[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

«یاران خدا» در آخرین روز هفته کتاب رونمایی شد، روزنامه شیراز نوین

آیین رونمایی کتاب «یاران خدا» به همت اداره ‌کـل کتـابخانه‌های عمومی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و انجمن نـاشران و کتـابفروشان بر پا شد. علی اکبری نویسنده "یاران خدا" کتاب یاد شده را تلاشی برای ثبت دلاوری‌های عشایر در دوران جنگ دانست. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، همزمان با آخرین روز هفته کتاب، از «یاران خدا» رونمایی شد که تلاشی برای ثبت دلاوری‌های عشایر در دوران جنگ است، این برنامه با عنوان «کتاب، حیات طیبه و انقلاب اسلامی» می‌باشد که سه جلدی و به قلم علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی است. این برنامه با حضور نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، مسئولان اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان، لیلا‌دودمان رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و علی ناصری سخنگوی شورای شورای اسلامی شهر شیراز، مهدی امیدبخش معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، مهندس راهی مدیرکل بنیاد شهید، روح‌الله بهرامی مدیر کل امور عشایر استان، اعضای انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان فارس و جمعی از مسئولان و علاقه‌مندان برگزار شد و از قدیمی‌ترین کتابخانه عمومی شیراز نیز بازدید شد. روح‌الله منوچهری در ابتدای این مراسم که در کتابخانه عمومی شهید دستغیب شیراز برگزار شد، با بیان اینکه هفته کتاب و کتابخوانی تلنگری است که مسئولان و مردم هرچه بیشتر به امر کتابخوانی توجه کنند، گفت: افتخار می‌کنیم دینی داریم که در فرهنگش رسالت پیامبران و معجزه آخرین فرستاده خداوند کتاب است و همین کافی است که اهمیت کتاب را دریابیم. سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس کتاب را زیربنای همه تمدن‌ها دانست و گفت: اکنون که در عصر تکنولوژی و پیشرفت قرار داریم، باید کاری کنیم که هیچ توجیهی برای کتاب نخواندن وجود نداشته باشد، زیرا کتاب بهترین وسیله ارتباط جمعی و انتقال دانش بشری است.او همچنین با اشاره به کتاب یاران خدا، عنوان کرد: این کتاب نوشته فردی که علاوه بر نویسندگی یک سیاستمدار و از بزرگان حوزه سیاسی استان است، ویژگی خاص این کتاب این است که از منظری دیگر به حوزه دفاع مقدس پرداخته و رشادت‌های جامعه عشایری را به تصویر کشیده است. سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با تأکید بر اینکه مردم عشایر به گردن همه ما دین دارند، افزود: جامعه عشایری هم مانند کتاب دستخوش تغییر است. تغییری که خواسته یا ناخواسته زندگی آن‌ها را متحول کرده است و چه خوب است که در چنین زمانی دلاوری‌های مردم عشایر در دوران جنگ به تصویر کشیده شود.
انسان‌های ارزشمندی 
مسعود رضایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین با بیان اینکه کتاب مقدس و عزیز است، عنوان کرد:  خداوند در قرآن به قلم و کتاب سوگند خورده است و این نشان می‌دهد که فرهنگ کتاب و مطالعه بسیار باارزش است. او با بیان اینکه کتاب منشاء هر خیر و برکتی در زندگی بشری بوده است، گفت: از کسانی در امر کتابخوانی و کتابداری تلاش می‌کنند باید قدردانی کرد، زیرا آن‌ها انسان‌های ارزشمندی هستند. رضایی با اشاره به اینکه اگر کتاب نبود این تمدن امروزی به دست نمی‌آمد، گفت: وقتی تاریخ ایران اسلامی را بررسی کنیم مشاهده می‌کنیم هر که زمانی که کتاب نبوده است خلاء آگاهی به وجود آمده است و یک دوران کور از تاریخ را رقم زده است. بعد از حمله‌های مختلفی که در سرنوشت ایران، رخ داد کشور دچار رکود شد و دلیل آن از بین بردن تمام کتابخانه‌ها و کتاب‌‌ها بود.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه اگر در زمینه پیام‌ها و رفتار پیامبر(ص) و ائمه هم اگر کتاب‌های بیشتری بود این همه اختلاف امروزه وجود نداشت، اگر امروزه از بطن دین مبین اسلام گرفتار کج فهمی‌هایی همچون داعش هستیم به دلیل این است که کتاب و سندی روشنی نداریم. تنها سند متقن ما قرآن کریم است است. حتی درباره حادثه کربلا و امام حسین (ع) امام حسین نیز هم تفسیرهای مختلفی دارد و همین تفسیرها باعث شده اختلافاتی در جامعه مسلمانان جهان به وجود آید. رضایی با اشاره به اینکه اگر افرادی بودند که رویدادهای هر تاریخ را ثبت می‌کردند آنقدر دچار مشـکل نمی‌شـدیم، افزود: ایران از دیرباز کتاب‌های ارزشمنـدی هـمچون خدای‌نامه‌ها و شاهنامه‌ها را داشت و حفظ و ثبت این کتاب‌ها بود که باعث انتقال فرهنگ و تمدن ایرانی و زبان فارسی شد.
تــلاش بــرای ثبـت دلاوری‌های عشایر 
علی اکبری نویسنده کتاب یاران خدا در ادامه این نشست با اشاره به اینکه شهر شیراز گمشده‌‌ فرهنگی دارد، از برگزاری این گردهمایی در هفته کتاب قدردانی و عنوان کرد: امیدوارم کاری که رقم خورد و در هفته گرامی‌داشت کتاب و کتابخوانی دورهم جمع شده‌ایم، شروعی برای توجه هرچه بیشتر به مقوله کتاب و کتابخوانی در شهر شیراز باشد. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه توجه به مقوله کتاب و کتابخوانی اهمیت بسیاری دارد، عنوان کرد: توجه دنیای غرب به کتاب باعث شده بزرگان و دانشمندان بی‌شماری در جهان به وجود بیایند. این در حالی است که اگر مغازه‌های کتابفروشی دنیا را با مغازه‌ها و دکه‌های کتابفروشی و روزنامه‌فروشی در ایران مقایسه کنید، متوجه می‌شویم که چقدر در این زمینه کم کار شده است. او با تصریح اینکه بیشتر کسانی که به نمایندگان مجلس مراجعه می‌کنند، تحصیل کرده‌های بیکارند، گفت: یکی از معضلات امروز ما تبلیغ و فروش سواد و علم است؛ این در حالی است که اکثر تحصیل‌کرده‌های ما کسانی‌اند که مهارت و تجربه کافی ندارند و سواد آن‌ها کاغذی است. اکبری با اشاره به اینکه بهترین معلم و صادق‌ترین موعظه تاریح است، از تأکید قرآن کریم بر دانستن تاریخ اشاره کرد و گفت: یکی از گویاترین و شفاف‌ترین بخش تاریخ ما تاریخ جنگ تحمیلی است. خیلی‌ها در این باره مطلب نوشته‌اند؛ ولی هنوز بسیاری از بخش‌های این حادثه عظیم ناگفته مانده است که از جمله آن‌ها نقش عشایر غیور ایران در جنگ تحمیلی است. این مقام مسئول با بیان اینکه این کتاب درباره شهدا و ایثارگران طایفه باصری است، یادآور شد: باصری طایفه کوچکی است که  چندین شهید، جانباز و ایثارگر دارد و در این کتاب تلاش شده است تا خاطرات برخی از این افراد در دوران جنگ تحمیلی ثبت شود. بر این اساس در جلد اول خاطرات چهار آزاده، در جلد دوم خاطرات یکی از سرداران شهید این طایفه و در جلد خاطرات ایثارگران ثبت شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی