[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

عضو شورای اسلامی شیراز: کسب‌وکارهای جدید راهی برای مبارزه با غول بیکاری است، روزنامه شیراز نوین

عضو شورای اسلامی شهر شیراز اعتقاد دارد که یکی از راه‌های تأثیرگذار در مقابله به آنچه او غول بیکاری می‌داند، کسب‌وکارهای جدید و استفاده از توان و ظرفیت فکری نیروهای خلاق در توسعه‌ این‌گونه فعالیت‌هاست.
به گزارش ایسنا منطقه‌ فارس، علی ناصری که در جشنواره‌ یاقوت سرخ شرکت شهر فافا در شیراز سخن می‌گفت، افزود: شیراز زمانی در بالاترین جایگاه ایجاد کسب‌وکارهای نو و جدید قرار داشته و امروز نیز نیازمند فراهم کردن فضایی برای جوانان و نیروهای خلاق است.
او با تصریح اینکه بیشترین علت مراجعه‌ مردم به شورا و اعضای شورا در شیراز بیکاری است، داشتن یک شغل آبرومند را یکی از حقوق طبیعی هر شهروندی دانست و گفت: زمانی ایران اسلامی یکی از جوان‌ترین کشورهای جهان بود اما از این توان و پتانسیل استفاده نکردیم و آن را نادیده گرفتیم.
ناصری تصریح کرد: به‌جای آنکه جوان را ببینیم و درک کنیم که او چه می‌خواهد و آن را فراهم کنیم، به دنبال پاک کردن صورت مسئله بودیم؛ خواسته‌های مهم جوانان همیشه شغل، ازدواج و مسکن بوده است؛ اما به جای پرداختن به حل معضل اشتغال، به جوانان گفتیم تحصیل مهم‌ترین موضوع است، بروید تحصیل کنید! او با بیان اینکه در تمام جهان، داشتن مهارت عامل اصلی در اشتغال است، گفت: جوانان را مشغول تحصیل کردیم و حالا با میانسالانی مواجه‌ایم که دارای مدارک تحصیلی بالا هستند اما به دلیل نداشتن مهارت کافی باز هم شغل ندارند!
ناصری با بیان اینکه امروز همچنان صورت مسئله را در مواجهه با تقاضای شغل افراد پاک می‌کنیم، گفت: تا یک دهه دیگر این کشور شاید کشوری میانسال یا حتی کهنسال باشد اما باز هم در مورد جامعه‌ای مناسب برای این گروه‌ها فکری نکرده‌ایم! عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه در مواجهه با تمام مسائل اجتماعی و اقتصادی و... به دنبال پاک کردن صورت مسئله بوده‌ایم، گفت: در موضوع ترافیک، دیروز در شیراز ترافیک داشتیم، امروز هم داریم، حال آنکه طی سال‌های گذشته به ما می‌گفتند تحمل کنید تا یک پل، یک تقاطع یک خیابان و... بسازیم آن وقت ترافیک رفع می‌شود!
او اضافه کرد: امروز تعداد زیادی پل و تقاطع و خیابان در این شهر ساخته‌ایم، نه اینکه این سازه‌ها نباید احداث می‌شد، در مواردی نیاز و ضرورت بود، اما پلی نظیر پل کابلی شیراز که هزینه‌ گزافی را چه به لحاظ مادی چه معنوی صرف آن کرده‌ایم،‌ اکنون چه کاربردی دارد؟ آیا مشکل ترافیک شهر حل شد!
ناصری گفت: ما در مواجهه با موضوع ترافیک به‌جای آنکه تجارب جدید جهانی را به‌کار بگیریم، اقدامات دهه‌های 30 و 40 غرب را سرلوحه‌ کار قرار دادیم و معبر و پل و خیابان و تقاطع احداث کردیم، به مردم گفتیم شما دو سه سال صبوری کنید مشکل حل می‌شود. حالا آن مدت طی شده و گره ترافیک و مشکلات آن را فقط جابه‌جا کرده‌ایم! این همان پاک کردن صورت مسئله است.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه، این موضوع مشکل تمام ایران است، علت حل نشدن ریشه‌ای مسائل را نشناختن و ندیدن اصل موضوع دانست و گفت: امروز در کشور 7 میلیون بیکار داریم، بیشتر این بیکاران را قشر تحصیل‌کرده‌ای تشکیل می‌دهند که ما به تحصیل ترغیبشان کرده‌ایم و باید برای آنان فکری اساسی داشت. او با اشاره به اینکه شیراز برندهای خاصی داشته و دارد،‌ گفت: داشته‌های فرهنگی، مذهبی، تاریخی، پزشکی، گردشگری و الکترونیک، برندهای شیراز بوده که بخشی از آن‌ها را داریم و بخشی را نادیده گرفته‌ایم؛ در خصوص استفاده از این برندها برای حل مشکلات شهرمان چه کرده‌ایم. ناصری یکی از راهکارهای مهم در حل مشکلات اقتصادی و خصوصاً بیکاری را سرمایه‌گذاری دانست و گفت: انگیزه برای سرمایه‌گذاری در شیراز بسیار بالاست اما چقدر به این انگیزه‌ها بها داده‌ایم؟ امنیت و احساس امنیت اصل اساسی در توسعه محسوب می‌شود. شیراز شهر امنی است اما آیا احساس امنیت هم در این شهر به اندازه کافی بالا هست؟ وی تصریح کرد: وقتی عده‌ای اعتقاد دارند و بیان می‌کنند که سرمایه‌گذار سرمایه‌بر است! آیا این تفکر خود مانع سرمایه‌گذاری نیست؟ آیا احساس امنیت را در سرمایه‌گذار تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد؟ ناصری با اشاره به اینکه کسب‌وکارهای نو با استفاده از برندهای شیراز یکی از راه‌های مؤثر در مقابله با غول بیکاری است، گفت: در شیراز برابر آمار حدود 80 هزار واحد صنفی وجود دارد که 65 هزار واحد آن دارای پروانه کسب است؛ با اضافه کردن تعداد تعاونی‌ها حدود 100 هزار واحد صنفی در شیراز داریم. سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به جمعیت بیش از یک میلیون و 800 هزار نفری شهر شیراز گفت: در شیراز به ازای هر 18 نفر یک واحد صنفی وجود دارد حال آنکه در جهان به ازای هر 130 شهروند یک واحد صنفی فعال است! ناصری با بیان اینکه برای رفع بیکاری، توسعه‌ صنوف را شاهد بوده‌ایم، گفت: امروز باید با استفاده از فکرهای نو و خلاق و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روز، کسب‌وکارهایی را ایجاد کرد که هم زمینه‌ اشتغال مناسب را فراهم کند هم رونق اقتصادی را به دنبال داشته باشد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شیراز زمانی قطب الکترونیک ایران بود، امروز هم می‌توانیم این قطب بودن را با توجه به وجود شرکت‌های قوی دانش‌بنیان و ظرفیت‌های علمی و تخصصی موجود، احیا کنیم و از قبل آن بهره‌مند شویم. ناصری ایجاد و توسعه‌ فروشگاه‌های زنجیره‌ای و آنلاین را یادآور شد و گفت: شیراز علی‌رغم تمام توانایی‌ها چه سهمی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و آنلاین که بر بستر شبکه ایجاد شده و توسعه‌ یافته است دارد؟
عضو شورای اسلامی شهر شیراز خاطرنشان کرد: مرکزیت بالغ بر 80 درصد از کل فروشگاه‌های زنجیره‌ای و آنلاین در تهران است. 5.4 درصد از این فروشگاه‌ها در مشهد و خراسان رضوی و 4.3 درصد از آن‌ها نیز در اصفهان مرکزیت دارند. شیراز هم که زمانی قطب الکترونیک بوده، تنها مرکزیت 1.1 درصد از این ظرفیت مهم اشتغال را دارد. به گزارش ایسنا، مدیرعامل شرکت شهر فافا نیز گفت: این شرکت از اولین شرکت‌های آنلاین ایجاد شده در کشور محسوب می‌شود که پایه‌ریزی آن به 18 سال قبل باز می‌گردد. غلامرضا تمیز با یادآوری اینکه آینده جهان وابسته به گوشی‌های تلفن همراه هوشمند وابسته است، گفت: در آینده‌ای نه‌چندان دور تمام فعالیت‌ها بر بستر شبکه و با استفاده از ظرفیت‌های آنلاین و گوشی‌های همراه انجام و مدیریت می‌شود. تمیز با بیان اینکه شهر فافا، از شرکت‌های موفق در ارائه‌ خدمات فروشگاهی آنلاین است،‌ گفت: رمز موفقیت در گرفتن تصمیم است. باید تصمیم بگیریم تا آینده‌ای خلق کنیم؛ آینده‌ای که شباهتی با امروز ندارد. وی با تصریح اینکه از صفر تا 100 درصد فعالیت‌های این شرکت در شیراز و فارس انجام می‌شود، گفت: از سال 93 فعالیت‌های این شرکت گستره‌ ملی پیدا کرد و اکنون جایگاه خوبی در موضوع تجارت الکترونیکی یافته‌ایم. تمیز با اشاره به اینکه 38 اشتغال مستقیم و 40 اشتغال پاره‌وقت توسط این شرکت ایجاد شده است، گفت: امیدواریم با حمایت مسئولان زمینه‌ای برای توسعه‌ فعالیت‌ها در بخش تجارت الکترونیک فراهم شده و بخشی از مشکل بیکاری با این فعالیت‌ها رفع شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی