[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۲
  • دوره جدید

نشانه‌هایی پنهان که زنگ خطر ریفلاکس معده را به صدا در می‌آورد، روزنامه شیراز نوین

گروه ترجمه - احسان فرازمند: بازگشت اسید معده به مری یا همان ریفلاکس، می‌تواند پشت نقاب یک سرماخوردگی ساده یا مشکلات دهان و دندان پنهان شود یا عوارض گمراه کننده دیگری را به همراه داشته باشد. اگر شما هم نشانه‌هایی را که در ادامه معرفی می‌شوند در خود می‌بینید یا معمولاً دچار احساس سوزش در معده یا شکم خود می‌شوید، بهتر است پیش از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنید.
گلودرد یا گرفتگی صدا
گلودردی که به صورت مداوم وجود دارد و برطرف نمی‌شود و نمی‌توان آن را مربوط به یک سرماخوردگی ساده دانست چرا که سایر علائم سرماخوردگی نظیر آبریزش بینی را به همراه ندارد، ممکن است در اثر بازگشت اسید معده ایجاد شده باشد. دلیل احساس درد در ناحیه گلو، بالا آمدن مقداری از اسید معده از راه مری است که سبب آسیب به گلو می‌شود. همچنین اگر صدای شما بدون هیچ دلیلی گرفته است، می‌توان تقصیر را به گردن اسید معده انداخت که از معده خارج شده و به حنجره رسیده است. این نوع گرفتگی صدا در هنگام صبح شدیدتر است؛ چرا که در طول شب که شما دراز کشیده‌اید، اسید معده روی حنجره شما باقی مانده است.
سرفه یا خس‌خس مداوم سینه
خس‌خس سینه یا سرفه‌هایی که شباهت زیادی به آسم یا برونشیت (به التهاب نایژه‌ها در شش گفته می‌شود) دارند، می‌تواند در اثر ریفلاکس معده ایجاد شده باشد که این بار اسید معده، از معده وارد ریه‌ها شده است. از طرفی دیگر، کسانی که زیاد سرفه می‌کنند، خود را در معرض بیماری ریفلاکس قرار می‌دهند؛ چرا که در هنگام سرفه کردن، به شکم فشار وارد می‌شود که این فشار باعث بالا رفتن اسید معده می‌شود.
مشکلات دهان و دندان
اگر شما همواره و به طور منظم دندان‌های خود را مسواک کرده و از نخ دندان هم استفاده می‌کنید، ولی با این حال، دائماً دندانپزشک ناچار می‌شود دندان‌های شما را پر کند، به شما می‌گوید که مینای دندانتان دچار فرسایش شده است یا متوجه تغییر رنگ در دندان‌های شما شده است، تمام این‌ها ممکن است عاملی به نام اسید معده داشته باشد. حتی مقدار اندکی از اسید معده، اگر بتواند در زمانی که شما دراز کشیده‌اید وارد مری شده و خود را به دندان‌های شما برساند، می‌تواند مینای دندان شما را تحت تأثیر قرار دهد.
گوش‌های شما زنگ می‌زند
اگر گوش‌های شما پیوسته سوت می‌کشد و این احساس پس ازصرف غذا تشدید می‌شود، این امکان وجود دارد که اسید معده به سینوس‌ها راه پیدا کرده است یا حتی خود را به داخل گوش شما رسانده است. بسیاری از افرادی که با درد سینوس‌ها و سوت کشیدن گوش به متخصصان مراجعه می‌کنند، در واقع از بازگشت اسید معده خود رنج می‌برند.
وجود مشکل در بلع
اگر هنگام قورت دادن، لقمه در گلوی شما گیر می‌کند، مایعات هم حتی از گلوی شما پایین نمی‌رود یا احساس می‌کنید چیزی در گلوی شما گیر کرده است، تمام این نشانه‌ها می‌تواند ما را به سمت بیماری ریفلاکس معده رهنمون سازد. تداوم بیماری بازگشت اسید معده می‌تواند به گلو آسیب رسانده و آثاری از زخم را روی آن باقی بگذارد که این عارضه می‌تواند سبب باریک شدن مری شود.
گرفتگی بینی
گرفتگی بینی که مدام ایجاد شده و برطرف می‌شود می‌تواند نشانه‌ای از بازگشت اسید معده به مری باشد. اگر با پرهیز از خوردن غذاهایی که ریفلاکس را ایجاد می‌کنند یا ترک کردن عادت دیر غذا خوردن، این نشانه‌ها برطرف نشد، پس فقط یک گرفتگی ساده بینی بوده است. اما اگر این مشکل با انجام این کارها بهبود یافت و دوباره بازگشت و مجدداً برطرف شد، احتمالاً ریفلاکس معده عامل ایجاد گرفتگی بینی بوده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی