[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

مشکلات مالی، دفاع از عنوان قهرمانی را از آذربایجان گرفت، روزنامه شیراز نوین

بیست و یکمین دوره مسابقات جام جهانی تکواندو در حالی طی روزهای 14 و 15 آذر به میزبانی آبیجان ساحل عاج برگزار می‌شود که آذربایجان در آن غایب است.
به گزارش «ورزش سه»، تیم دانشگاه آزاد اسلامی که عنوان قهرمانی نخستین دوره مسابقات لیگ به شیوه جام جهانی را دارد، نماینده ایران در مسابقات  جام جهانی است. میدانی که رقیب حساس کشورمان در آن حضور ندارد.
همیشه در هر ورزشی در تمام کشورها یک رقیب اهمیت ویژه‌تری دارد. این حساسیت می‌تواند از چند بعد در نظر گرفته شود؛ یا از حیث فنی یا از نظر رقابت یا مسائل دیگر. تکواندوی ایران هم از این قاعده مستثنا نیست. ورزشی که هر روز در جهان پیشرفت چشمگیری دارد و کشورهای زیادی در آن مدعی می‌شوند، رقیبی دارد که در هر مسابقه‌ای تمام نگاه‌ها به آن است.
تیم‌ملی آذربایجان که از سرمربی و برخی بازیکنان ایرانی بهره می‌برد، فارغ از هر موضوعی یکی از رقبای حساس ایران است. این حساسیت بیش از هر زمانی در المپیک ریو خودش را نشان داد. جایی که مهدی خدابخشی از تیم‌ملی ایران و میلاد بیگی در تیم‌ملی آذربایجان رودرروی هم قرار گرفتند. هرچند این حساسیت در کادر فنی ایران چندان وجود ندارد و در هر رقابتی از آذربایجان به‌عنوان رقیبی مانند دیگر رقبا نام برده‌اند.
با این حال غیبت آذربایجانی‌ها در این دوره از مسابقات جام جهانی، کمی فضا را آرام کرده است. رضا مهماندوست که اعلام کرده تیمش خسته است و برخی آسیب‌دیدگی‌ها شاگردانش را آزار می‌دهد، در آخرین مسابقه سال 2017 در فینال گرندپری با چهار هوگوپوش حاضر شد اما قید جام جهانی را زد تا کمی به تیمش سروسامان بدهد.
البته شنیده می‌شود، مشکلات مالی هم چند وقتی است گریبان این تیم را گرفته و حتی یکی از دلایل غیبت آذربایجان در جام جهانی است. این در حالی است که آذربایجان در دوره قبلی این رقابت‌ها، در خانه کاپ قهرمانی را بالای سر برد. همین عنوان قهرمانی انتظارات را به این سمت برده بود که این تیم برای دفاع از عنوان قهرمانی‌اش به ساحل عاج بیاید و این میدان را از دست نمی‌دهد. اما گویا سیل مشکلات از جمله مصدومیت، خستگی بازیکنان و مسائل مالی رقابت‌ها را در خود فرو برده است.
طبق صحبت‌های مهماندوست با رسانه‌ها، گویا مشکلات مالی در پرداخت‌ها به چند ماه کشیده و مسئله بر سر این است که چون این کشور حقوق مربیان باشگاهی را پرداخت می‌کند به روزهای سخت افتاده و مشکلاتش بیشتر شده است. از همین رو فدراسیون تکواندوی آذربایجان به دنبال این است تا هزینه‌ها را به بخش‌های دیگر واگذار کند که البته استقبال چندانی هم از شرکت‌ها صورت نگرفته است.
این اتفاقات باعث شده تکواندوکاران آذربایجان هم با نشاط تمرین نکنند و نگرانی‌های مالی باعث شده کارشان در تمرینات و مسابقات سخت‌تر شود. یک نمونه آن هم همین مسابقات جام جهانی است که بدون آذربایجان برگزار می‌شود.
با غیبت آذربایجان این روسیه است که به عنوان حریف اصلی ایران در جام جهانی قد علم کرده است. کشوری که در چند سال اخیر سرمایه‌گذاری زیادی در تکواندو داشته و در این مسابقات به‌عنوان یک مدعی وارد می‌شود. شنیده می‌شود تکواندوکارانی همچون الکسیدنیسنکو، لارین، میخاییلارتومونو و... در ترکیب تیم‌ملی روس‌ها حضورخواهند داشت و این نشان از آمادگی کامل تزارها دارد. اگر رقابت بر سر عنوان قهرمانی میان ایران و روسیه باشد، نباید مبارزات جذاب بین هوگوپوشان دو کشور را از دست داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی