[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

زنی كه فریادش خاموش ماند ، روزنامه شیراز نوین

زن و مرد جوان با سر و صدای بلند و داد و فریاد وارد مركز مشاوره فرماندهی انتظامی استان شدند. 
به نظر می‌رسید یك رقابت بزرگ بین آنها حاكم است و هركدام باید چیزی می‌گفت و دیگری ملزم به پاسخگویی بود. كبودی صورت زن توجه همه را به خود جلب می‌كرد. مرد هم صورتش برافروخته و در حال انفجار بود.
یكی از مشاوران مركز مشاوره با آنها صحبت كرد و علت حضورشان در مركز مشاوره را جویا شد.
زن جوان گفت: من از دست شوهرم فرار كرده‌ام، آنقدر مرا كتك می‌زند كه به اینجا آمده‌ام ببینم باید چه كار كنم. مرد در جوابش گفت: من بالاخره تو را رام می‌كنم، فكر كردی به اینجا آمدی دیگر كاری با تو ندارم.
مشاور آنها را به سمت اتاق مشاوره هدایت كرد و با هریك از زوجین به صورت انفرادی شروع به صحبت كرد.
زن موضوع را این طور بیان كرد كه: «درسم را نخواندم و كلاس دوم دبیرستان ترك تحصیل كردم و با این مرد ازدواج كردم. حدود 5سال از این ازدواج می‌گذرد، اما در این مدت آب خوش از گلویم پایین نرفته است. شوهرم مرا مورد تهدید، ضرب و شتم و توهین قرار می‌دهد. خیلی اوقات تا كوچك‌ترین حرفی بزنم كتك می‌خورم، بعضی مواقع حتی در حضور جمع مرا تهدید می‌كند یا مورد تمسخر و ناسزا قرار می‌دهد. البته شغلش طوری است كه بیشتر اوقات در خانه نیست؛ ولی اگر باشد ما همین برنامه را داریم و من همیشه دعا می‌كنم هیچ گاه بازنگردد.»
در ادامه، مشاور با شوهر این زن شروع به صحبت كرد و وی گفت: «همسر من خیلی سركش است، نمی‌فهمد كه رئیس كیست. روی حرف من حرف می‌زند، اما من كوتاه نمی‌آیم، آنقدر او را می‌زنم كه آدم شود و حد و حدود خودش را بداند.»
مشاور كمی با او صحبت كرد و شرایط قانونی كه ممكن است در اثر ضرب و شتم همسر برای او ایجاد شود را توضیح داد. 
مرد كمی آرام شد و گفت: من از اول زندگی‌ام سختی كشیده‌ام، خب حالا كه ازدواج كرده‌ام انتظار دارم همسرم حرف مرا گوش كند. 6ساله بودم كه مادرم در یك تصادف كشته شد. پدرم بعد از چندماه از فوت مادرم دوباره ازدواج كرد. البته قبل از فوت مادرم هم رابطه خوبی بین او و پدرم وجود نداشت، بیشتر اوقات با هم اختلاف داشتند و كارشان به كتك‌كاری می‌كشید. بعد از ازدواج مجدد پدرم، اوضاع بدتر هم شد، پدرم هیچ اهمیتی به من و برادرم كه 2سال از من كوچك‌تر بود نمی‌داد و مرتب ما را مورد تنبیه قرار می‌داد یا اینكه ما را از امكانات مورد نیازمان محروم می‌كرد. تا دوران راهنمایی بیشتر درس نخواندم. بعد از ترك تحصیل شروع به كار كردم، هر كاری انجام می‌دادم. من بیشتر اوقات در خانه نیستم. 5سال پیش وقتی برای خواستگاری همسرم رفتم، از او خواستم فقط به من چشم بگوید ولی او اصلاً زیر بار حرف‌های من نمی‌رود، من هم عصبانی می‌شوم و او را كتك می‌زنم.
عوامل زمینه‌ساز
یكی از عوامل زمینه‌ساز كه باعث خشونت میان زوجین شده است، عدم بلوغ روانی و ناپختگی شخصیت همسر این زن بوده است. اگر نیازهای مختلف انسان در طول مراحل زندگی تأمین نشود، سلامت روان و تعادل فرد در معرض خطر قرار خواهد گرفت. بی‌توجهی به نیازهای فرزندان (جسمانی و روانی) موجب عدم تعادل می‌شود، در نتیجه بیشتر احتمال بروز اختلالات روانی- اجتماعی وجود خواهد داشت. 
با بررسی شرایط این دو نفر مشاهده می‌شود بی‌توجهی به نیازهای مرد در دوران كودكی و نوجوانی، او را از نظر شخصیتی و روانشناختی، فردی حساس و زودرنج كرده كه كمتر می‌تواند استرس و ناكامی‌های مختلف زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی را تحمل كند. علاوه بر این، همسر این مرد به دلیل فقدان مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی، فردی پرخاشگر و خشونت‌طلب است و مرد برای رسیدن به اهداف خود، ناخودآگاه از خشونت استفاده می‌كند.
از عوامل دیگر می‌توان به فقر عاطفی و روش تربیتی خانواده در دوران كودكی اشاره كرد. محرومیت از محبت، بعد عاطفی شخصیت فرد را ضعیف می‌كند و او را در برقراری ارتباطات اجتماعی با دیگران ناتوان می‌كند. همچنین می‌توان مشاهده و تجربه خشونت این مرد در خانواده پدری‌اش را مورد توجه قرار داد؛ زیرا خشونت وی نوعی رفتار آموخته شده است و فراگیری خشونت تحت شرایط و در دوران كودكی است. 
راهكارهای درمانی
شركت همسران در جلسات خانواده درمانی
آموزش مهارت ارتباطی و اجتماعی به مرد
آموزش مهارت كنترل خشم به مراجع و همسرش
راهكارهای پیشگیرانه
برطرف كردن نیازهای جسمانی و روانی فرزندان توسط خانواده
حمایت‌گری و پشتیبانی خانواده از فرزندان
در صورت وجود اختلاف و تعارض بین والدین، هرگز در مقابل فرزندان با یكدیگر مشاجره نكرده یا درگیر نشوند.
به فرزندان آموزش داده شود در تمام مراحل زندگی كه با مشكل مواجه می‌شوند، از تمام منابع حمایتی و اجتماعی استفاده كنند.
آموزش مهارت كنترل خشم به فرزندان در مواقع ناكامی
آموزش مهارت‌های  ارتباطی و اجتماعی به زوج‌های جوان.
تحلیلگر: سرگرد نازیلا دهقانی، كارشناس مركز مشاوره پلیس فارس 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی