[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

آزادی ۶۰۰ زندانی با کمک خیرین ، روزنامه شیراز نوین

علی القاصی رئیس کل دادگستری و رئیس هیئت امنای ستاد دیه فارس در نشست اعضای هیئت امنای ستاد مردمی دیه استان که با حضور مدیرکل زندان‌های  فارس، مسئولین صدا و سیمای مرکز فارس، اعضای هیئت امنای ستاد دیه و جمعی از خیرین برگزار شد، گفت: جامعه هدف ما در حوزه کیفری در ارتباط با ستاد دیه، افرادی هستند که به دلیل الزامات قانونی و به دلیل محکومیت‌های  صرفاً مالی، مهریه، نفقه و تصادف گرفتار زندان شده‌اند و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که خانواده‌های  این افراد کمتر دچار آسیب شوند.
نماینده عالی قوه قضائیه در فارس افزود: بخشی از ریشه و مبنای این جرائم، به کارکردهای جامعه مرتبط است به طور مثال وقوع بسیاری از تصادفات به دلیل عدم وجود استاندارد جاده‌ها است.
 القاصی بخشی دیگری از این جرائم را ناشی از شیوع مواد مخدر در جامعه دانست و تصریح کرد: همین امر زمینه اختلافات خانوادگی و بروز و گسترش پدیده طلاق را فراهم ساخته است.
وی همچنین به عدم همخوانی و تناسب  قوانین با شرایط و نیاز جامعه اشاره کرد و تأکید کرد: متأسفانه در جهت کمک به این دسته از زندانیان اعتبارات دولت کفایت حمایت این افراد از جامعه را ندارد، بنابراین وظیفه اجتماعی و حس نوع‌دوستی بیشتر افراد جامعه را می‌طلبد که عدالت و مساوات در جامعه برقرار شود و فاصله بین فقیر و غنی کاهش یابد.
رئیس کل دادگستری استان فارس با طرح این سؤال که چقدر مدیران ما توانسته‌اند خلاء‌های  موجود در جامعه را از بین ببرند؟ گفت: با اقدامات کمیته امداد امام خمینی(ره)، سازمان بهزیستی و نهادهای حمایتی و ستاد دیه با همت خیرین و نیک اندیشان جامعه تا حدودی به این افراد مساعدت شده است به نحوی که از ابتدای سال تاکنون 600 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد با جذب کمک‌های  خیرین و پیگیری در جهت مصالحه و تخفیف از شکات از زندان آزاد شده‌اند که مدیریت این امر به نوبه خود کار بسیار بزرگ و اثرگذاری است و این پیگیری‌ها باید تداوم یابد.
القاصی تأکید کرد: استان فارس از ظرفیت خوب خیرین و نیک اندیشان در حوزه سلامت، مدرسه سازی وسایر حوزه‌ها برخوردار است، اما مهم این است که چقدر توانسته‌ایم از ظرفیت این انسان‌های  بزرگ و نیک اندیش در حوزه کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استفاده نمائیم.
وی ادامه داد: کارگروه‌هایی‌ در مجموعه قضایی استان تشکیل و پرونده‌های  جرایم مالی و غیرعمد را بررسی و پیگیری می‌کنند  که با تداوم این جلسات و فعالیت‌های  ستاد دیه و همچنین  اطلاع رسانی مناسب می‌توان زمینه فرهنگ‌سازی مناسب در جهت کمک به زندانیان جرائم غیر عمد را فراهم کرد. القاصی همچنین خاطر نشان کرد: تبلیغات و اطلاع رسانی در این امر مهم و حیاتی است و نباید امر تبلیغات صرفاً به جشن گلریزان معطوف شود. رئیس شورای قضایی استان پس از بازدید از زندان مرکزی شیراز نیز گفت: فضای داخل و محیط زندان، فضای باز اجتماعی، فرهنگی و تربیتی است و مدیرکل زندان‌ها با جدیت و مدیریت جهادی این مسئولیت را دنبال می‌کند. رئیس کل دادگستری فارس افزود: همه زندان‌های  استان از نظر بهداشتی و فرهنگی وضعیت مناسبی دارند و در راستای توجه به کرمت انسانی و رعایت حقوق شهروندی، استاندارد سازی فضای نگهداری زندانیان و توسعه فضای فیزیکی در دستور کار قرار گرفته است. وی یادآور شد: علی‌رغم توسعه فضای فیزیکی زندان‌ها، متأسفانه شاهد افزایش جمعیت کیفری زندانیان استان هستیم که بخش عمده از این زندانیان مربوط به جرایم خاص است که  نگاه دستگاه قضا به این مجرمین، شدت عمل در اِعمال مجازات با کمترین اغماض و چشم پوشی است تا جامعه در امنیت باشد و این دسته از مجرمین از بسیاری از تسهیلات قضایی، همچون مرخصی، آزادی مشروط ، عفو و تأسیسات حقوقی محروم هستند تا برنامه‌های  اصلاحی و تربیتی در زندان برای آنان اجرا شود.
القاصی ادامه داد: در عین حل تعدادی از زندانیان به مفهوم واقعی مجرم نیستند بلکه به دلیل عدم توانایی مالی به زندان ورود پیدا کرده اند و علاوه بر اینکه خود آنان از نظر روحی آسیب می‌بینند، خانواده‌های آنان نیز با روی آوردن به مشاغل کاذب باعث تکمیل چرخه جرم شده و به جرائم دیگری روی می‌آورند و از طرفی دیگر، شکات این دسته از افراد نیز نیازمند و یا دچار نقص عضو شده اند و نیاز به کمک دارد و در این معادله، هم شاکی و هم متهم آسیب دیده‌اند و به حمایت نیاز دارند.
وی در ادامه خطاب به خیرین و نیک اندیشان در امر آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد گفت: کار شما معامله با خدا است و معامله با خدا، دارای منفعت زیادی است و اگر بتوانیم یک زندانی را آزاد کنیم اجر و ثواب آن به مراتب بیشتر از بسیاری دیگر از اقدامات خیرخواهانه است. در این نشست سید حشمت اله حیات‌الغیب مدیرکل زندان‌های  فارس نیز گفت: آمار ورودی زندانیان جرائم غیرعمد 2579نفر است و در حال حاضر 1232نفر به جرم محکومیت‌های مالی و جرایم غیرعمد در زندان‌های استان تحمل کیفر می‌کنند. مدیرکل زندان‌های  فارس افزود: تعداد 263نفر به جرم مهریه، 821 نفر به دلیل محکومیت مالی و 96 نفر به دلیل تصادف و 52نفر نیز با حوادث کارگاهی مجرم شناخته شده‌اند و  در زندان‌های  استان تحمل حبس می‌کنند. 
وی اضافه کرد: متأسفانه در زمینه مهریه و مالی، استان فارس در سطح کشور در صدر قرار دارد و در زمینه تصادف، دومین استان کشور می‌باشد. حیات الغیب افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، تعداد 600 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد از تسهیلات ستاد دیه استفاده و زمینه آزادی آنان فراهم شده است و خوشبختانه استان فارس با همت خیرین از نظر آزادی زندانیان و جذب خیرین، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل زندان‌های  فارس یادآور شد: از ابتدای سال جاری، با پذیرش اعسار 800نفر از زندانیان و با همکاری شوراهای حل اختلاف در زمینه مصالحه و سازش و تخفیف از شکات زمینه آزادی تعدادی زیادی از زندانیان فراهم شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی