[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

فقر همچنان جولان می‌دهد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

به نظر می‌رسد در جامعه‌ای که امکان تولید درآمد وجود ندارد تا اقشار از توان اقتصادی خود بهره ببرند، فقر به وجود می‌آید. گاهی از ایجاد این نوع فقر راه گریزی نیست؛ وقتی کشور حالت صنعتی ندارد و برای تولید و صادرات و حضور در بازارهای جهانی تصمیمی نگرفته‌اند. در چنین شرایطی بیکاری گسترده می‌شود و اقشار، نیازمند قرار گرفتن تحت پوشش نهادهای حمایتی می‌شوند. علاوه بر کمیته امداد، دیگر نهادهای دولتی و خصوصی در راستای امدادرسانی و حمایت از خانواده‌ها وارد میدان شده‌اند. این‌گونه پیداست که شمار واحدهای خیریه از کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی فراتر رفته است. در واقع آن‌قدر که به موضوع حمایت از فقر بها داده‌ایم به موضوع برچیدن این معضل نه فکر کردیم و نه اقدام منتج به عمل. جالب آنجاست که برای اعلام آمار خط فقر در کشور نیز در حال فرار هستیم. اعلام خط فقر به‌صورت نهایی خودبه‌خود یک اقدام چالش‌برانگیز است که بحران‌های اجتماعی را تشدید می‌کند اما این‌گونه که پیداست خیلی‌ها زیر خط فقر و روی خط بحران قرار دارند. اعلام این مطلب که 140هزار خانوار در فارس تحت پوشش کمیته امداد هستند و البته تلاش برای خودکفایی آنان ادامه دارد، حکایت عجیبی از بی‌توجهی دولت و مجلس به موضع رفاه اجتماعی دارد؛ رفاه اجتماعی که باید در سایه صنعتی شدن، برخورداری از استانداردها و حضور در بازارهای جهانی به وجود آید. 
بیان مفهوم دقیق فقر و اندازه‌گیری آن کار آسانی نیست. اما علم اقتصاد سعی کرده تا جای ممکن و با یک تقریب مناسب این موضوع را تعریف و اندازه‌گیری کند. مفهوم فقر در میزان دسترسی افراد به منابع مورد نیاز جهت برآوردن نیازهایشان نهفته است. نیازهای انسان در پایین‌ترین سطح ممکن نیاز به خوراک، پوشاک، آب و سرپناهی برای زندگی است. اگر کسی از این منابع محروم شود، فقیر مطلق نامیده می‌شود. گونه‌ دوم فقر، فقر نسبی است که مفهومی به مراتب عام‌تر دارد. این دسته توانایی برآوردن نیازهای اولیه خود را دارند اما نسبت به سایر افراد توانایی تأمین سایر نیازهای خود را به دلیل محدودیت مالی ندارند؛ برای مثال ممکن است کارمندی که برای خرید امکانات معمول در جامعه مثل خرید تلویزیون، کامپیوتر، دوچرخه و... یا تدارک یک مسافرت یا دعوت مهمان به خانه، مجبور باشد بیشتر از حد معمول کار کند، فقیر به‌حساب می‌آید. به مفهوم ساده این فرد نسبت به افرادی که درآمد آن‌ها برای تأمین این نیازها کافی است، فقیر به‌حساب می‌آید. گاهی تعریفی از خط فقر ارائه شده است؛ در تعریف خط فقر آمده که خط فقر یا آستانه فقر حداقل درآمدی است که برای زندگی در یک کشور خاص در نظر گرفته می‌شود و هزینه کل و درآمد کل نیز دو شاخص بسیار مهم آن است؛ به عبارت دیگر، ممکن است خط فقر اندکی از میزان هزینه‌های اعلام شده توسط مراجع آماری کمتر باشد و توجه به آن بخش از هزینه‌ها دارد که دیگر امکان حذف آن‌ها وجود ندارد. به بیان ساد‌تر، خط فقر می‌گوید دیگر نمی‌توان چیزی را از مخارج و سبد معیشت خانوار کم کرد و میزان تعیین شده حتماً باید وجود داشته باشد.
در سال‌های اخیر این خط از سوی مراجع رسمی در ایران اعلام نشده و کارشناسان بازار کار می‌گویند نگرانی دولت‌ها از بیان این خط به این دلیل است که برخی مقایسه‌ها در جامعه صورت گیرد. این مسئله درباره میزان درآمد کارگران در سال‌های گذشته مطرح بوده و مقامات کارگری می‌گویند میزان درآمد و حداقل مزد مشمولان قانون کار بسیار کمتر از خط فقر قرار دارد.
موضوع خبر اخیر و اقدام کمیته امداد فارس در شهرستان فسا دوباره مسئله نخ‌نماشده فقر را در ذهن بیدار کرد؛ هرچند اقدامات و تلاش‌های بسیاری در حال انجام است اما دامنه کار هم گسترده است! چرا فقر در حال تولید مداوم است و برای ریشه‌کنی آن برنامه‌های جدی نداریم. 
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان فارس در نشست با مسئولان کمیته امداد شهرستان فسا گفت: از ابتدای سال 96 تا کنون بیش از 300 واحد مسکونی که با کمک خیران و نیک‌اندیشان در این استان ساخته یا خریداری شده به مددجویان زیر پوشش این نهاد واگذار شده است.
محمد بذرافشان افزود: تأمین سرپناه و همچنین توانمندسازی مددجویان این کمیته از اهم برنامه‌ها و اهداف این نهاد حمایتی است.
وی بیان داشت: همچنین امسال از 460 دستگاه خودروی وانت‌نیسان که سهمیه کمیته امداد فارس است و با هدف ایجاد اشتغال برای مددجویان زیر پوشش این کمیته در نظر گرفته شده، تا کنون 400 دستگاه آن تحویل مددجویان شده و مابقی آن تا پایان سال 96 به مددجویان متقاضی تحویل داده خواهد شد.
مدیر کمیته امداد شهرستان فسا هم در این نشست گفت: تا پایان امسال 25 واحد مسکونی که با کمک خیران و کمیته امداد این شهرستان ساخته شده به مددجویان متقاضی واگذار می‌شود.
محمد بهزادی، با اشاره به اینکه هم اکنون 100 نفر از مددجویان زیر پوشش این نهاد در نوبت استفاده از تسهیلات ساخت مسکن قرار دارند، اظهار داشت: این کمیته ساخت مسکن برای مددجویان را به‌عنوان یکی از اهداف مهم خود دنبال می‌کند.  وی با بیان اینکه سهمیه اعتبارات امسال کمیته امداد این شهرستان در حوزه اشتغال در حدود 100میلیارد ریال است، گفت: از این میزان تا کنون 60 میلیارد ریال آن جذب شده و امیدواریم با همکاری بانک‌های عامل این اعتبارات تا پایان سال 96جذب شود.
بهزادی افزود: هم اکنون 200 نفر از مددجویان این کمیته در نوبت استفاده از تسهیلات اشتغال قرار دارند.
هم اینک 350 هزار نفر در قالب 140 هزار خانوار در استان فارس از خدمات کمیته امداد این استان برخوردارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی