[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

تجربه شدید‌ترین خشکسالی، روزنامه شیراز نوین

به اعتقاد کارشناسان، استان فارس هم اکنون در شدید‌ترین وضعیت خشکسالی قرار گرفته است؛ در حالی که استان فارس هم اکنون با افت ۶۰۰ متر مکعبی آب‌های زیرزمینی مواجه است، اما همچنان برای آبیاری ۶۰۰ هزار هکتار از مزارع آبی این استان سالانه ۶ تا ۷ میلیون متر مکعب آب مصرف می‌شود. استان فارس با ۷۱۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی و ۴۰۷ هزار هکتار باغ، یکی از قطب‌های کشاورزی و باغی کشور محسوب می‌شود و به همین سبب حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از آب این استان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود. در ۱۵ سال گذشته کاهش بارندگی‌ها، خشکسالی‌های گسترده‌ای را برای استان در پی داشته، خشکسالی‌هایی که سبب افزایش برداشت آب از منابع زیرزمینی شد و همین موضوع این استان را با بحرانی جدی مواجه کرده است.
پلمپ چاه‌های غیرمجاز 
رشیدی رئیس گروه نظارت و بازرسی منابع آب شرکت آب منطقه‌ای فارس می‌گوید: هم اکنون ۷۰ هزار چاه مجاز و ۱۸هزار چاه غیرمجاز عمیق در استان وجود دارد که روزانه از این تعداد چاه، ۱۶ هزار لیتر آب استحصال می‌شود. به اعتقاد کارشناسان افزایش برداشت منابع آبی زیرزمینی در چند سال اخیر، افت شدید این منابع را در پی داشته به‌گونه‌ای که تا چند سال گذشته برای رسیدن به آب، نیاز به ۱۰ متر حفاری بود، اما هم اکنون چاه‌هایی با عمق ۴۵۰ متر در نقاط مختلف استان حفر می‌شود. کاهش منابع زیرزمینی در چند سال اخیر مشکلات عمده‌ای را برای استان به دنبال داشته است. خشک شدن ۱۰ تالاب و دریاچه دائمی و فصلی و پدیده فرونشست زمین در مناطق وسیعی از فارس بخشی از این مشکلات است.
فرونشست زمین در 70 درصد دشت‌های فارس
معاون سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات معدنى منطقه جنوب کشور می‌گوید: هم اکنون در حدود ۷۰ درصد از دشت‌هاى فارس از جمله دشت مرودشت، ارژن، شیراز و دشت‌هاى جنوب خاورى فارس، نقش رستم، دشت کوه سپید پدیده فرونشست زمین رخ داده است. پدیده فرونشست زمین، شامل فروریزش یا نشست رو به پایین سطح زمین است که بیشتر به دلیل برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی و خالی شده حفره‌های زیرزمین صورت می‌گیرد.
اصلاح شیوه‌های کشاورزی تنها راه نجات مخازن آب زیرزمینی 
با توجه به اینکه استان فارس، استانی کشاورزی است و بیشترین مصرف آب در این استان نیز به همین دلیل در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد، بهترین راهکار برای کاهش مصرف آب، اصلاح بخش کشاورزی این استان در جهتی است که بتوان نیاز کمتری به منابع آبی داشت. سیدابراهیم دهقانیان مسئول اداره توسعه سامانه‌های آبیاری نوین جهاد کشاورزی فارس‌ می‌گوید: با اجرای طرح‌های آبیاری نوین و راه‌اندازی کشت‌های گلخانه می‌توان از منابع آبی استان به صورت بهینه استفاده و محصول بیشتر و باکیفیت‌تری نیز به بازار عرضه کرد.اجرای طرح نوین آبیاری، چند سالی است که در دستور کار مسئولان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته، اما تا کنون فقط ۵۰ درصد از زمین‌های کشاورزی استان مجهز به این‌گونه طرح‌ها شده‌اند.
عبدالمطلب عزیزی، کشاورز بخش سیدان شهرستان مرودشت که به کشت گوجه‌فرنگی مشغول است می‌گوید: از وقتی که زمین‌های کشاورزی‌ام را مجهز به سیستم آبیاری قطره‌ای کرده‌ام علاوه بر افزایش تولید و کیفیت محصول، ۵۰ درصد هم در مصرف آب صرفه‌جویی شده است. محمدمهدی قاسمی رئیس جهاد کشاورزی فارس می‌گوید: به کشاورزانی که زمین‌های کشاورزی خود را به طرح نوین آبیاری مجهز کنند تسهیلات مناسب پرداخت می‌شود. 
هر چند برخی از کشاورزان استان در چند سال اخیر با دریافت این تسهیلات توانسته‌اند روش‌های جدید آبیاری را جایگزین آبیاری غرقابی کنند، اما برخی دیگر گویا تمایلی به اصلاح الگوی آبیاری ندارند؛ مثل فریدون دهقان کشاورز بخش سیدان شهرستان مرودشت که هزینه بالای این شیوه آبیاری را علت استفاده نکردن از سیستم‌های آبیاری نوین می‌داند.استفاده از کشت‌های گلخانه‌ای نیز به دلیل نیاز کم‌آبی این‌گونه کشت‌ها و بهره‌وری بیشتر در چند سال اخیر در فارس افزایش یافته است، هر چند به نظر می‌رسد این‌گونه کشت‌ها نیز هنوز آن‌چنان که باید توسعه نیافته است.
کشت‌های گلخانه‌ای مؤثر در حفظ منابع آبی 
به گفته معین، مدیرعامل شرکت عمران و توسعه، در گلخانه این شرکت با بهره‌گیری از سیستم‌های نوین آبیاری تولید گل شاخه بریده حدود دوبرابر افزایش یافته است و تا ۹۵ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود. به اعتقاد کارشناسان، استان فارس هم اکنون در شدید‌ترین وضعیت خشکسالی قرار گرفته است. این تهدید اگر ادامه یابد فردایی خطرناک را برایمان رقم خواهد زد و اگر به‌درستی مدیریت شود به فرصتی گران‌بها برای رشد و توسعه استان بدل خواهد شد. آب به هر اندازه که بخواهیم در دسترس ما نیست، پس باید با مدیریت صحیح و علمی، آن را هدر ندهیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی