[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

حکایت سدهایی که احداث وآبگیری نشد ، روزنامه شیراز نوین

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظها رداشت:‌ برخی چالش‌های زیست‌محیطی در حوزه آب و خاک و محیط زیست رخ داده که براین اساس زمان تصمیم‌گیری‌های سخت در حوزه محیط زیست فرا رسیده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، حمید ظهرابی در آیین تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در شیراز افزود: نباید به اسم توسعه و ایجاد رشد اقتصادی حقابه تالاب‌ها و دریاچه‌ها را نادیده گرفت.
وی ادامه داد: چرا باید در برخی از مناطق آن‌قدر سد احداث شود و آن‌قدر چاه مجاز و غیرمجاز در بالادست سد احداث شود که آن سد هیچ‌گاه آبگیری و پرنشود؟ این موارد مغایر با آموزه‌های محیط زیست و حفظ طبیعت است.
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه وزارت نیرو باید حقابه زیست‌محیطی تالاب‌ها را تأمین کند، گفت: بر اساس موازین قانونی و ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد، تأمین حقابه باید بعد از تأمین آب شرب در اولویت باشد و نباید آن را به تأخیر انداخت.
ظهرابی بر لزوم اولویت‌بندی فرایند توسعه تأکید کرد و گفت: نمی‌توان همه جنبه‌های توسعه را دید اما موازین زیست‌محیطی را ندید، در بسیاری از بخش‌های توسعه شاید لازم باشد عقب‌نشینی کرد تا بتوان به ادامه حیات امید داشت.
وی داشتن صنعت را بسیار مطلوب و پسندیده دانست و گفت: صنعت در حالی پسندیده است که به محیط زیست لطمه وارد نکند و یکی از اولویت‌های مدیران محیط زیست دراستان‌ها موضوع آمایش سرزمین و توجه به موازین است تا تقابلی بین صنعت و محیط زیست ایجاد نشود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس هم در این مراسم با اشاره به برخی قابلیت‌ها و محدودیت‌های توسعه در این استان اظهار داشت: برای رسیدن به موفقیت باید از تمام داشته‌های محیط زیست استفاده کرد.
یدالله رحمانی با بیان اینکه حل مشکل تالاب‌ها باید اولویت مدیرکل جدید محیط زیست فارس باشد، افزود: مهم این است که تعامل جدیدی میان دستگاه‌ها و گروه‌های مردم‌نهاد استان با محیط زیست ایجاد شود.
در این مراسم از خدمات نبی‌الله مرادی سرپرست سابق محیط زیست فارس تقدیر و سعید محمودی به‌عنوان مدیرکل جدید محیط زیست این استان معرفی شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی