[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

هدف نهایی تبیین حقوق شهروندی، تحکیم قانون‌مداری است، روزنامه شیراز نوین

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش فارس اعلام کرد: قانونمند کردن امور ازجمله شفاف‌سازی بودجه لازم است و هدف نهایی از تبیین حقوق شهروندی، تحقق قانون و تحکیم قانون‌مداری است.جمیله کریمی به مناسبت سالروز رونمایی از منشور حقوق شهروندی و همچنین تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین راه‌های مبارزه با فساد، شفاف‌سازی نحوه بودجه‌بندی و قانونمند کردن آن برای پاسخ‌گو کردن دستگاه‌های متولی است. وی ادامه داد: به تعبیری مسئولان باید همیشه احساس کنند در مقابل مردم در اتاق‌های شیشه‌ای قرار دارند و وقتی بحث حقوق شهروندان و تحقق آن در جامعه مطرح می‌شود، به‌معنای تحقق قانون و تحکیم قانون‌مداری در جامعه هدف است. کریمی با بیان اینکه در جدول شماره ١٧ بودجه ٩٧ تغییر کمّی در بودجه دستگاه‌های ذیل این جدول اتفاق نیفتاده بلکه دستگاه‌های مورد اشاره در این جدول به بودجه زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل شده است گفت: کاری در شفاف‌سازیِ هزینه‌کرد این دستگاه‌ها رخ داده است. دبیرجمعیت زنان مسلمان نواندیش فارس اضافه کرد: دلیلی ندارد که در جامعه، دستگاه‌هایی بخواهند از بیت‌المال استفاده کنند و به احدی در چارچوب قانون پاسخ‌گو نباشند. این امر خود منشأ فساد و فقر و بی‌عدالتی در جامعه خواهد بود که با شفاف‌سازی و قانونمند کردن بودجه کشور می‌توان ریشه آن را خشکاند. کریمی درمورد کلیت بودجه ٩٧ نیزگفت: باید اولویت با اشتغال و حل مشکلات معیشت مردم باشد. باید نشست‌های مشترک اقتصادان از مراکز دانشگاهی و همچنین کارشناسان اقتصادی احزاب و نهادهای مدنی مرتبط و کمیسیون اقتصادی مجلس و حوزه اقتصادی دولت در یک فضای غیرسیاسی و کارشناسی با رویکرد حل مشکلات مردم و توجه به شرایط جامعه و تنگنای موجود دولت بودجه را بررسی کنند و تمام تلاش‌ها معطوف به شفاف‌سازی بودجه و کسب رضایت مردم باشد. 
وی درباره فضای مجازی و رویکردهای متفاوت و بعضاً متضاد در جامعه به این پدیده گفت: فضای مجازی صرفاً یک شاهراه اطلاعاتی نیست که گروهی بخواهند با بستن یا فیلتر کردن با آن مقابله کنند بلکه در شرایط امروز جزئی از زندگی اجتماعی مردم و آمیخته به آن شده است، قطعاً هر پدیده نو می‌تواند هم فرصت باشد و هم تهدید و این بستگی به تدبیر و مدیریت دولت و دانش و آگاهی جامعه دارد. فضای مجازی هم از همین سنخ پدیده‌هاست که امروز جزء لاینفک زندگی مردم شده است.
کریمی گفت: اگر هم بحثی هست علی‌القاعده در مورد کاربرد این پدیده قابل تفسیر هست نه خود آن. جنبه اجتماعی فضای مجازی که ازجمله بخش‌های مهمی است که با داشتن برنامه‌هایی با رویکرد جامعه‌شناختی نه امنیتی، می‌تواند به فرصتی برای تحقق حقوق شهروندی، توسعه و پیشرفت جامعه تبدیل کرد. 
دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش فارس اضافه کرد: هنگامی که ظرفیت فضای مجازی با نگاه جامعه‌شناختی و تحقق حقوق شهروندی و با رویکرد حل دغدغه‌های مردم مورد توجه قرار گیرد می‌توان از دل آن مسائل و مشکلات بافت‌های مختلف جامعه را شناسایی و با رویکرد برنامه‌محوری به پیشگیری یا رفع آن مشکلات اقدام عملی کرد. کریمی ادامه داد:‌ این فضا می‌تواند در نقش یک نیازسنج و ارائه‌دهنده بازخورد جهت تدوین برنامه برای برنامه‌ریزان عمل کند، طبیعی است که دولت باید برای حفاظت از حقوق شهروندی در استفاده مردم از این فناوری در تعاملات داخلی و بین‌المللی حراست کند. این فعال سیاسی، فرهنگی فارس اظهار داشت: در شرایط امروز جامعه ایجاد محدویت برای استفاده از فناوری که در عمق زندگی مردم رخنه کرده، به معنی محروم کردن مردم از حقوق اجتماعی و نادیده گرفتن بلوغ فکری مردم خواهد بود که خود موجب وهن نظام است.
به گفته وی امروز نقش این فناوری را در تهدیدات کشورها علیه هم خصوصاً استفاده تروریستی نیز نباید نادیده گرفت که این قضیه امر خاصی است که باید صرفاً در شرایط خاص خودش توسط دستگاه‌های امینی مدیریت شود و ربطی به فیلتر کردن یا ورود به حریم خصوصی مردم ندارد. کریمی گفت: نباید به این بهانه حقی را از مردم زائل و امور آن‌ها قفل و زندگی را بر مردم سخت کرد، بنابراین دولت دوازدهم باید تلاش کند که این رویکرد غلط در جامعه به حافظه تاریخ سپرده شود. دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش فارس اظهار داشت: آموزش مردم و ارتقای سطح فرهنگ و هوشیاری و استفاده درست آنان می‌تواند در شرایط مختلف تهدید را به فرصت تبدیل کند و به جای این محدودیت‌ها باید رویکرد دست‌اندرکاران، تقویت عواملی باشد که می‌تواند در وفاق ملی مؤثر باشد که این همبستگی ملی خود می‌تواند نقش مردم را در حراست از منافع ملی و تمامیت ارضی بجد تقویت کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی