[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

چرا بعداز خوردن ناهار خواب‌آلود می‌شویم، روزنامه شیراز نوین

همانطور که بعد از خوردن ناهار به سر کار خود برمی‌گردید، ممکن است تعجب کنید و با خود بگویید: چرا بعدازظهر خیلی خواب‌آلود هستم؟
فرقی نمی‌کند که شما از کلماتی مانند خواب‌آلودگی، سستی، خستگی یا فرسودگی برای توصیف این لالایی وسط روز استفاده کنید، چرا این اتفاق می‌افتد؟ خب، در واقع ممکن است به یک شیب طبیعی در سیگنال هشدار از ریتم شبانه روزی مربوط باشد.
1- آیا خواب‌آلودگی به دلیل مصرف غذا در ظهر رخ می‌دهد؟
پس از نهار خوردن، طبیعی است که احساس خواب‌آلودگی کنید. بعضی افراد ممکن است به اشتباه فکر کنند که این امر مربوط به مصرف مواد غذایی است. به طور خاص، برخی از افراد معتقدند که یک تغییر جریان خون از مغز به معده یا دستگاه گوارش برای کمک به هضم غذا وجود دارد. اگرچه این فکر به نظر قابل اعتماد و امکان‌پذیر است، اما این مسئله واقعاً این‌قدر حساس نیست. اگر این مورد درست بود، چرا پس از خوردن یک صبحانه بزرگ یا بعد از شام، احساس خواب‌آلودگی نمی‌کنیم؟ حقیقت این است که این خواب‌آلودگی مربوط به وعده‌های غذایی نیست و دلیل دیگری دارد.
2- آیا ملاتونین موجود در غذا می‌تواند باعث خواب‌آلودگی شود؟
دیگران می‌توانند ادعا کنند که عناصر غذایی در درون غذا وجود دارد که می‌تواند باعث احساس خواب‌آلودگی شود. به عنوان مثال، سطوح کوچکی از هورمونی به نام ملاتونین وجود دارد. اگرچه ملاتونین نقش مهمی در زمان خواب دارد، اما سطح پایین این هورمون در درون غذا بعید است که اثر مهمی داشته باشد. برخی غذاهای دیگر وجود دارند که ممکن است موجب احساس خواب‌آلودگی شما شوند، به ویژه بوقلمون و غذاهایی که حاوی تریپتوفان هستند. علاوه بر این، نوشیدن الکل ممکن است باعث خواب‌آلودگی شود. اگرچه در اغلب موارد، این نوشیدن بعد از ناهار موجب احساس خواب‌آلودگی در فرد نمی‌‌شود.
3- نقش ریتم شبانه‌روزی در احساس 
در حقیقت، ارتباط این احساس خواب‌آلودگی با غذا خوردن (یا خوردن غذا در همه موارد) کم است. در عوض، این احساس بیشتر مربوط به زمان‌بندی طبیعی افزایش تمایل به خواب است.
دو پدیده وجود دارد که به این امر کمک می‌کند: تحریک خواب هومئوستاتیک و ریتم شبانه‌روزی. 
تحریک خواب هومئوستاتیک به علت ایجاد تدریجی یک ماده شیمیایی در مغز به نام آدنوزین است. هرچقدر که فردی بیشتر بیدار بماند، آدنوزین بیشتری تجمع پیدا می‌کند که منجر به افزایش میل به خواب می‌گردد. این درست قبل از خواب به اوج خود می‌رسد، اما در بعدازظهر نیز در مقایسه با صبح بیشتر است.
فرایند دوم که به طور غیرمستقیم به احساس خواب‌آلودگی کمک می‌کند، ریتم شبانه‌روزی است. ریتم شبانه‌روزی در واقع یک الگوی سیگنال هشدار است. این ریتم در طول روز افزایش می‌یابد تا ما را بیدار نگه دارد و سطوح بالاتری از آدنوزین را از بین ببرد. یک شانه یا شیب در این الگو یا ریتم شبانه‌روزی وجود دارد که در اوایل بعد از ظهر، معمولاً 7 تا 9ساعت پس از بیدار شدن رخ می‌دهد. هنگامی که سیگنال هشدار در این شیب زمانی کاهش می‌یابد، خواب‌آلودگی نشان داده می‌شود و ما احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم.
اگرچه احساس خواب‌آلودگی بعد از نهار می‌تواند توضیح داده شود، اما زمان‌های زیادی ممکن است وجود داشته باشد که ما احساس خواب‌آلودگی بیش از حد داشته باشیم. اگر ما تجربه محرومیت از خواب را داشته باشیم، این احساس خواب‌آلودگی بعد از نهار می‌تواند بیشتر باشد. علاوه بر این، اختلالات خواب مانند آپنه انسدادی خواب ممکن است این احساس را بدتر کند. برای مقابله با خواب‌آلودگی که اوایل بعد از ظهر اتفاق می‌افتد، می‌توانید از کافئین استفاده کرده یا چنانچه موقعیت آن را داشتید، حتی یک چرت کوتاه 10 تا 20دقیقه‌ای ‌بعد از نهار بزنید. خوشبختانه، اگر شما از این مرحله سخت عبور کنید، این مرحله می‌گذرد و شما متوجه خواهید شد که در عرض چند ساعت، دوباره احساس آگاهی بیشتری دارید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی