[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

محمد ناظم‌الشریعه: شهرداری تکلیفش را با باشگاه صدرا مشخص کند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین ـ میثم محجوبی
یک تورنمنت بین‌المللی فوتسال از 12 آذرماه در اصفهان برگزار می‌شود. ابتدا قرار بود تیم‌هایی مثل برزیل، آرژانتین یا پرتغال در این مسابقات حضور داشته باشند اما در نهایت روسیه، قزاقستان و آذربایجان به همراه تیم‌ملی فوتسال کشورمان به عنوان تیم‌های حاضر در این مسابقات معرفی شدند. این موضوع بهانه‌ای برای گفت‌وگو با سرمربی شیرازی تیم‌ملی فوتسال شد اما این هم‌صحبتی به این موضوع ختم نشد و محمد ناظم‌الشریعه توضیحات مفصلی در مورد موضوعات مختلفی از جمله وضعیت باشگاه فوتسال صدرا را داد که می‌تواند اهمیت ویژه‌ای برای ورزش شهر شیراز داشته باشد. گفت‌وگوی شیرازنوین با ناظم‌الشریعه را در ادامه می‌خوانید: 

ـ چه شد که به فکر برگزاری این تورنمنت افتادید؟
خیلی وقت بود که می‌خواستیم تورنمنتی را  در ایران برگزار کنیم که به آن رسمیتی بدهیم و آن را وارد تقویم اِی‌اف‌سی کنیم. امسال این اتفاق افتاد و در فیفا دی برگزار خواهد شد. ابتدا قرار بود با حضور تیم‌های اول تا چهارم دنیا برگزار شود اما با توجه به شرایطی که بود تغییراتی صورت گرفت. روسیه که هر سال به ایران می‌آید یکی از تیم‌هاست. قزاقستان که تیم بسیار خوبی است و از بازیکنان برزیلی سود می‌برد دیگر تیم حاضر در تورنمت خواهد بود و همچنین قرار بود آرژانتین هم به بازی‌ها بیاید که در لحظات آخر متأسفانه نتوانست و ما آذربایجان را آوردیم. آذربایجان هم یک تیم بسیار قوی است با بازیکن‌های برزیلی و من فکر می‌کنم تورنمت خیلی خوبی باشد. تنها مشکلی که داریم این است که برای این تورنمنت نتوانستیم برنامه تمرینی مناسبی بگذاریم؛ چون لیگ ما دارد خیلی پرفشار برگزار می‌شود و اگر بتوانیم از سال آینده، مدت زمان برگزاری لیگ را طولانی‌تر کنیم، شرایط بهتری خواهیم داشت. اما در هر صورت این تورنمنت کمک بسیار خوبی به آمادگی ما خواهد کرد برای حضور در جام ملت‌های آسیا.
ـ چه شد که اصفهان برای میزبانی این تورنمنت انتخاب شد؟
اصفهان از نظر سخت‌افزاری شرایط بهتری دارد. یک سالن بسیار خوب دارد که قبلاً مسابقات جام باشگاه‌های آسیا هم در آن برگزار شده. آن‌ها اعلام آمادگی کردند و موافقت شد. سال گذشته با کمک اداره کل توانستیم بازی ایران و عراق را در شیراز برگزار کنیم که خیلی خوب بود. برای اولین بار بود. ما این را گذاشتیم که بتوانیم یک کار خوب را شروع کنیم اما هنوز از لحاظ سخت‌افزاری خیلی خوب نیستیم. باید مقداری شرایطمان بهتر شود و میزبانی بهتری را انجام دهیم و بعد از آن ان‌شاءالله دنبال این هستیم که بازی‌هایی را در شیراز برگزار کنیم. ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم اما مسئولین باید آستین را بالا بزنند و شرایط را مهیا کنند.
ـ اسامی بازیکنان دعوت شده چه زمانی اعلام می‌شود؟
پس از برگزاری هفته بعدی مسابقات لیگ اسامی را اعلام می‌کنیم.
ـ از بازیکن‌های شیرازی هم کسی مد نظرتان هست؟
بازیکن‌های شیرازی همیشه مد نظر من هستند اما باید شرایط حضور آن‌ها مهیا باشد. مثلاً مصطفی فخری دائماً مصدوم است. دو بار به تیم‌ملی دعوت شد اما هر دو بار مصدومیت به سراغش آمد. باید قبول کنیم پتانسیلمان فعلاً همین قدر است. من دوست دارم و همیشه هم ثابت کرده‌ام که خواهان حضور بازیکنان شیرازی در تیم‌ملی هستم اما باید شرایط مهیا باشد.
ـ لیگ برتر را هر هفته تماشا می‌کنید؟
بله من خودم هر هفته بازی‌ها را تماشا می‌کنم. همین هفته اخیر هم بازی گیتی‌پسند و شهروند ساری را دیدم.  این هفته هم بازی تأسیسات دریایی و گیتی‌پسند را خواهم دید و نفرات را انتخاب خواهیم کرد. این را هم بگویم که چون وقت تمرین نداریم، کار خیلی بزرگی فعلاً نمی‌توانیم انجام دهیم. وقتی تمرین داشته باشیم می‌توانیم بازیکن جوان دعوت کنیم. می‌توانیم برایش وقت بگذاریم ولی با این حال سعی می‌کنیم ترکیبی از بازیکنان جوان و باتجربه را دعوت کنیم. 
ـ برای این تورنمنت تیم اصلی را می‌برید یا نه؟
در یک سال گذشته سعی کرده‌ایم ترکیبی از جوان‌ها و باتجربه‌ها را ببریم. ولی باید چیزی باشد که نزدیک به ترکیب اصلی باشد؛ چون داریم برای جام ملت‌ها آماده می‌شویم. این خیلی مهم است. بستگی به عملکرد بازیکن‌هایمان در لیگ دارد. از نظر من همه بازیکن‌ها جوان هستند. کسی که دارد خوب بازی می‌کند، یعنی جوان است. الان به من می‌گویند چرا جوان‌گرایی نکردی. شما باید بازیکن زیر 20 سال را دعوت کنی! اما شما به من نشان بده چه کسی دارد به بازیکن زیر 20 سال در لیگ بازی می‌دهد؟ یک توحید لطفی است که از تیم المپیک ما بوده و دعوت هم شده. نمی‌شود که از تیم انتهای جدولی بازیکن جوان دعوت کنیم. من الان باید از نفرات ثابت تیم‌های بالای جدول، بازیکن جوان دعوت کنم اما آیا به جز توحید لطفی (بازیکن مس سونگون) بازیکن دیگری هست؟
ـ کیفیت لیگ را چطور می‌بینید؟
ببینید وقتی امتیازها به هم نزدیک است، یعنی کیفیت لیگ خوب است. وقتی الان دو سه تیم از بقیه جدا شده‌اند، یعنی کیفیت لیگ افت کرده. البته روز به روز با بالارفتن حساسیت، کیفیت بهتر می‌شود. 
ـ علت این افت را در چه چیزی می‌بینید؟
فشردگی مسابقات. در زمان‌اندکی مسابقات برگزار می‌شود. دیر شروع شده و با فشردگی زیادی هم پیش می‌رود. ما باید به دنبال کارهای کیفی باشیم. فقط دنبال این هستیم که مسابقات را برگزار کنیم. اما به نظر من باید کار از نظر کیفی بالا برود. باید انگیزه ایجاد کنیم. وقتی انگیزه ایجاد کنیم می‌آیند و سرمایه‌گذاری می‌کنند.
ـ پیشنهاد شما چیست؟
مثلاً تیم دوم را به تورنمنتی بفرستیم یا اینکه جوایز خوبی برایشان در نظر بگیریم. این‌ها مهم است. باید کارهای کیفی انجام دهیم. کیفیت لیگ ما به چنین چیزهایی بستگی دارد. باید روی آن‌ها وقت بگذاریم. من هم با فدراسیون و آقای کفاشیان نامه‌نگاری کرده‌ام و گفته‌ام که حتماً تقویم لیگ را عوض کنند. لیگ را طولانی‌تر کنیم که بازیکن‌ها سرحال‌تر باشند. وقتی لیگ فشرده باشد، بازیکن‌ها مصدوم می‌شوند و کیفیت پایین می‌آید.
ـ درباره باشگاه صدرا صحبت کنید. در حال حاضر فعالیت خاصی دارد؟
الحمدلله بعد از چندسال که تعطیل بود، دوباره راهش‌ انداختیم. البته شرایطش خیلی خوب نیست اما به هرحال یک تیم در لیگ دسته دوم راه‌ انداختیم. یک کاری انجام دادیم که هنوز خیلی خوب شکل نگرفته ولی کار پایه‌ای کردیم و یکسری جوان آمدند و جذب شدند. ولی هنوز این تیم جا نیفتاده. به تعهدات عمل نکرده‌اند و ما هم دوست نداریم زیاد جلو برویم. حالا داریم صحبت‌هایی با شهردار می‌کنیم که اگر انجام شود خوب است اما اگر نشود باید قیدش را بزنیم و به سمت دیگر برویم. شهرداری تعهداتی ایجاد کرده و ما هم دوست داریم انجام شود و پتانسیلش هم هست. هم شهردار صدرا موافق است و هم شورای شهر اما حلقه گمشده این است که کسی دنبال این کار نمی‌رود. الان یک سال گذشته و اتفاق خاصی نیفتاده وگرنه من می‌دانم صدرا پتانسیل لیگ برتری شدن را دارد و حیف است که استفاده نکنیم. صدرا قدیمی‌ترین باشگاه ایران است و چندین بازیکن به تیم‌ملی تحویل داده و نام بزرگی در فوتسال مملکت بوده. به‌خاطر مشکلاتی که بود چند سال محو شد اما می‌دانم که می‌تواند آینده‌ساز این استان باشد. این است که اگر تأکیدی می‌کنیم، می‌خواهیم یادآوری کنیم که اگر کسی می‌خواهد از این پتانسیل استفاده کند باید دست بجنباند. شهرداری باید تکلیفش را در این مورد مشخص کند. اگر می‌خواهد تیم‌داری کند بیاید جلو و اگر نمی‌خواهد بگوید. چون خیلی‌ها هستند که می‌خواهند تیم‌داری کنند. 
ـ یعنی شهرداری صدرا موافق است؟ پس چرا کار انجام نمی‌شود؟
بله هم شهردار هم شرکت عمران. شهرداری سال گذشته هم برای برگزاری مسابقه ایران و عراق کمک زیادی کرد؛ بنابراین پتانسیل وجود دارد. اما یک سال است از فعالیت مجدد صدرا می‌گذرد و شرایط تغییری نکرده. ما این‌طور نمی‌خواهیم باشگاه‌داری کنیم. ما پتانسیل یک استان را می‌خواهیم جمع کنیم؛ یعنی بیاییم و بازیکن جوان تحویل دهیم به مملکت و استان که همه باشگاه‌ها از آن استفاده کنند. باز هم می‌گویم که اگر شهرداری می‌خواهد تیم‌داری کند بگوید و اگر نه، ما فکر دیگری کنیم و برویم زیر پوشش جای دیگری. الان بهترین سالن استان در صدرا موجود است. یک سالن دیگر هم داشتیم که قدیمی بوده و می‌خواهیم تعمیرش کنیم. حیف است که از این پتانسیل‌ها استفاده نکنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی