و علی ربیعی وزیر کار و امور اجتماعی، مولاوردی، معصومه ابتکار، محمدمهدی حیدریان (مشاور وزیر)، حجت الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی)، علیرضا تابش، حبیب ایل بیگی، مصطفی ابطحی در ردیف جلوی سالن جای گرفتند.در ابتدای آیین اختتامیه یاد و خاطره هنرمندان در گذشته در سال گذشته گرامی داشته شد. در ادامه مجری برنامه صحبت‌های خود را با تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی آغاز کرد و گفت این دو عزیز در آیین اختتامیه قصد سخنرانی ندارد که این امر با تشویق حضار مواجه شد. در ادامه محمد حیدری دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر متنی را بدین شرح قرائت نمود: «سلام به سینمای شریف ایران. خوشحالیم که در سینما دعوا بر سر انتخاب و داوری است. اینجا جدال فرهنگی است بر خلاف جنگ‌های سیاسی و امنیتی. 
در مملکتی به دور از ناامنی زندگی می‌کنیم که فرصت جدل فرهنگی داریم که ذات انقلاب ماست. بیایید کنار هم برای ایران عزیزمان تلاش بیشتر کنیم. سینمای ایران دست مردم را می‌فشارد و بوسه می‌زند. اهل سینما در جست‌وجوی فرهنگ هستند و سینمای ایران مرهمی می‌شود بر زخم‌ها. هنرمندان سینمای ایران بوسه می‌زنند بر زخم‌ها. مرحبا بر این شکوه. سینمای ایران مستقل‌ترین و مهمترین پدیده بعد از انقلاب است. سینمای خودمان را پاس بداریم. بیایید مهربان‌تر باشیم در کنار هم.» در ادامه این مراسم امیر توده روستا و حجت الله ایوبی برای اهدای سیمرغ فیلم کوتاه روی صحنه حاضر شدند.
سیمرغ نمادین فیلم کوتاه توسط صنف داوری شده به کاوه مظاهری برای فیلم کوتاه «روتوش» داده شد. 
شناسایی آشیانه سیمرغ
سیمرغ بلورین بهترین دستاورد فنی و هنری در بخش فیلم‌های مستند به سید وحید حسینی برای پژوهش مستند «بزم رزم» تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی مستند به یاسر خیر برای مستند «آهستگی» تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند به حسام اسلامی برای فیلم «متهمین دایره بیستم» اهدا شد. حسام اسلامی با حضور بر روی صحنه، از جمعیت حمایت از کودکان کار و خیابان تشکر کرد و گفت:‌ اگر این جمعیت در کنار من نبود، قطعاً این فیلم ساخته نمی‌شد. با آغاز اهدای جوایز بخش مسابقه سودای سیمرغ، کلیپی از نامزدهای جشنواره فیلم فجر در کنار کلاکت سی و پنجمین دوره این جشنواره پخش شد. در این گفت‌وگو نامزدها از تمایلشان برای دریافت سیمرغ جشنواره گفتند. سیمرغ بلورین بهترین عکس به امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس‌های فیلم «رگ خواب» تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری جشنواره فجر به محمد قاسمی برای «ویلایی‌ها» اهدا شد. قاسمی که سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های بصری را دریافت کرد، ضمن تشکر از عوامل فیلم گفت: خوشحالم که این جایزه را گرفتم و برای آن زحمت زیادی کشیدم.سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی تعلق گرفت به آرش آقابیک برای خفه‌گی، رگ خواب و یک روز به خصوص. آرش آقابیک که سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری را برای سه فیلم دریافت کرد، در مراسم حضور نداشت. به همین دلیل عباس شوقی به نمایندگی سیمرغ را دریافت کرد. سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس به بهزاد جعفری طادی برای فیلم «ماجرای نیمروز» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به پرویز آبنار برای فراری تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به علیرضا علویان برای «بدون تاریخ بدون امضا» رسید. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد به نوید محمدزاده برای بدون تاریخ، بدون امضا تعلق گرفت. نوید محمدزاده که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد را دریافت کرد، در میان تشویق بسیار حضار روی صحنه رفت و اظهار کرد: سال گذشته حرفی نزدم، اما امسال می‌گویم. خیلی خوشحالم امسال این جایزه را گرفتم. اتفاقی افتاد که بعد از اعلام نامزدها شیطنت کردند و اسامی را منتشر کردند. این کار قشنگ نیست، هیئت داوری اینجا هستند که از بزرگان سینما هستند. به آن‌ها باید احترام بگذاریم. سال بعد اگر من نامزد نشوم، باز هم باید احترام بگذارم. من حالا حالاها هستم و دوست دارم روی این صحنه بیایم و این جایزه بسیار ارزشمند است و یادمان باشد که دیوار این خانه از طلاست.
سیمرغ بلورین بهترین موسیقی به کریستف رضاعی برای فیلم سینمایی نگار تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین تدوین به سهراب خسروی برای تابستان داغ رسید.
سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به هومن بهمنش برای تابستان داغ تعلق گرفت. هومن بهمنش در سن روی برگرداند و به سوی هیئت داوران به خاطر ۱۳نامزدی این فیلم عذرخواهی کرد! هومن بهمنش پیش از آمدن روی سن به سمت دکتر ظریف رفت و او را در آغوش گرفت. احسان کرمی به شوخی گفت اگر پنج ثانیه بیشتر روبوسی ات طول می‌کشید، محافظ دکتر ظریف به زور تو را می‌کند!
مرغ خوشبختی و اعتبار
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به محسن تنابنده برای «فراری» رسید. محسن تنابنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم «فراری» را دریافت کرد و گفت: می‌خواستم حرف بزنم، اما نوید محمدزاده همه حرف‌ها را گفت. از همه تشکر می‌کنم، مخصوصاً از آقای داودنژاد و آقای کوثری که در این فیلم بازی کردم. سیمرغ‌های بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره فجر به مریلا زارعی برای «زیر سقف دودی» و لیلا حاتمی برای «رگ خواب» اهدا شد. مریلا زارعی و لیلا حاتمی دو بازیگر زن سینمای ایران روی صحنه آمدند و هر دو سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کردند. حاتمی از همه تشکر کرد و زارعی اظهار کرد: اعتراف می‌کنم یکی از مهیج‌ترین و جذاب‌ترین جشنواره‌ها را تجربه کردم و خوشحالم که در کنار همکاران خودم هستم. به کسانی‌که سیمرغ گرفتند تبریک می‌گویم و خیلی خوشحال هستم. از خانم درخشنده تشکر می‌کنم و خوشحالم سومین سیمرغ خودم را از هیئت داورانی که بزرگ ما هستند، دریافت کردم؛ آن‌هم در جشنواره‌ای که پوستر آن مزین به بزرگ‌مرد سینمای ایران علی حاتمی است و خوشحالم اینجا در کنار یادگار علی حاتمی ایستاده‌ام. سیمرغ بلورین استعداد درخشان به منیره قیدی برای «ویلایی ها» تعلق گرفت. البته منیره قیدی از کاندیداتوری انصراف داده بود.سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به کامبوزیا پرتوی برای فراری تعلق گرفت. سیمرغ بلورین ویژه هیئت داوران به علیرضا داودنژاد برای فیلم فراری تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فجر به وحید جلیلوند برای «بدون تاریخ بدون امضا» اهدا شد. وحید جلیلوند برای فیلم «بدون تاریخ، بدون امضا» سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرد و با حضور روی صحنه گفت: من مانند سایران حرف‌های تلخی داشتم؛ رسانه ملی، برنامه هفت و آقای افخمی، تلاش کردید که ما با یکدیگر قهر کنیم. ما همدیگر را دوست داریم، یکدیگر را در آغوش می‌کشیم و به پیشکسوت‌هایمان احترام می‌گذاریم. ما همدیگر را دوست داریم اما شما سعی کردید میان ما فاصله بیاندازید.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فجر به سیدمحمود رضوی برای فیلم «ماجرای نیمروز» اهدا شد. رضوی از کلیه عوامل فیلم ماجرای نیمروز خواست تا روی صحنه بیایند و سیمرغ را بگیرند.
رضوی در ادامه گفت:آقای ایوبی تدبیر کردم تا امید عوامل ناامید نشود!
محمد جواد ظریف، علی ربیعی، حسین فریدون، معصومه ابتکار، حجت‌الله ایوبی و محمد حیدری برای اهدای سیمرغ زرین از نگاه ملی و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران روی صحنه آمدند. سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی به فیلم ماجرای نیمروز تعلق گرفت.
احترام به انتخاب مردم
منوچهر شاهسواری برای اعلام نام بهترین فیلم از نگاه تماشاگران روی صحنه آمد و گفت: فکر می‌کردم امشب باید نکته‌هایی را اعلام می‌کردم، اما جوان‌هایی روی صحنه‌ آمدند و حرف زدند. از بزرگترها بخواهید برای سینمای ایران اسپند دود کنند، چون باید آرزوی چشم بد دور از سینمای کشورمان داشته باشیم. وی تأکید کرد که تا ۶صبح امروز جمع‌آوری آرای تماشاگران ادامه داشته و سه فیلم را در این بخش معرفی می‌کنند. دو فیلم تقدیر می‌شوند و یک فیلم سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را دریافت می‌کنند. شاهسواری تأکید کرد: به عنوان امانت‌دار رأی مردم در این رأی‌گیری‌ها بودند و با اینکه انواع ناسزاها را در این مسیر شنیده‌اند، اما نه حرفی زده‌اند و نخواهند زد. همچنین از روز شنبه هر کدام از تهیه‌کننده‌ها که خواستند، می‌توانند برای دریافت اطلاعات آرا حضور پیدا کنند. فیلم «خوب، بد، جلف» به تهیه‌کنندگی محسن چگینی و عبدالله اسکندری و فیلم «آباجان» به تهیه‌کنندگی هاتف علیمردانی در این بخش شایسته تقدیر بودند. سیمرغ بلورین بهترین فیلم مردمی به سیدمحمود رضوی برای «ماجرای نیمروز» اهدا شد. سید محمود رضوی به همراه محمدحسین مهدویان کارگردان این اثر روی صحنه حاضر شد و سیمرغ بلورین را دریافت کردند. مهدویان با حضور روی صحنه گفت: خوشحالم که مردم فیلم را دوست داشتند و در این ۱۰روز با حضور آن‌ها و تشویق‌هایی که در سالن می‌کردند، به ما هم انرژی می‌دادند. بدون شک مهم‌ترین جایزه امشب را ما گرفتیم.
محسن تنابنده، رامبد جوان، نوید محمدزاده، عبدالله اسکندری، سیروس الوند، سعید روستایی، سعید راد، رویا نونهالی، مرتضی رزاق کریمی، جهانگیر کوثری، علیرضا داوودنژاد، رضا داوودنژاد، زهرا داوودنژاد، جهانبخش سلطانی، غلامرضا موسوی، مجید مظفری، محمد حسین مهدویان، علی معلم، وحید جلیلوند، امیر آقایی، فرشته طائرپور، منوچهر شهسواری، محسن کیایی، بابک حمیدیان، مینا ساداتی، جواد عزتی، پوران درخشنده، مهرداد صدیقیان، غزل شاکری، مهتاب کرامتی، علی جلیلوند، محمودگبرلو و... در سالن همایش‌های برج میلاد حضور داشتند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی