[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۳
  • دوره جدید

نیمی از مردم فارس، به چاقی مبتلا هستند، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- محمد شبیری

 مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: امروزه در کشور روند بیماری اضافه وزن و دیابت به عنوان یک بیماری غیرواگیر در حال افزایش است.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، ظهر روز گذشته زهرا عبداللهی، در کارگاه آموزشی کارشناسان مسئول تغذیه دانشکده‎های بهداشت اظهار داشت: براساس بررسی‌های انجام شده در کشور بیش از نیمی از جمعیت ایران دچار اضافه وزن هستند؛ به همین دلیل بسته‎های خدماتی در نظر گرفته شده تا با جذب 1000 کارشناس تغذیه از طریق شبکه‎های بهداشت این بیماری کنترل شود.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن تأکید بر خطر اضافه وزن و دیابت گفت: قند و شکر، انواع شیرینی، شکلات، نوشابه‌های گازدار، آبمیوه‌های صنعتی حاوی قند افزوده، شیرهای طعم‌دار و شیرکاکائو از مهم‌ترین منابع مصرف مواد قندی هستند که ضروری است افراد نسبت به این امر آگاهی داشته باشند.
وی درباره راهکارهای پیشگیری از اضافه وزن و دیابت افزود: باید قند و شکر مصرفی در برنامه غذایی روزانه کمتر از 6 قاشق چایخوری باشد؛ این درحالی است که مقدار مصرف قند و نمک خانوارهای ایرانی بیش از حد استاندارد است. 
عبداللهی با بیان اینکه تغذیه و الگوی مصرف غذایی یکی از عوامل مهم در ابتلا به انواع بیماری‎هاست، تصریح کرد: از اولویت‎های اساسی دفتر بهبود تغذیه، کاهش مصرف قند، نمک و چربی است که در این ارتباط برنامه‎های آموزشی شامل فرهنگ‎سازی و اطلاع‎رسانی اجرا شده و با استفاده از کارشناسان تغذیه سند ملی مبارزه با بیماری‎های غیرواگیر اجرا می‎شود.
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت بیان کرد: میزان مصرف سبزی، میوه، لبنیات و شیر در بین ایرانیان بسیار کمتر از حد مورد نیاز و برعکس مصرف روغن و شکر بالاتر از حد مجاز است.
عبداللهی گفت: بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی هر فرد در طول روز باید پنچ واحد میوه یا سبزی استفاده کند. هر واحد میوه شامل یک سیب یا پرتقال است و هر واحد سبزی نیز در حد یک لیوان سبزی است. براساس آمار 88 درصد مردم کمتر از حد مورد نیاز میوه و سبزی مصرف می‌کنند.
وی افزود: هدف از تغذیه سالم این است که سیری سلولی اتقاق بیفتد؛ در صورتی که سیری ظاهری و مصرف کالری بیش از حد به چاقی و اضافه وزن منجر می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی