[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

تعیین حدود موقوفات و اراضی منابع ملی در فارس، روزنامه شیراز نوین

فارس: تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) در دیدار با رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در راستای حل مشکلات موجود در اراضی ملی و موقوفه‌ها و مشخص شدن محدوده آن‌ها، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
در این دیدار تولیت آستان احمدی و محمدی با اشاره به خدمات ارزشمند انقلاب در این چند دهه و تبریک دهه فجر، اظهار داشت: کاری که قرار است با امضای این تفاهم‌نامه با حمایت و همکاری سازمان جنگل‌ها انجام گیرد، از نظر شرعی و قانونی بسیار مهم است؛ یعنی تبیین و تفکیک بین موقوفات و منابع ملی و تعیین تکلیف نهایی و صدور سند که در نوع خود در کشور بی‌نظیر است.
آیت‌الله سید علی‌اصغر دستغیب افزود: امروز لازم است مشخص شود که حدود موقوفات کجاست و طبق مفاد وقف نامه‌ها عمل شود و همین طور منابع ملی نیز حدودش معلوم باشد و از لحاظ قانونی همان کاری که مشخص و شفاف است را انجام دهیم.
وی ادامه داد: ان‌شاءالله این تفاهم‌نامه که امضا شد، به یک نتایجی برسیم و ثمرات آن را مشاهده کنیم و این کار مقدمه‌ای می‌تواند باشد برای برنامه‌های سراسری جمهوری اسلامی با توجه به اینکه در بسیاری از مناطق کشور این کار صورت نگرفته و می‌توان گفت این حرکت یک نقطه عطف است.
نماینده شیراز در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امضای این تفاهم‌نامه یک خدمت بزرگ نسبت به سومین حرم اهل‌بیت(ع) است که به برکت وجود امام زادگان جلیل‌القدر به یک جایگاه مقدس در کشور تبدیل‌شده و به تعبیر مقام معظم رهبری قبله امید و آرامش برای دوستداران خاندان نبوت است.
دستغیب همچنین گفت: جهشی در ابعاد مختلف در حرم‌های مطهر صورت گرفته که از لحاظ توسعه ظاهری گام‌هایی برای آسایش زائران برداشته‌شده و از آن مهم‌تر برنامه‌ریزی برای توسعه فرهنگ اسلامی است که در این راستا موفقیت‌های خوبی حاصل‌شده و امیدواریم این گام پرارزش مقدمه‌ای باشد که با آمادگی بیشتر در خدمت خاندان نبوت و امامت در سومین حرم اهل‌بیت(ع) باشیم.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز در این دیدار با تبریک دهه فجر انقلاب گفت: با توجه به اینکه در مورد موقوفات بر اساس آنچه در وقف نامه آمده باید عمل شود، گاهی مشکلاتی در این زمینه به وجود می‌آید که برای نمونه در استان فارس در منطقه میمند مشکلات داشتیم و با عنایتی که تولیت حضرت شاهچراغ(ع) داشته، تفاهم‌نامه‌ای حاصل شد تا به لحاظ مسائل شرعی و قانونی موقوفات و منابع ملی مشخص شود.
خداکرم جلالی با اشاره به اینکه بحث حریم موقوفات در کارگروه استانی پیگیری می‌شود و اگر لازم باشد در سطح ملی نیز بررسی خواهد شد، اظهار داشت: البته مسائلی مربوط به حریم موقوفات مطرح است که در همین کارگروه رسیدگی می‌شود و می‌تواند تعیین تکلیف نهایی باشد.
این مقام مسئول افزود: امضای این تفاهم‌نامه می‌تواند برای سایر موقوفات و امام زادگان در کشور یک الگو باشد؛ افزون بر اینکه برای سه مرجع موقوفات، منابع ملی و مردم، حدود زمین‌ها مشخص‌شده که می‌توان از برکات این شناسایی دقیق بهره برد.
این توافقنامه که در 9ماده تنظیم‌شده، به امضای خداکرم جلالی به‌عنوان رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و آیت‌الله سید علی‌اصغر دستغیب، تولیت آستان مقدس شاهچراغ(ع) رسید. طی آن دو طرف برای توسعه تعاملات و هماهنگی‌های بیشتر و حفاظت و حراست از اراضی ملی و نیز رفع برخی اختلافات موجود در اراضی ملی و وقفی، تفاهم 
کردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی