[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

تأمین اجتماعی پس از سال ۹۷ وارد مرحله بحرانی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نسبت به بحرانی شدن شرایط تأمین اجتماعی پس از سال ۹۷ هشدار داد.
رسول خضری درگفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه با توجه به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس صندوق تأمین اجتماعی از شرایط قابل قبولی برخوردار نیست، گفت: از سال 54 تا کنون دولت سهم خود از 3 درصد حق بیمه را حتی به میزان یک ریال پرداخت نکرده است؛ ضمن اینکه برای کارگاه‌های کمتر از پنج نفر و اتخاذ معافیت‌های بیمه‌ای نیز دولت سهم خود را پرداخت نکرده است.
نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تا قبل از آغاز به کار این دولت تأمین اجتماعی حدود 5 هزار میلیارد تومان بدهی داشت، افزود: با مدیریت‌های کارشناسی شده بخش بزرگی از این بدهی‌ها پرداخت شده است، صندوق‌های بازنشستگی کشوری در تمامی دنیا زمانی می‌توانند پایدار باشند که به ازای 6 نفر بیمه شده یک نفر مستمری دریافت کند؛ بنابراین از این میزان کمتر بحران ایجاد می‌کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر از هر 5 نفر یک نفر مستمری دریافت می‌کند، تصریح کرد: ابتدای سال 54 امید به زندگی در ایران 55 سال بود. این درحالی است که هم اکنون امید به زندگی 76 سال است؛ بنابراین مرکز پژوهش‌ها تأکید دارد که پوشش بیمه‌ای باید ایجاد و از فرار بیمه‌ای باید جلوگیری شود؛ در حال حاضر بزرگ‌ترین کارفرما در کشور دولت است که خود فرار بیمه‌ای دارد.
خضری با تأکید براینکه سال 97 تأمین اجتماعی می‌تواند به نوعی به فعالیت خود ادامه دهد، گفت: از این سال تا 1406، یعنی در بازه زمانی 10 ساله میزان پرداخت‌کنندگان بیمه به مستمری‌بگیران 4 به 1 خواهد شد؛ بنابراین این شرایط یعنی تأمین اجتماعی وارد مرز بحران شده است؛ ضمن اینکه دولت باید منابع و بودجه این سازمان را در این شرایط تأمین کند؛ البته یکی از عوامل ایجاد مشکل تصویب برخی قوانین در مجلس است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه در تأمین اجتماعی و شستا باید به موارد سوددهی توجه کرد، افزود: شستا به جای بنگاه‌داری و کارخانه‌داری باید به سمت مدیریت مالی حرکت کند؛ یعنی سرمایه در بورس مدیریت شود نه اینکه پتروشیمی یا کارخانه ایجاد و بعد این کارخانه ورشکسته شود.
خضری  با بیان اینکه ساختار صندوق بازنشستگی تأمین اجتماعی صحیح نیست، تصریح کرد: از سال 54 تا کنون تنقیح و به‌روزرسانی قوانین در تأمین اجتماعی صورت نگرفته و تنها قوانینی در جهت افزایش بیمه‌شدگان بدون در نظر گرفتن پشتوانه مالی تصویب شده است؛ همچنین با اصلاح قانون کار بخش بسیاری از فرارهای بیمه‌ای حل می‌شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در تمامی دنیا صندوق‌های بازنشستگی و بیمه‌ای توسط سندیکاهای کارگری اداره می‌شود، اما در جامعه ما به سندیکاها توجه نشده و تنها دولت است که همه امور را در دست دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی