[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۵
  • دوره جدید

هرآنچه باید در مورد تست سلامت جنین بدانید، روزنامه شیراز نوین

جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه زنان 35سال به بالا در صورت بارداری باید تست NIPT را انجام دهند، گفت: سندرم X شکننده، دیستروفی عضلانی دوشن، هموفیلی، آنمی داسی شکل در جنین از طریق این تست قابل شناسایی است.
کتایون برجیس، با اشاره به اینکه جدیدترین روش بررسی سلامت جنین NIPT است، گفت: در این روش وجودDNA سلول‌های جنینی در خون مادر بررسی می‌شود.
وی در خصوص کاربردهای تست NIPT گفت: تعیین اختلالات کروموزوم‌ها و تعیین جنسیت در مواردی که احتمال وراثت اختلالات ژنتیکی مرتبط با کروموزوم جنسی وجود دارد، از کاربردهای استفاده از این تست است.
این جراح و متخصص زنان و زایمان افزود: سردسته این اختلالات شامل سندرم X شکننده، دیستروفی عضلانی دوشن، هموفیلی، آنمی داسی شکل و هیپرپلازی مادرزادی آدرنال است.
برجیس در پاسخ به این پرسش که چه کسانی کاندید انجام تست NIPT هستند، گفت: زنان 35سال یا بالاتر، وجود یک تست غربالگری مثبت، یافته‌ای‌ در سونوگرافی که نشان دهنده افزایش ریسک اختلالات کروموزومی است، سابقه قبلی جنین یا فرزند مبتلا به تریزومی‌‌های  شایع، والدین حامل جابجایی متوازن رابرتسونی که سبب افزایش ریسک تریزومی 13 و 21 در جنین می‌شود، از کسانی هستند که انجام تست NIPT برای آنها ضرورت دارد.
وی بیان داشت: وجود سابقه خانوادگی ابتلا به تریزومی 21، 18 و 13 و عدم انجام تست‌های روتین غربالگری تا 22هفتگی به هر دلیل یا وجود یک یافته سونوگرافیک غیرطبیعی از هفته 22 به بعد نیز از دیگر مواردی بوده که انجام تست NIPT برای آنها ضرورت دارد.
این جراح و متخصص زنان و زایمان گفت: در گروه‌های پرخطر هم در مواردی می‌توان به عنوان یک پیش‌تست قبل از انجام تست‌های تشخیصی از این تست استفاده کرد که شامل زنانی است که ریسک سقط تست‌های تشخیصی مثل امنیوسنتز را قبول نمی‌کنند، افرادی که سابقه سقط مکرر (سه یا بیشتر از سه سقط زیر 20هفتگی یا وزن جنین زیر 500گرم) دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی