[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۸
  • دوره جدید

در پیشگیری از اعتیاد همه بایدآموزش‌های لازم را ببینند، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: باید از تمامی ظرفیت‌ها و فرصت‌ها برای توسعه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استفاده کرد و بدون شک، یکی از بهترین ظرفیت‌ها آموزش و پرورش است.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، حمیدرضا آذری در جلسه‌ای که با حضور دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس، معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش فارس و رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی استان برگزار شد گفت: اعتیاد آسیبی است كه نه تنها فرد معتاد را درگیر می‌كند، بلكه جامعه پیرامونی را نیز با چالش مواجه می‌نماید.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس افزود: با افزایش میزان اعتیاد در یك جامعه، سایر آسیب‌های اجتماعی نیز به همان میزان افزایش پیدا می‌کند، لذا توجه و تمركز  به مدرسه و نقش مؤثر آن در رابطه با پیشگیری از كاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم است.
آذری کارشناس متخصص، ساختار تخصصی، نیروی کار حرفه‌ای، اعتبارات کافی، چار چوب علمی مستدل، پوشش مناسب مخاطب، مدل مداخله بومی و ارزشیابی مستمر را از ملزومات کار پیشگیری از اعتیاد در یک جامعه ایدئال عنوان کرد.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس افزود: در اولین قدم برای کاهش آسیب‌های اجتماعی، باید افراد جامعه از خطرات و مضرات مصرف سیگار، قلیان و سایر موادمخدر و آسیب‌های اجتماعی آگاه شوند، زیرا ارتقای دانش و تغییر نگرش آحاد جامعه نقش مهمی دارد.
وی تأمین و تقویت فعالیت‌های جایگزین برای گروه‌های در معرض خطر به خصوص نوجوانان را بسیار مؤثر دانست و گفت: افزایش مهارت‌های زندگی همچون برقراری ارتباط مؤثر با دیگران در این گروه‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است و باید راه‌های ارتقای اعتماد به نفس را بشناسیم و درصدد تقویت اعتماد به نفس نوجوانان برآییم و به آنان بیاموزیم واقعیت را بپذیرند. 
آذری همچنین گفت: باید نه گفتن را با آنان تمرین کرده و جرأت‌مندی را در آنان تقویت کنیم تا بدانند رفتار قاطعانه در مقابل فشار گروه همسال بسیار مفید است، آنان باید بدانند تفاوت افراد موفق با سایرین در پذیرش واقعیت‌ها، مدیریت مسئله و نحوه برخورد با مسائل زندگی است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس افزود: به جای تعجیل در حل مسائل آنان، روش‌های حل مسئله را به آنان آموزش دهیم و تأکید کنیم که هر مسئله بیش از یک راه‌حل دارد، یاد دهیم که پیدا کردن راه‌حل مناسب وقت‌گیر است و نباید ناامید شد و آنها بدانند با تعریف دقیق مسئله، نیمی از راه را رفته‌اند.
وی گفت: نقش عوامل معنوی در پیشگیری از سوء مصرف مواد انکارناپذیر است؛ اعتقاد، تعهد، تلاش برای رشد و تعالی، کمک به انسان‌های دیگر، کمک به رشد جامعه و پرداختن به فعالیت‌های  هنری، علمی و... مهم هستند. مدیرکل آموزش و پرورش فارس با تأکید بر لزوم مشاوره و مداخله حین بحران گفت: درمان معتادان به منظور جلوگیری از اشاعه و سرایت اعتیاد در جامعه کمک کننده است.
وی بر ضرورت راه‌اندازی کلینیک تخصصی ویژه دانش‌آموزان پرخطر در استان تأکید کرد و گفت: لازم است کودکانی که در معرض خطر آسیب‌های  اجتماعی هستند، به یک مرکز مراجعه و تا زمانی که به یک سلامت پایدار برسند، تحت پوشش برنامه‌ها قرار بگیرند.
آذری گفت: اداره کل آموزش و پرورش فارس می‌تواند یک مکان امن و استاندارد برای فرزندانی که  به علت درگیر شدن والدین آنها به مواد مخدر امکان زندگی کردن با خانواده را ندارد فراهم کند و این امر نیازمند همکاری استانداری و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در اداره کردن آن از قبیل بودجه و اعتبار است.  
مدیرکل آموزش و پرورش فارس اظهار داشت: شرایط کشور در حوزه آسیب‌های اجتماعی به گونه‌ای است که از تمامی ظرفیت‌ها و فرصت‌ها باید برای توسعه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استفاده کرد و بدون شک، یکی از بهترین ظرفیت‌ها آموزش و پرورش است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس نیز در این جلسه از اجرای طرح توانمندسازی همزمان دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم و والدین دانش‌آموزان و کارکنان مدارس نواحی چهارگانه شیراز خبر داد و گفت: پیشگیری از اعتیاد، زمانی می‌تواند اثربخش و کارآمد باشد که علاوه بر کودکان و نوجوانان، به طور همزمان به سایر گروه‌های مخاطب، به ویژه والدین و مدارس توجه شود.
محمدرضا ابراهیمی افزود: این امر موجب خواهد شد که با ارتقای آگاهی کودکان و نوجوانان، والدین و مدارس نیز آموزش‌های لازم را دریافت کرده و توانمندی‌های لازم را برای حمایت و محافظت از آنان در برابر اعتیاد و رفتار‌های پرخطر  کسب نمایند.
وی در خصوص راه‌اندازی نمایشگاه دائمی پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی و رفتار‌های پرخطر در مرکز استان و مناطق   شهرستان‌ها خبر داد و گفت: در صورت اختصاص فضا برای این منظور، مساعدت لازم برای تجهیز آن صورت می‌گیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی