[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۳۴
  • دوره جدید

برای آسیب‌های اجتماعی پشت درهای بسته تصمیم نگیریم، روزنامه شیراز نوین

دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم خطاب به اعضای شورای شهر شیراز گفت: در تدوین برنامه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باید تمام دستگاه‌ها هم‌اندیشی کنند و تدوین برنامه توسط چند دستگاه در پشت درهای بسته راهکار مؤثری نیست.
به گزارش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس، احمد رحمانیان در کمسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر شیراز در حضور مسئولان فرهنگی و دستگاه‌های مسئول و جمعی از اعضای شورای شهر شیراز با اشاره بهبود شرایط آسیب‌های اجتماعی مانند خشونت، اعتیاد، حاشیه‌نشینی، جرائم اخلاقی، طلاق و ... اظهار کرد: با توجه به حساسیت و توجه ویژه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و ارتقاء ساختار شورای اجتماعی کشور و تخصیص اعتبار تا حدودی شاهد بهبود وضعیت بودیم.
وی با بیان اینکه هنوز تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله داریم تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی با گذشت زمان به وجود آمده و بطئی و سیال بودن از ویژگی‌های آن است.
دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس غفلت مردم و مسئولان و عدم بهره‌برداری مناسب از ظرفیت‌های بالقوه اجتماعی، مذهبی ـ فرهنگی ارزش‌های ایرانی و اسلامی را از علل رشد آسیب‌های اجتماعی دانست و اشاره کرد: مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نیازمند انجام تدابیر و اقدامات همه‌جانبه و بین‌بخشی بین دستگاه‌های مختلف و اجتناب از فعالیت‌های جزیره‌ای و مستقل و هم‌گرایی و هم‌افزایی میان دستگاه‌های مسئول و تدوین برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت که مورد اتفاق‌نظر دستگاه‌های مسئول است و نمی‌توان یک‌شبه آن را از بین برد. 
رحمانیان با تأکید بر اینکه تدوین برنامه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی توسط چند دستگاه پشت درهای بسته راه‌حل نیست بیان کرد: باید از سازمان‌های مردم‌نهاد، تشکل‌های مردمی و ذینفعان مطالبه برنامه کرد و این مستلزم ایفای نقش فعال از سوی تشکل‌های مردمی و مذهبی در اجرای آن است.
این مقام مسئول ضعف آگاهی‌های عمومی و اختصاصی در مورد آسیب‌های اجتماعی و تأثیرات سوء آن بر زندگی فردی و اجتماعی را یکی از علل وقوع آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: همه دستگاه‌های مسئول در زمینه آسیب‌های اجتماعی موظف به تولید محتوی هستند و همه دستگاه‌های ارتباط‌جمعی و شبکه‌های اجتماعی مرتبط  باید محتوی تولید شده را تبلیغ کنند. 
وی افزود: آموزش کلیه مردم به‌ویژه جامعه هدف و تغییر نگرش آنان یکی از راه‌کارهای کاهش آسیب‌ها است، در زمینه مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نباید سیاسی و جناحی عمل بکنیم، چرا که سیاسی عمل کردن، خود سبب ایجاد آسیب می‌شود و مضرات آن بیشتر از منافع آن است. دبیر پیشگیری از وقوع جرم با تأکید بر اینکه اقدامات باید کارشناسی و بر اساس اصول ارزش‌های نظام و رعایت ویژگی‌های انقلاب اسلامی و محورها و اصول تعریف شده از سوی مقام عظمای ولایت در خصوص فرهنگ و آسیب‌های اجتماعی باشد تصریح کرد: وظیفه اصلی در زمینه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بر عهده دستگاه‌های دولتی و اجرای آن بر عهده دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی است. رحمانیان یادآور شد: دستگاه قضایی در این خصوص مسئولیت مستقیمی ندارد اما در اجرای لبیک به فرمان مقام معظم رهبری در این راستا وارد شده و در طول همین مدت کوتاه اقدامات مناسبی در زمینه ایجاد و توسعه مراکز مشاوره در معیت محاکم خانواده و ارتقاء آگاهی‌های عمومی انجام داده است. وی برگزاری 360 دوره آموزشی جهت 9670 نفر از جوانان در معرض آسیب، برگزاری دوره آموزشی برای معتادان مراکز ماده 15 و 16 ، اجرای طرح قاضی در مدرسه و تدوین سیاست‌ها و تدابیر پیشگیری از خشونت را از سری اقدامات دستگاه قضایی استان فارس خواند و افزود: ایجاد تشکیلات دیده‌بان پیشگیری از جرم با بیش از سه هزار عضو، فعال‌سازی ظرفیت مردمی و تدوین برنامه راهبردی از کارهای انجام گرفته توسط سیستم قضایی است.
رحمانیان گفت: امید است که با ایجاد فهم و درک مشترک در میان مردم و مسئولان در زمینه آسیب‌های اجتماعی و انجام اقدامات قرارگاهی و استمرار کار اقدامات مؤثری انجام گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی