[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۱۸
  • دوره جدید

ژاپن از ماه‌نورد کوچک خود رونمایی کرد، روزنامه شیراز نوین

شرکت فضایی آی‌اسپیس ژاپن از کاوشگر کوچک خود برای دومین مأموریت در ماه رونمایی کرده است؛ این ماه‌نورد کوچک مجهز به یک دوربین HD و یک بیل خواهد بود.
به گزارش ایسنا و به‌نقل از اسپیس، شرکت فضایی خصوصی ژاپنی آی‌اسپیس(ispace) از یک ماه‌نورد کوچک رونمایی کرده است که در مأموریت بعدی فرود روی ماه در سال آینده حضور خواهد داشت.
اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، این میکروماه‌نورد در زمستان سال ۲۰۲۴ درون محفظه بار بالای کاوشگر مأموریت دوم(Mission ۲) قرار خواهد گرفت و به فضا پرتاب خواهد شد.
این ماه‌نورد ۱۰.۲۴ اینچ(۲۶ سانتی‌متر) ارتفاع، ۱۲.۴ اینچ(۳۱.۵ سانتی‌متر) عرض و ۲۱.۲۶ اینچ(۵۴ سانتی متر) طول دارد و وزن آن حدود ۱۱ پوند(پنج کیلوگرم) خواهد بود؛ همچنین دارای یک دوربین HD است که در جلوی آن نصب شده و از آن برای گرفتن تصاویری از خاک ماه که با بیل برداشته می‌شوند، استفاده می‌شود.
تاکشی هاکامادا(Takeshi Hakamada)، بنیان‌گذار و مدیرعامل آی‌اسپیس می‌گوید: مأموریت مستمر برای ارائه خدمات حمل‌ونقل و داده در ماه ضروری است؛ بنابراین با خوشحالی اعلام می‌کنم که ما در فرودگر مأموریت دوم و طراحی نهایی میکروماه‌نورد پیشرفت داشته‌ایم.
این شرکت اولین مأموریت خود به ماه را با فرودگر هاکوتو-آر(Hakuto-R) در ماه دسامبر سال ۲۰۲۲ انجام داد. هاکوتو-آر در ماه آوریل سال جاری تلاش کرد روی ماه فرود بیاید، اما رایانه فضاپیما ارتفاع آن را اشتباه ارزیابی کرد و منجر به برخورد آن به سطح ماه شد.
مأموریت دوم نیز براساس مأموریت فرودگر هاکوتو-آر انجام می‌شود که در هنگام بلند شدن حدود ۲۲۰۰ پوند(۱۰۰۰ کیلوگرم) وزن داشت. نمایندگان آی‌اسپیس گفتند که این مأموریت جدید با کمک درس‌های آموخته‌شده از مأموریت اول بهبود یافته است.
این شرکت نام «Resilience» به معنای سرسختی را برای فرودگر خود انتخاب کرده است که با شعار این شرکت؛ یعنی «هرگز از تلاش قمری دست نکشید»، هم‌خوانی دارد. فرودگر مأموریت دوم، پنج محموله را به سطح ماه حمل خواهد کرد.
آی‌اسپیس همچنین در حال کار بر روی مأموریت سوم است که برای پرتاب در سال ۲۰۲۶ برنامه‌ریزی شده است. این مأموریت از یک فرودگر جدید و بزرگتر به نام Apex ۱.۰ استفاده می‌کند که ظرفیت بار پیش‌بینی‌شده برای آن ۱۱۰۰ پوند(۵۰۰ کیلوگرم) است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی