[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

باید برای تقویت صلح در جهان کوشید، روزنامه شیراز نوین

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: در جهان امروز باید تلاش‌هایی  برای تقویت صلح، دوستی و همزیستی مسالمت‌آمیز متمرکز شود.
به گزارش ایرنا، سعدالله نصیری قیداری این سخنان را در نشستی با عنوان 'همدلی فرهنگ‌ها، از وایمار تا شیراز' به عنوان نخستین نشست مقدماتی همایش بین‌المللی 'ادبیات، زبان همدلی' بیان کرد. همایشی که قرار است اواخر امسال در شیراز برگزار شود. 
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در این نشست دین اسلام را دین همدلی و دوستی دانست و گفت: هم اینک ایران پرچمدار صلح و همدلی در جهان است و در منطقه‌ای که پر از شیطنت، ظلم و خشونت است، کشور ایران ندای صلح و دوستی سر می‌دهد و همواره با این روش به دنبال حفظ مرزهای خود بوده است.  نصیری قیداری درباره فیلم مستند 'برگ درخت شرقی' که در این نشست از آن رونمایی شد، نیز گفت: در این مستند الهام بخشی حافظ برای گوته شاعر آلمانی به تصویر کشیده شده است.  در این نشست، فیلم مستند 'برگ درخت شرقی' به تهیه‌کنندگی و کارگردانی الهام حسامی که به مدت 25 دقیقه تدوین شده و فیلمبرداری آن در آلمان و شیراز صورت گرفته است، رونمایی شد.  دکتر کاووس حسن‌لی استاد دانشگاه شیراز و دبیر علمی همایش بین‌المللی ادبیات، زبان همدلی نیز در این نشست گفت: معتقدیم ادبیات تأثیر مهمی در توسعه و ترویج زبان همدلی بین ملت‌های  جهان دارد و باید با بهره‌گیری از ادبیات در این مسیر حرکت کنیم. 
به گفته رئیس دانشکده خبر شیراز که از دست اندرکاران اصلی برپایی همایش بین المللی ادبیات، زبان همدلی است، علاقه‌مندان برای ارسال مقاله به دبیرخانه این همایش به نشانی اینترنتی shirazkhabarconf.ir تا 30 آذرماه جاری فرصت دارند.  محمود شاکر گفت: این همایش بین المللی با محورهای شیوه‌های گسترش و ارتقای جایگاه ادبیات به عنوان زبان همدلی، نقش ادبیات در ایجاد آشتی و همدلی در میان ملت‌های  جهان، نقش شاهکارهای ادبی در برقراری صلح و دوستی در میان ملل، بررسی چگونگی تأثیر ادبیات در گسترش صلح و انسان‌دوستی، بررسی مفاهیم آشتی‌جویانه در متون ادب فارسی چهاردهم و پانزدهم اسفندماه جاری در شیراز برگزار می‌شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی