[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۳۱
  • دوره جدید

کسانی که حرکت سیاسی در خیابان علیه دولت را آغاز کردند، بدانند دود آن به چشم خودشان می‌رود، روزنامه شیراز نوین

 معاون اول رئیس‌جمهور گفت: کسانی که حرکت‌های خیابانی را آغاز می‌کنند، پایان‌دهنده ‌آن نخواهند بود و دود اقدامات آن‌ها به چشم خودشان هم می‌رود.
اسحاق جهانگیری در بیست‌وپنجمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، اظهار کرد: شاخص‌های اقتصادی کشور در وضعیت مناسبی است. ولی چند کالا گران شده است که دلایل خود را دارد و دولت هم مکلف است قمیت آن‌ها را اصلاح کند.
وی در ادامه افزود: اما مسائل اقتصادی بهانه برخی مسائل شده است. در پشت پرده مسائل دیگری مطرح است. کسانی که بانی برخی اقدامات علیه دولت شده‌اند، بدانند دود اقدامات آن‌ها به چشم خودشان می‌رود. وقتی حرکت سیاسی در خیابان شروع می‌شود، دیگران بر آن سوار می‌شوند و کسانی که آن حرکت را شروع کردند، پایان‌دهنده آن نیستند.
به نوشته ایسنا، معاون اول دولت با بیان اینکه در زمینه اقتصادی دولت دستاوردهای خوبی داشته است، گفت: سال گذشته رشد اقتصادی 9 درصد بود که رشد سرمایه‌گذاری مثبت و تورم هم تک‌رقمی شد. سال گذشته 600 هزار شغل و در شش ماهه اول امسال هم 700 هزار شغل درست شده است ولی دولت مکلف است قیمت چند کالا را که به دلایلی گران شده است اصلاح کند.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان اینکه نهادهای مدنی، سیاسی و صنفی و نخبگان تضمین‌کننده و تثبیت‌کننده حرکت صحیح جامعه هستند، خاطرنشان کرد: ما اگر به نهادینه شدن دموکراسی یا حرکت‌های قانونمند در کشور فکر می‌کنیم یا به پاسخ‌گو بودن مسئولان، باید از نهادهای مدنی، صنفی و سیاسی حمایت کنیم. دولت خود را مدیون نخبگان و جریان‌ها و تشکل‌های سیاسی و مدنی می‌داند که در مقاطع مختلف به‌ویژه انتخابات 92 و 96 مردم را به صحنه آوردند.
جهانگیری ادامه داد: انتظار دولت این است که همواره مورد حمایت جریانی باشد که از ابتدا از دولت حمایت کرده است. البته معنای حمایت این نیست که گفته شود هر اقدام دولت خوب است. نقد منصفانه و ارائه راهکار به دولت یکی دیگر از انتظارات ماست.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه فقط میدان سیاست نیست که نیازمند حضور مردم و دموکراسی است، افزود: سایر میدان‌ها ازجمله اقتصاد، فرهنگ یا مسائل اجتماعی بدون حضور مردم، آزادی و عدالت به شکوفایی نمی‌رسد. بنابراین باید رعایت حقوق شهروندی و حمایت از تشکل‌های مدنی و نقش دادن به مردم در دستور کار حاکمیت و دولت باشد. برای رسیدن به این هدف تشکل‌های مدنی باید به‌عنوان یک فرصت تلقی شوند و نه تهدید. دولت هم به سهم خود تلاش می‌کند از احزاب رسمی و شناسنامه‌دار حمایت کرده و آن را تقویت کند.
وی خاطرنشان کرد: ما برای حل مشکلات کشور باید به یک درک مشترکی از مسائل و تفاهم ملی برای حل آن‌ها برسیم تا بتوانیم به راهکارهای مناسب و مورد تفاهم دست یافته و از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌های کشور بهره ببریم. همه جریان‌های سیاسی کشور در شرایطی می‌توانند مشکلات کشور را حل کنند که کنار هم قرار بگیرند و یک جریان با حذف سایر جریان‌ها کشور را اداره کند. جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب، اصولگرا و اعتدالی که دغدغه امروز و فردای ایران را دارند باید در کنار هم قرار بگیرند. هشدارها و رهنمودهای رهبری و اظهار نگرانی‌های چهره‌های دلسوز کشور باید جدی گرفته شود تا بتوانیم تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم. ما چالش‌های بزرگی مثل بیکاری، مسائل معیشتی مردم و تهدیدات منطقه‌ای و بین‌المللی داریم. بنابراین باید از همه ظرفیت‌های مادی و معنوی کشور بهره ببریم. برجام یکی از موفقیت‌های دولت بود و بنا بود که فرصت مناسب و مثبتی برای توسعه و رشد کشور ایجاد کند اما آمریکا در تلاش است که این فضای مناسب برای ایران ایجاد نشود.
وی با اشاره به ضرورت همه‌جانبه‌نگری در مسائل کشور و تلاش برای درک مسائل پیش‌رو، اظهار کرد: نهادهای مدنی، صنفی و سیاسی و همچنین نخبگان باید تلاش کنند که در تعریف وضعیت موجود کشور و منابع لازم برای حل مشکلات، یک اجماع و تفاهم ایجاد شود. همچنین باید میان نقد و تهمت، لجن‌پراکنی و فحاشی، تفکیکی انجام شود. ما به نقد نیازمندیم اما تخریب و تهمت زیان‌بار است. ما امید داریم نخبگان کشور با نقد سیاست‌های دولت و ارائه راهکارهای مناسب به دولت کمک کنند.
جهانگیری همچنین تصریح کرد: ما به امید اجتماعی هم نیازمندیم. من معتقدم در موفقیت‌های کشور بیش از آنکه سیاست‌های دولت مؤثر باشد، امید مردم موجب دستیابی به موفقیت شد. ما به تقویت امید اجتماعی و نقش‌آفرینی بیشتر جوانان، زنان و اقوام و اقلیت‌ها نیازمندیم. این در حالی است که به‌شدت امید مردم از سوی برخی نشانه گرفته شده است تا در جامعه یأس حاکم شود. همچنین علاوه بر تقویت امید اجتماعی برای خروج از تنگناها به نقش احزاب و رسانه‌های مستقل نیز نیازمندیم.
جهانگیری یکی دیگر از ضرورت‌های کشور را گسترش تعاملات بین‌المللی دانست و گفت: نمی‌توان با دیوار کشیدن دور ایران مشکلات را حل کرد. ما برای حل مشکلات اقتصادی به ارتباطات بین‌المللی نیازمندیم.
وی در پایان با بیان اینکه با اجرای بیمه طرح بیمه سلامت موفقیت‌های خوبی به دست آمد، خاطرنشان کرد: البته این طرح با چالش‌هایی روبه‌رو شده است که حتماً با ارائه راهکارهای مفید این چالش‌ها حل می‌شود. دولت به دنبال ارتقای کیفیت خدمات و دسترسی بیشتر مردم به خدمات طرح بیمه سلامت است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی