[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

آیینه‌وارگی طنز نیاز جامعه امروز است، روزنامه شیراز نوین

مهر: محمد کرم الهی در سومین شب طنز خندیشه با اشاره به جایگاه طنز در هنر گفت: شاید در همه هنرها نمی توان به طور اکمل گفت که کلیت این هنر نسبتی با حوزه نقد یا نسبتی با حوزه اعتراض نرم دارد. اما در طنز این به وفور دیده می‌شود.
وی افزود: طنز به واسطه آنکه در جانمایه حقیقی خویش نگاهی کاملاً هوشمندانه، ظریف و اثرگذار دارد، در دایره و منظومه اندیشگانی خویش آنچه را شرط عقل می‌داند اما برای شنونده سخت هست و سترگ و سنگین و ثقیل، با نرمی و گاهی دلبری به گونه‌ای انتقال می‌دهد که فرد آن را بشنود. رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی فارس گفت: البته این شنیدن اشکال مختلفی دارد؛ یا سبب ابتهاج و سرور فرد می‌شود یا سبب عبرت و تنبیه او یا سبب هدایت و اصلاح و هر کدام از این کارکردها در طنز به نهایت دیده می‌شود.
وی با اشاره به نسبت طنز و نقد و تعهد گفت: هر چیزی که در خود نقد به همراه دارد، بالذات متعهد است؛ حتی اگر این تعهد به چیزی غیر مثبت باشد اما به هر حال به یک دایره ارزشی متعهد است. کرم‌اللهی افزود: البته از نگاه هنرمندان و اهالی معرفت و زیباشناختی تعهد که میل به نازیبایی‌ها و زشتی‌ها و میل به پلشتی‌ها ندارد بلکه میل به زیبایی دارد. وی گفت: طنز ما طنزی انسانی و متعهد است اما انسان در نگاه ما الهی است. این انسان متعهد و الهی در کره خاکی و در جهان وطنی که برایش تعریف می‌کنیم، معیار و مختصاتی را رعایت می‌کند که این معیار و مختصات از بدو تولد از مادر حقیقت حقه‌ای که به خاطرش به وجود آمده را همراه خویش دارد.
رئیس حوزه هنری گفت: طنز اینجا جایگاه دارد. جامعه امروز ما با این پیچیدگی‌های در هم تنیده اما در هم ریخته، نیازمند آیینه وارگی است و آیینه‌وارگی با تمام وجوه خویش در طنز وجود دارد. وی گفت: طنز حتی از آیینه هم فراتر می‌رود و علاوه بر نشان دادن زیبایی‌ها و زشتی‌ها و ایرادات و مشکلات جامعه می‌تواند در ارائه مسیر و راه نیز یاری برساند و همین است که جایگاه طنز را مهم‌تر می‌کند. در این نشست که با حضور جمعی از طنزنویسان و علاقه مندان شعر و ادبیات فارس برگزار شد، دکتر عبدالرضا قیصری کارشناس دفتر طنز حوزه هنری فارس و مهدی استاداحمد شاعر میهمان مراسم همراه با جمعی از طنزپردازان تازه‌ترین آثار خویش را قرائت کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی