[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

از نظر فنی فوق‌العاده، ولی از نظر امکانات بدترین در دنیا هستیم، روزنامه شیراز نوین

ملی‌پوش فوتسال کشورمان درباره شرایط فوتسال کشور و تیم باشگاهی‌ خود صحبت‌ کرد و گفت که فوتسال آسیا ساعتی پیشرفت می‌کند. به نقل از تسنیم، حسین طیبی ملی‌پوش تیم ملی فوتسال کشورمان و تنها لژیونر فوتسال ایران در لیگ‌های اروپایی، گفت‌و‌گویی را در مورد تیم غیرت قزاقستان، تیم ملی و دیدارهای پیش‌رو انجام داد که در زیر می‌خوانید.
ابتدا در مورد تیم غیرت صحبت کن، شرایط چطور است؟
وضعیت تیم غیرت خوب است، در چند وقت اخیر درگیر بازی‌های لیگ،‌ جام حذفی و جام باشگاه‌های اروپا بودیم که خدا را شکر قهرمان جام حذفی شدیم و من هم به عنوان آقای گلی این مسابقات رسیدم. اصلاً در آقای گلی کاری با رقابت با بازیکنان تیم‌های دیگر ندارم، اما همین که در رقابت با بازیکنان تیم خودمان، آقای گل شدم خیلی خوب بود، چون بازیکنان خارجی خیلی خوب و شناخته‌شده‌ای داریم. در لیگ هم در صدر جدول قرار داریم و فعلاً در تعطیلات کریسمس هستیم.
همیشه از امکانات غیرت تعریف کرده‌ای، بازهم اعتقاد داری ما خیلی عقب هستیم؟
نه اینکه من بخواهم بگویم چون من خارج بازی می‌کنم امکانات ایران بد است. من در روسیه هم بازی کرده‌ام. در گذشته قدرت بهادری هم یک بار گفته بود امکانات عراق هم بالاتر از ایران است. به نظر من لیگ ایران یکی از بهترین لیگ‌های دنیا است، البته به لحاظ فنی. به لحاظ امکاناتی یکی از ضعیف‌ترین لیگ‌های دنیا هستیم. زمانی که برای مسابقات جام ملت‌های آسیا به تیم ویتنامی رفته بودم، امکاناتی را آنجا دیدم که اصلاً در ایران وجود ندارد. امکانات لیگ ایران بسیار ضعیف‌تر از کشورهای دیگر است.
قراردادت با غیرت چندساله است؟
قراردادم یک ساله است و در پایان فصل جاری تمام می‌شود.
از کشور دیگری پیشنهاد داری؟ امکان دارد دوباره به ایران برگردی؟
اگر بگویم پیشنهاد دارم، می‌گویند بازارگرمی کرده است، بهتر است بگویم اصلاً هیچ پیشنهادی ندارم. تمام تلاشم این است تا جایی که می‌توانم خارج از کشور بازی کنم. مگر اینکه اتفاق خیلی خاصی بیفتد که به ایران برگردم.
در مورد تیم ملی حرف بزنیم، به تازگی تورنمنت اصفهان برگزار شد و ایران به مقام قهرمانی رسید، بازی‌ها چطور بود؟
تورنمنت اصفهان خیلی فوق‌العاده‌ بود. تیم ایران نیاز دارد که با این تیم‌ها بازی کند و در چنین شرایط سنگینی قرار بگیرد. آذربایجان،‌ قزاقستان و روسیه جزو تیم‌های خوب دنیا هستند و خدا را شکر قهرمان تورنمنت هم شدیم. دیدارهای اینچنینی خیلی به تیم ملی کمک می‌کند. ما در آسیا حریف خیلی سختی نداریم و به همین دلیل ضعف‌های تیم مشخص نمی‌شود. جا دارد از تمام کسانی که این تورنمنت را تدارک دیدند، تشکر کنم.
ماه آینده جام ملت‌های آسیا را پیش‌رو داریم، بازی‌های دوستانه ما برای این مسابقات کافی است؟
چهار بازی دوستانه با تیم‌های بلاروس و اسلوونی داریم، اما هرچقدر تعداد بازی‌ها بیشتر باشد، بهتر است. مطئمنم تورنمنت اصفهان و بازی‌های تدارکاتی با بلاروس خیلی به تیم ملی کمک خواهد کرد. ضمن اینکه برگزاری این دیدارها به بالا رفتن رنکینگ ایران هم خیلی کمک می‌کند. به نظر من باید در دو سال گذشته بازی‌های تدارکاتی خیلی بیشتری برگزار می‌کردیم،‌ اما مطمئنم همین چند بازی هم کمک زیادی به ما خواهد کرد.
جام ملت‌ها را چطور می‌بینی؟
جام ملت‌ها همیشه سخت است و همه از ایران انتظار قهرمانی دارند. همه کشورهای آسیا هم برنامه‌ریزی و هزینه زیادی برای این مسابقات آماده می‌شوند. همه کشورها سرمایه‌گذاری می‌کنند و مربیان اسپانیایی و برزیلی را به تیم‌های خود آورده‌اند. عراق، ازبکستان، ژاپن، ویتنام و تایلند هزینه‌های زیادی کرده‌اند و به نظرم فوتسال آسیا «ساعتی» پیشرفت می‌کند. در هر صورت ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا قهرمان شویم و هدف همه تیم همین است.
هنوز از تیم ملی پاداش طلبکارید؟
حضور ذهن ندارم، ولی به نظرم تمام پاداش‌هایی که فدراسیون اعلام کرده بود پرداخت شده است. 
در مسابقات داخل سالن آسیا هم بحث پاداش‌ها داغ شده بود و حتی یک بار بازیکنان تیم ملی پاداش‌های پرداختی را به دلیل کم بودن، قبول نکردند.
نمی‌گوییم به ما هم مثل فوتبال پاداش بدهند؛ بحث پاداش نیست، ولی باید شأن و شخصیت بازیکنان فوتسال حفظ شود. در آن مسابقات گفتند به بازیکنان تیمی ۳۰۰دلار خواهند داد، اما فردی ۶۰۰دلار. ما هم گفتیم همان زحمت که ورزشکاران فردی می‌کشند،‌ ما هم می‌کشیم. به همین دلیل بود که بچه‌ها هم تصمیم گرفتند پاداش‌ها را نپذیرند که در نهایت همان ۶۰۰دلار به بازیکنان پرداخت شد. فوتبال ورزش اول دنیا است و همه جای جهان هم همین است، اما در تمام دنیا اختلاف بین فوتسال و فوتبال کم است. فوتبالیست‌ها هرچقدر می‌گیرند، نوش جانشان. آنها زحمت می‌کشند و پولش را می‌گیرند، ما هم می‌گویم هر چقدر هم ما زحمت می‌کشیم برایمان ارزش و شخصیت قائل شوید، وگرنه ما که نمی‌گوییم ما را با فوتبالی‌ها یکی کنید.
بسیاری از ملی‌پوشان فوتسال می‌گویند که از باشگاه‌های اروپایی پیشنهاد دارند، اما به خاطر مسائلی چون پیشنهاد مالی کمتر نسبت به ایران یا حرفه‌ای بودن لیگ برتر فوتسال کشورمان حاضر به لژیونر شدن نمی‌شوند.
لیگ برتر ما از لحاظ فنی فوق‌العاده است و فوتسالیست‌های ایران همطراز با بازیکنان فوتسال سطح بالای فوتسال دنیا مانند برزیل و اسپانیا هستند، اما معتقدم لیگ برتر ایران حرفه‌ای نیست. شاید اعتماد به نفس بازیکنان خارجی بیشتر است، چون بیشتر بازی می‌کنند. لیگ ایران از لحاظ امکانات یکی از ضعیف‌ترین لیگ‌های دنیا است و حرفه‌ای محسوب نمی‌شود. من نمی‌دانم چرا بازیکنان ایرانی نمی‌خواهند در کشورهای اروپایی بازی کنند، شاید پیشنهاد دارند و دوست ندارند از ایران بروند. من می‌گویم بازی کردن در خارج از کشور سختی‌هایی دارد. مثلاً در ایران همه حسین طیبی را می‌شناسند و اگر بد بازی کند، مربی فرصت اضافه‌ای به او می‌دهد، اما در اروپا باید همیشه خوب کار و تلاش کنید. این را درباره خودم می‌گویم.
لیگ برتر ایران را تماشا می‌کنی؟ ناظم‌الشریعه نقد بسیاری به برنامه لیگ برتر که فقط ۶ماه در سال برگزار می‌شود، وارد کرده است.
وقتی می‌گویم لیگ برتر ایران حرفه‌ای نیست، از واقعیت صحبت می‌کنم. همه لیگ‌های دنیا حداقل در ۱۰ماه برگزار می‌شود. لیگ قزاقستان و سایر کشورهای اروپایی مانند اسپانیا و روسیه در ماه مارس به پایان می‌رسد. این در حالی است که بازیکنان ایرانی خیلی استراحت می‌کنند. در کشورهای اروپایی برنامه‌ریزی سالیانه وجود دارد. آنها دیدارهای تدارکاتی تیم ملی، تمرینات و زمان آزاد را از ابتدای سال در اختیار باشگاه‌ها قرار می‌دهند.
به نظرت بهترین بازیکن تاریخ فوتسال ایران چه کسی است؟
محمدرضا حیدریان. او فوق‌العاده نه، بلکه خارق‌العاده است. من افتخار هم‌بازی بودن با او در تیم ملی را ندارم، اما در رده باشگاهی با حیدریان هم‌تیمی بوده‌ام. فکر می‌کنم همه ما فوتسالی‌ها باید بزرگی را از حیدریان یاد بگیریم. او مردی خیلی بزرگ و افتاده است. من از حیدریان یاد گرفته‌ام هر چیزی را به هر قیمتی نخواهم و اینکه برای به دست آوردن چیزی، کسی را خراب نکنم یا از روی کسی رد نشوم. او بهترین الگو برای فوتسالی‌ها محسوب می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی