[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

نباید به صدای دانش‌آموزان، معلمان و خانواده‌ها بی‌تفاوت بود، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در نشست کارشناسان روابط عمومی استان فارس گفت: مهم‌ترین بخش استراتژی رسانه‌ای آموزش و پرورش در سراسر کشور، اصل پاسخ‌گویی است. حق مردم است بدانند نهاد تعلیم و تربیت چه عملکردی دارد. به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، محمد نظری با تأکید بر اهمیت روابط عمومی در هر نهادی گفت: انتصاب روابط عمومی اولین اقدام  وزیر آموزش و پرورش در شروع کار خود بود و این اقدام، نشان از عمق توجه وی به این حوزه است. نظری با انتقاد از تعدد شرح وظایف غیرمرتبط که به کارشناسان روابط عمومی بیشتر مناطق سپرده شده گفت: نگاه به روابط عمومی باید نگاه تخصصی باشد و حضور کارشناسانی با تعدد پست در این حوزه، موجب ضعف آن خواهد شد و ضعف روابط عمومی نیز موجب ضعف سازمان می‌شود.
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش با تقسیم روابط عمومی به سه نسل مختلف گفت: در گذشته روابط عمومی نقش زبانی را  برای سازمان داشت و فقط به ایجاد ارتباط یک‌طرفه بسنده می‌کرد. نظری با بیان اینکه «روابط عمومی نسل دوم چشم و گوش سازمان‌ها بودند» افزود: در نسل سوم روابط عمومی‌‌ها، از نقش و کارکرد پیش‌بینی کنندگی برای روابط عمومی‌ها صحبت می‌شود. سازمانی که از روابط عمومی هوشمند و تحلیلگر بهره‌مند باشد، هیچ‌گاه دچار غافلگیری و فاصله با مخاطبان خود نخواهد شد.
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش افزود: روابط عمومی سیال‌ترین پست سازمانی است و می‌تواند با پیش‌بینی بحران‌ها و انتقال آن به مدیران سازمانی، نقش مشورتی در پیشگیری از بحران‌ها داشته باشد و به همین دلیل، باید نزدیک‌ترین فرد به رئیس هر دستگاهی باشد.
وی اولین استراتژی مهم آموزش و پرورش در سراسر کشور را اصل پاسخ‌گویی عنوان کرد وگفت: پاسخ‌گو بودن یعنی استفاده از همه امکانات و روش‌های مؤثر در ترجمه و انعکاس مطالبات ذی‌نفعان آموزش و پرورش و به تصویرکشیدن توانمندی‌ها و ارتقای جایگاه نهاد تعلیم و تربیت. نظری لازمه نوسازی جایگاه آموزش و پرورش را توجه به روابط عمومی عنوان کرد و گفت: آموزش و پرورش با بحران‌هایی ‌همچون بحران مرجعیت معلم و مدرسه مواجه شده و برای بازیابی این جایگاه، لازم است به روابط عمومی توجه شود. وی با تأکید بر لزوم بهره‌گیری کارشناسان روابط عمومی از تکنولوژی روز گفت: پیام رسانه‌ها در جامعه نوسان ایجاد می‌کند و لازم است کارشناسان روابط عمومی به فضای رسانه‌ای مجهز شده تا بتوانند به  بهترین شکل، تصویر مناسبی از نهاد تعلیم و تربیت به جامعه ارائه دهد.
نظری با تأکید بر اینکه «گفتمان آموزش و پروش در هزاره سوم گفتمان کیفیت است»، افزود: شاید دغدغه‌ای بالاتر از تربیت دانش‌آموزان توانمند و افزایش جاذبه مدرسه چه برای معلمان و چه برای دانش‌آموزان نتوان متصور بود و خانواده‌ها انتظار دارند فرزندان آنها به نحوی تربیت شوند که به وطن خودشان علاقه‌مند باشند و با کسب مهارت‌های زندگی از جمله تفکر انتقادی و توان انتخاب درست در زندگی برخوردار شوند.
گفتنی است این اجلاس با حضور کارشناسان ۵۹منطقه و نواحی آموزش و پرورش استان فارس و در سالن ملاصدرا باشگاه فرهنگیان شهر شیراز برگزار شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی