[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

سعد حریری: هرگز خواستار شروع جنگ علیه ایران نیستم؛ ایران باید این موضوع را درک کند، روزنامه شیراز نوین

سعد الحریری عصر روز دوشنبه د رگفت‌وگو با شبکه سی نیوز (cnews) فرانسه با بیان اینکه تصمیم دارد در سِمت نخست‌‌وزیری لبنان باقی بماند، افزود: آنچه در عربستان سعودی بر من گذشت را بازگو نخواهم کرد.
به گزارش «انتخاب»، نخست‌وزیر لبنان در این مصاحبه تصریح کرد: با استعفای خود باعث وارد شدن «شوک مثبت» به لبنان شده است و اگر حزب‌‌الله با تغییر شرایط کنونی موافقت نکند، استعفا خواهم کرد.
وی درخصوص تلاش خود برای بی‌طرف بودن حزب‌الله در بحران‌های منطقه‌ای گفت: حزب‌الله باید در جریان درگیری‌‌های منطقه‌ای بی‌طرف باشد و اگر حزب‌الله با تغییر شرایط کنونی موافقت نکند، استعفا می‌دهم.
سعد الحریری درعین حال گفت: سخن «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره حضور نداشتن رزمندگان این حزب در یمن صحت دارد.
وی افزود: مسئله حزب‌الله مسئله‌ای نیست که تنها در داخل لبنان حل شود بلکه راه‌حل سیاسی منطقه‌ای می‌خواهد.
الحریری در پاسخ به این پرسش که آیا شنیدن اخبار توافق عربستان با اسرائیل وی را متعجب نساخته است، گفت: شایعات زیادی در این خصوص وجود دارد و من چیزی نمی‌دانم.
وی در ارتباط با خصومت میان عربستان و ایران افزود: می‌خواهیم که لبنان بی‌طرف و خویشتن‌دار باشد و من هرگز خواستار شروع جنگی علیه ایران نیستم و ایران باید آن را درک کند.
نخست‌وزیر لبنان در خصوص حزب‌الله گفت: مواضع مرا نسبت به ایران و حزب‌الله همه می‌دانند، حزب‌الله می‌داند که من با سیاست‌های منطقه‌ای آن موافق نیستم و من هم می‌دانم که حزب‌الله با سیاست‌های منطقه‌ای من موافق نیست.
وی افزود: «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله گفت که نیروهای مسلح حزب‌الله در یمن نیستند و من این سخن او را تصدیق می‌کنم.
الحریری همچنین تصریح کرد: اسرائیل در سال 2006 با این تصور که می‌تواند حزب‌الله را نابود کند جنگ را شروع کرد و امروز بعد از یازده سال حزب‌الله ده‌ها برابر قوی‌تر شده و اسرائیلی‌ها باید این را بدانند. وی در پاسخ به این پرسش که حزب‌الله که برخی کشورها به آن نگاهی مثبت ندارند و اسرائیل از آن همواره می‌ترسد، آیا امروز آن‌قدر قوی هست که جنگی را شروع یا در مقابل هر جنگی ایستادگی کند؟ گفت: جنگ‌ها نفعی برای لبنان ندارد و در حمله سال 2006 اسرائیل، برای ساختن لبنان حدود 10 میلیارد دلار هزینه شد.
نخست‌وزیر لبنان در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توانید به حزب‌الله بگویید که تحریک اسرائیل را متوقف کند، تأکید کرد: حزب‌الله کجا تحریک می‌کند، آیا می‌دانید که این جنگنده‌های اسرائیل هستند که هر روز حریم هوایی لبنان را نقض می‌کنند؟
الحریری در پاسخ به پرسشی درباره اینکه موشک‌های حزب‌الله علیه اسرائیل در لبنان قرار دارد، گفت: لبنان نمی‌تواند مسئله حزب‌الله را که یک مسئله منطقه‌ای است به تنهایی حل کند، حزب‌الله در لبنان، سوریه و عراق و جاهای دیگر به دلیل وجود ایران، حضور دارد بنابراین به راه‌حل سیاسی منطقه‌ای نیاز دارد.
وی افزود: در سفر اخیرم به عربستان، بن سلمان را یک بار و آن هم قبل از ترک ریاض دیدم. نشستی بسیار خوب بود و درباره چندین مسئله که برای لبنان مفید است، توافق کردیم.
نخست‌وزیر لبنان در پاسخ به این پرسش که گفته می‌شود افرادی بن سلمان را احاطه کرده‌اند که خواستار جنگ هستند، گفت: نمی‌خواهم وارد این موضوع شوم. ما و او مشاورانی داریم. آنجا مشاوران بسیار تندرو در خصوص برخی سیاست‌ها وجود دارند. الحریری درباره استعفایش در ریاض تصریح کرد: درباره استعفای من در عربستان سناریوهای مختلفی گفته شده اما من می‌خواهم آنچه برایم اتفاق افتاد را نزد خود نگه دارم.
وی افزود: برای بهبود روابط با عربستان به ریاض رفتم اما آنجا متوجه مشکلی بسیار بزرگ با کشورهای عرب حوزه خلیج (فارس) شدم و تصمیم گرفتم یک شوک مثبت به لبنانی‌ها وارد کنم.
الحریری در پاسخ به این سؤال که آیا این سخن شما به این معناست که دچار رنج‌های شخصی در عربستان شدید؟ گفت: دوست ندارم وارد جزئیات شوم. برای من ثبات لبنان و چگونگی دستیابی به آن اهمیت دارد.
وی افزود: من نخست‌وزیر لبنان هستم و بر اساس اختیاراتم عمل می‌کنم و می‌خواهم نخست‌وزیر باقی بمانم. دوست دارم لبنان باثبات باشد نه میدان خون‌ریزی و این اولویت من و همه لبنانی‌هاست.
الحریری تأکید کرد: نتایج رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای کنونی در لبنان بسیار مهم است.
وی افزود: معتقدم لبنان به فردی نیاز دارد که بتواند همه لبنانی‌ها را دور هم جمع کند و در یک سال گذشته که نخست‌وزیر بودم توانستم لبنانی‌ها را دور هم جمع کنم.
رئیس کابینه لبنان همچنین گفت: استعفای من شوکی مثبت به لبنان حتی احزاب سیاسی وارد کرد که لبنان نمی‌تواند بدون توجه به اطرافش به این روش کنونی ادامه دهد، اگر چه هم‌پیمانانی دارد اما کشورهایی هم به آن احترام می‌گذارند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا خودت برای اعلام استعفا تصمیم گرفتی یا از تو خواسته شد، پاسخی نداد و گفت: می‌دانید که ما با برخی کشورها از جمله عربستان مشکلاتی داریم که حقیقت دارد و امیدوارم این شوک مثبت به بهبود رفتار ما با هم‌پیمانان منجر شود و بسیار درباره استعفا صحبت کرده‌ام و نمی‌خواهم بگویم که برای استعفا مجبور شدم.
الحریری درباره اینکه آیا خودش متن استعفا را نوشته است، گفت: بله و اضافه کرد ما یک حزب سیاسی داریم به نام حزب‌الله و به همراه آن ایران که در امور کشورهای عربی دخالت می‌کند. ما باید بدانیم که نباید خود را در معرض قطع کامل روابط با این کشورها به ویژه در حوزه خلیج (فارس) قرار دهیم.
وی یادآور شد که اتحادیه عرب هفته قبل مصوب کرد که به سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه‌ای را بدهد که بر اساس آن حزب‌الله مسئول هر گونه تجاوز و درگیری در جهان عرب است.
الحریری در ادامه افزود: قبل از اینکه ریاض را به مقصد پاریس ترک کنم با «محمدبن‌سلمان» ولیعهد سعودی ملاقات کردم و او را یک اصلاحگر بزرگ یافتم که می‌داند چه چیزی برای کشورش می‌خواهد. می‌خواهد جوانان در سراسر عربستان وارد عرصه شوند و اسلام، دین اعتدال و نه دین تندروی باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا اصلاحات بن‌سلمان مانند رانندگی زنان را باور دارید، گفت: بله باور دارم.
نخست‌وزیر لبنان در پاسخ به پرسشی درباره مفهوم بی‌طرف بودن، گفت: نمی‌خواهم در دولت من حزبی سیاسی وجود داشته باشد که در امور کشورهای عربی و علیه کشورهای عربی دیگر دخالت می‌کند.
وی افزود: از حزب‌الله انتظار دارم که به سیاست بی‌طرفی که درباره آن در دولت توافق کرده‌ایم، پایبند باشد. ما خواستار تأمین منافع همه کشورهای عربی هستیم. نمی‌توانیم چیزی بگوییم اما برخلاف آن عمل کنیم.
میشل عون رئیس‌جمهور همه لبنانی‌هاست که با حزب‌الله رابطه دارد؛ همان‌طور که با من روابط خوبی دارد اما منافع لبنان را می‌خواهد و من به او اطمینان دارم.
الحریری اظهار داشت: خواستار خروج نیروهای مسلح حزب‌الله از سوریه و هر کشور دیگری هستم. اجرای سیاست بی‌طرفی به این معناست که نمی‌توانیم بپذیریم یک حزب سیاسی در یمن علیه سعودی اقدام کند.
وی افزود: ما از پناه‌جویان سوری نمی‌خواهیم به کشورشان بازگردند و آن‌ها را اخراج نمی‌کنیم اما اگر خواستند می‌توانند برگردند.
الحریری همچنین گفت: من هیچ احساس کینه‌ای نسبت به پادشاهی سعودی ندارم و ممکن است در آینده به عربستان سفر کنم؛ زیرا خانواده‌ام آنجا هستند. همسرم اکنون در پاریس است و به‌زودی به عربستان باز می‌گردد.
وی اضافه کرد: ما از حمایت آمریکایی‌ها و همه اروپایی‌ها، از جمله حمایت «دونالد ترامپ» و حتی روسیه برخوردار هستیم.
نخست‌وزیر لبنان عنوان داشت: لبنان، کشور تناقض‌های سیاسی است و ما به رئیس‌جمهوری مانند میشل عون نیاز داریم که همه دور او جمع شوند و به نخست‌وزیری که همواره با رئیس‌جمهور توافق نظر داشته باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر ایران و حزب‌الله با تعادل سیاسی جدید در لبنان موافقت کنند در مقام نخست‌وزیری باقی می‌مانید، گفت که بله همچنان نخست‌وزیر خواهم بود.
به گزارش ایرنا، الحریری درباره احتمال مخالفت حزب‌الله با این تعادل سیاسی جدید نیز گفت: نمی‌خواهم کنار بروم زیرا فکر می‌کنم به نفع لبنان باشد. معتقدم که حزب‌الله بسیار مثبت گفت‌وگو می‌کند و نمی‌خواهد مسیر به سمت امور منفی باشد و ما هم همین‌طور اقدام می‌کنیم.
وی افزود: شاید در آینده و با همکاری رئیس‌جمهوری در ترکیب دولت تغییرات و تعدیل‌هایی صورت دهیم.
الحریری تأکید کرد: برای برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمانی که قرار است ماه مه سال 2018 برگزار شود،‌ مشکلی نمی‌بینم اما باید موافقت هم احزاب سیاسی را کسب کنیم.
نخست‌وزیر لبنان درباره که احساس تهدید و توطئه که ممکن است جانش را به خطر اندازد، گفت: این تهدیدها را همیشه دستگاه‌های امنیتی اعلام می‌کنند. گروه‌های تندرو و نظام سوریه من را که نسبت به آن‌ها مواضعی تند دارم، دوست ندارند. تهدید وجود دارد اما به آن فکر نمی‌کنم و هرگز تسلیم نمی‌شوم. تیم‌های امنیتی من کارخودشان را انجام می‌دهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی