[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

 مربیگری و هدایت تیم‌های فوتبال 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

فوتبال ورزشی بسیار سخت و دشوار بوده و نیازمند تمرکز فکری بالا، اراده قوی، پشتکار مداوم و خستگی‌ناپذیر، انتخاب مربی و کادر کاربلد، یاد گرفتن صحیح مهارت، باعشق تمرین و تکرار کردن، عوامل توسعه و پیشرفت بازیکن است. ارزش روشنگر موارد بالا با یک مثال به‌خوبی روشن می‌شود. همه بازیکنان می‌دانند چه رابطه شگفت‌انگیزی بین دقت و سرعت وجود دارد. یکی از مهم‌ترین اهداف تمرین، رسیدن به حد متعال دقت در سرعت بالاست. اغلب بچه‌ها عاشق بازی‌اند. کلاً عشق به یادگیری در جامعه ما پایین بوده و کمتر نوجوان و جوانی عشق به یادگیری را نزد والدینش می‌بیند. بچه‌ها همیشه از طرف والدین تشویق به درس خواندن و یادگیری هستند؛ در حالی‌که معمولاً این عشق به یادگیری را در والدین نمی‌بینند. تصور کنید برداشت بچه‌ای که فکر می‌کند یادگیری مال بچه‌هاست و بزرگ‌ترها مبرا از آموزش‌اند.
حضرت مولانا می‌فرماید: 
علم دریایی است بی‌حد وکنار / طالب علم است غواص بحار (دریا)/ گر هزاران سال باشد عمر او/ سیر نگردد او از جست‌وجو
برگردیم به پروسه پیچیده فوتبال. فقط یاد دادن فوتبال مهم نیست. یکی از مهم‌ترین نکاتی که بازیکن مدرسه فوتبال یا نوجوان را ترغیب به یادگیری بیشتر می‌کند آگاهی لحظه از میزان و حجم یادگیری است. گاهی در بازی سرعت، به جایی می‌رسد که حجم دقت بازیکن پاسخ‌گو نیست!
اینجاست که مربی باید این آگاهی را به بازیکن منتقل کند که تمریناتش کافی نیست. یادگیری همیشه مقدم بر بازی است. این تفاوت را در مربیان و بازیکنان اروپایی به وضوح می‌توان مشاهده کرد اما سد سکندر تکبر و... عاملی است که تکامل دائم را نزد بازیکنان و مربیان ایران کم وکمتر ببینیم. نبودن سیستم ارزشیابی در ارزش‌گذاری مربیان سبب شده که بهترین مربیان به حاشیه رانده شده و تفکر باندی بر فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی حاکم شود. 
مربی در بازی فوتبال نقش سازماندهی بازیکنان را در جهت موفقیت در مسابقات به عهده دارد. آنچه مورد نیاز یک مربی ورزیده می‌باشد عبارت‌اند از: 
آشنایی عملی با بازی فوتبال اصولاً یک مربی می‌بایستی یکی از بهترین بازیکنان فوتبال باشد و ضمن داشتن تجارب عملی می‌بایستی از نظر سنی بیشترین مدت عمر خود را در میدان‌های فوتبال سپری کرده باشد. البته استثنا‌ها همیشه در همه جا وجود دارند. 
دارا بودن سبک خاص خود: 
یک مربی خوب همچون یک هنرمند یا یک سیاستمدار، بایستی سبک خاص خود یا به زبان دیگر تاکتیک و استراتژی خاص خود را داشته باشد. البته باید توجه کرد که تنها داشتن این امر تضمین‌کننده موفقیت مسابقه نیست، بلکه می‌بایستی از موقعیت‌های مختلف تیم‌ها، میدان‌ها، استادیوم‌ها، روحیه ملل، قدرت بدنی و مربیان تمامی تیم‌های جهان اطلاعات کافی و به روز داشته باشد. باز هم لازم است تأکید شود که مفهوم تمام مطالب گذشته به بازیکنان برمی‌گردد؛ یعنی اگر بازیکنان توپ را وارد دروازه حریف کردند این مربی اگر چه رده آخر باشد، خوب محسوب می‌شود و چنانچه در مسابقات شکست خوردند جامع‌الشرایط بودن مربی همچون آب خوردن به هدر رفته است. 
پس مربی می‌بایست تا جایی که امکان دارد عوامل را در اختیار داشته باشد. فوتبال بازی تقدیری است. خالی از مفاهیم فلسفی و عرفانی نیست. همه می‌دانند در یک لحظه یا در یک ثانیه تمام امید‌ها به ناامیدی و ناامیدی به امید منجر می‌شود. در یک لحظه ورق به راحتی برمی‌گردد، زحمات مربی، بازیکن، زمین، تاکتیک، استراتژیک، تدارکات، خرج و مخارج، تبلیغات و به عبارت دیگر تمام دار و ندار یک تیم به یک لحظه‌ای که هیچ کس قادر به پیش‌بینی آن نیست، وابسته می‌باشد نه، رادیو و... استفاده کنیم. اما در طول جریان بازی ما زمانی برای انجام این کارها نداریم. در اینجا مربی است که با بازی‌خوانی درست و به‌موقع تصمیم قاطع را می‌گیرد. شما باید در مورد یک تیم همیشه تصمیمات تاکتیکی مناسب بگیرید. در طول یک مسابقه فوتبال کار شما تغییر دادن آرایش تیمی و تغییر تاکتیکی است.
2. تحلیل تیم خود
این نوع تحلیل بر خلاف تحلیل بازی که در بالا اشاره شد باید قبل از انجام بازی صورت بگیرد. تحلیل تیم به منظور طراحی و برنامه‌ریزی جلسات تمرینی تیم صورت می‌گیرد.بدین صورت که شما تیم را مشاهده می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که چگونه آن را برای مسابقه بعدی آماده کنید.پس این تحلیل برای پیشرفت و آماده‌سازی صورت می‌گیرد.
برای آماده‌سازی تیم چه چیزهایی نیاز است؟چه باید کرد؟
1. انتخاب بازیکنان تیم است. شما بازی‌های مختلف را مشاهده می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که چه بازیکنانی را باید برای مسابقه بعدی انتخاب کنید؛ یعنی باید بازیکنان را کاملاً بررسی کنید.
2. مرحله دوم آماده‌سازی بدنی بازیکنان است.
3. مرحله سوم مربیگری فنی و تاکتیکی آن‌هاست. اینکه چگونه به آن‌ها آموزش داده شود، تا به نتیجه لازم برسیم. اگر نیازهای شخصی دارند آن‌ها را راهنمایی کنیم و ...
حال می‌خواهید یک بازیکن را ارزیابی کنید. از خود می‌پرسید آیا او بازیکن کم‌کاری است؟ آیا به حد کافی برای تیم خود کار می‌کند؟ او قادر به انجام چه کارهایی است؟ همچنین باید راجع به کارهایی که او نمی‌تواند انجام دهد هم سؤال کرد؟
3. تحلیل تیم مقابل
یعنی مشخص کردن نقاط ضعف و قوت تیم مقابل. با توجه به بازیکنان، استراتژی، سیستم، تاکتیک‌های تهاجمی و تدافعی.
برای این‌ کار شما باید اطلاعات کافی و نوار بازی‌های تیم مقابل را تهیه کنید.
بهتر این است که تمام بازی را نمایش ندهید. بلکه قسمت‌هایی را که خودتان صلاح می‌دانید آماده کرده و برای آن‌ها پخش کنید؛ یعنی حداکثر 5 الی 10 دقیقه از بازی تیم مقابل را نمایش دهید. وظیفه شما این است که به بازیکنانتان چیزهایی را بگویید که باید بدانند.
افزایش قابلیت آنالیز فوتبال با نرم‌افزار‌های رایانه‌ای و Gps
امروزه تکنولوژی‌های رایانه‌ای شیوه زندگی انسان‌ها را با تغییر چشمگیری مواجه کرده و بر جنبه‌های مختلف زندگی بشر تأثیر چشمگیری گذاشته است. این تأثیر در فوتبال نیز تأثیر بسزایی گذاشته است؛ هر چند در کشور ما هنوز از نقش فناوری در فوتبال غافلیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی