[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

روستاهای فارس، ارزآور می‌شوند ، روزنامه شیراز نوین

مدیركل روستایی استانداری فارس گفت: دولت  از محل صندوق توسعه ملی 1.5 میلیارد دلار برای ایجاد اشتغال روستایی اختصاص داده است که سهم فارس بالغ بر 375 هزار میلیارد ریال است و باید تا پایان سال جذب شود.
مدیركل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس اعتقاد دارد كه با برنامه‌‌ریزی‌های انجام شده توسط دولت و اهتمام مسئولان در استان فارس، در آینده شاهد رونق اشتغال در مناطق روستایی خواهیم بود.
به گزارش ایسنا منطقه‌ فارس، سیدكمال پاک‌فطرت در یك نشست خبری با اشاره به نگاه ویژه‌ دولت تدبیر و امید به موضوع اشتغال روستایی، از اعطای تسهیلات برای ایجاد اشتغال در مناطق روستایی استان خبر داد.
او گفت: دولت از محل صندوق توسعه ملی 1.5 میلیارد دلار برای ایجاد اشتغال روستایی در نظر گرفته و پیش‌بینی می‌شود اعتباری بالغ بر 375 هزار میلیارد ریال از محل منابع این طرح به استان فارس اختصاص یابد.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس خاطرنشان كرد: با هدف تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و با هدف رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی، دولت تدبیر و امید در سنوات اخیر نسبت به اختصاص تسهیلات ارزان قیمت به روستاها در قالب تفاهم‌نامه‌هایی اقدام كرده است.
پاک‌‌فطرت در تشریح جزئیات نحوه‌ی اعطای تسهیلات به روستائیان گفت: طی تفاهم نامه مبادله شده بین استانداری فارس، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، بنیاد علوی و بانک سینا، به طرح‌های اقتصادی و اشتغال‌زا مستقر در مناطق روستایی، تسهیلات با سود یارانه‌دار تعلق می‌گیرد؛ پرداخت 5 درصد از سود این تسهیلات را معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری و 5 درصد آن را نیز بنیاد علوی تقبل کرده است؛ بدین صورت سود تسهیلات مذکور معادل 8 درصد خواهد بود.
او ادامه داد: طی تفاهم‌نامه‌های دیگری و با پیگیری انجام شده از طریق معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری و با همکاری صندوق توسعه ملی و پست‌بانک به طرح‌های اشتغال‌زا در مناطق روستایی کمتر توسعه یافته استان تسهیلاتی با سود 12 درصد نیز تعلق می‌گیرد.
سیدكمال پاک‌فطرت گفت: براساس تفاهم دیگری، از سوی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری و نیز صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی به طرح‌های مرتبط با صنایع تبدیلی، تکمیلی، تسهیلات سرمایه در گردش با بازپرداخت یک ساله تعلق گرفت که نرخ سود آن جهت مناطق محروم روستایی استان 15 درصد است.
مدیركل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس خاطرنشان كرد: تفاهم‌نامه‌ای نیز فی‌مابین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، بنیاد برکت و بانک پارسیان منعقد شده كه بر اساس آن قرار است به زودی به طرح‌های اشتغال‌زا در مناطق روستایی تسهیلاتی با نرخ سود 8 درصد پرداخت شود. او تصریح كرد: این تسهیلات به تمام فعالیت‌های اقتصادی در حوزه‌ روستایی همچون زراعت، دام، باغ، گلخانه، پرورش آبزیان، طیور و بخش‌های مختلف خدمات مکانیزاسیون کشاورزی، صنایع تبدیلی و صنایع تکمیلی در بخش کشاورزی، معادن کوچک و صنایع دستی تعلق می‌گیرد. مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری فارس به كشاورزان و باغداران توصیه كرد كه با پرهیز از خام‌فروشی محصولات كشاورزی، به دنبال ایجاد كارگاه‌های خانگی باشند. این كار به ایجاد فرصت‌های شغلی تازه و افزایش سطح رفاه روستاییان كمك می‌كند و از میزان مهاجرت روستاها به حاشیه شهرها نیز می‌كاهد.
پاک‌فطرت، كارآفرینان و جوانان روستایی را به استفاده حداكثری از ظرفیت‌های استان در زمینه صادرات دعوت و اضافه كرد: روستاییان با استفاده از ظرفیت‌های موجود استان فارس ضمن ایجاد فرصت‌های شغلی، زمینه‌های ورود ارز به كشور را فراهم سازند.
مدیركل دفتر روستایی استانداری فارس پیشنهاد داد كه روستاییان با تأسیس تعاونی‌های روستایی به ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات و برندسازی كالای با كیفیت این بخش اعم از انجیر، زیتون و دیگر محصولات همت كنند.
وی با تأكید بر اینکه فرصت‌های شغلی متفاوتی در روستاها وجود دارد و روستاهای استان از پتانسیل‌های بسیار بالایی در حوزه گردشگری برخوردارند، گفت: یکی از فرصت‌‌های اشتغال پایدار روستائیان، صنعت گردشگری است و یکی از مهمترین بخش‌‌های اشتغال‌زایی به شمار می‌رود و دفتر روستایی استانداری فارس جهت حمایت از برنامه‌های گردشگری نیز در استان از آمادگی كامل برخوردار است.
پاک‌فطرت با بیان اینكه مجموعه‌ دفتر روستایی استانداری در پیمودن این راه در كنار روستاییان خواهد بود، گفت: باید برای جذب این اعتبارات تا قبل از پایان سال تلاش شود.
مدیركل دفتر روستایی و شوراهای استانداری فارس خاطرنشان كرد: باید توجه داشت كه هدف از اقدامات تنها ایجاد اشتغال نبوده و ارزش‌افزوده‌ ایجاد شده به واسطه‌ اجرای طرح و بازار عرضه و فروش محصول نیز پیش‌بینی شود؛ سعی این باشد كه بیكار بدهكار به جامعه اضافه نكنیم. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی