[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

افتتاح دارالقرآن امام علی(ع) در ناحیه سه شیراز، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- شیرازنوین
دارالقرآن ناحیه آموزش و پرورش ناحیه سه شیراز با حضور مدیرکل امور تریتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش افتتاح شد. مسعود شکوهی مدیرکل امور تریتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش در این مراسم گفت: امور قرآنی و پرداختن به کلام وحی کار ارزشمندی است و اگر در دوران مدیریت‌ها در مسیر قرآن حرکت کنیم، این توفیق بزرگی است؛ اما واقعیت این است که ما در نظامی که عنوان اسلامی بر آن نهاده شده، در حوزه قرآنی کار عمیق جدی، آنچنان که شایسته قرآن است، انجام نداده‌ایم. شاید قاریان خوبی تربیت کرده باشیم، اما این اتفاق نیفتاده است که از قرآن بهره خوبی بگیریم. آموزش و پرورش تاکنون خیلی فرصت‌ها برای مدارس ایجاد کرده و در آینده نیز از این برنامه‌ها به فراوانی داریم، اما مهم‌تر از آن باید به فعالیت‌هایی ‌بپردازیم که روح و روان دانش‌آموزان به آن نیاز دارد. در همین ناحیه سه آموزش و پرورش شیراز که منطقه‌ای کم‌برخوردار است، استعدادهای خوب دانش‌آموزی وجود دارد که باید آن‌ها را کشف کرد و پرورش داد. منتهی باید کاری کنیم که در آخرت کارنامه ما به فریادمان برسد و اگر در اینجا فقط گزارش آمار برگزیدگان بدهیم و کار را تمام شده بدانیم، شاید برای دنیایمان خوب باشد، اما کاری مانا نکرده‌ایم و از آموزه‌های بزرگ قرآن که می‌تواند متحول کننده جامعه و انسان‌های خادم باشد، غفلت ورزیده‌ایم. هم‌اکنون برپایی مسابقات فرهنگی هنری، هم از نظر کیفیت و هم از نظر کمیت از رشد خوبی برخوردار است و در حوزه قرآنی از نظر آموزش و فعالیت‌های  تربیتی، گام‌هایی‌ برداشته‌ایم و با تشکیل اداره کل قرآن، عترت و نماز، این فعالیت‌ها تشدید شده است. همچنین درصددیم دانش‌آموزان را بر اساس استعداد، توانایی و رغبتی که دارند شناسایی کرده و بر اساس فرصت‌هایی‌ که به دست می‌آوریم، آن‌ها را هدایت کنیم. البته در حال حاضر ما در حوزه تعلیم و تربیت با محدودیت‌های فراوان روبه‌رو هستیم. اما هیچ منافاتی بین فعالیت‌های فرهنگی هنری و قرآنی وجود ندارد و اتفاقاً معتقدیم هنر این است که با تلفیق هردو به سمت پیشبرد برنامه‌ها پیش برویم.
فضای مجازی هم جنبه مثبت دارد و هم منفی و نمی‌شود  دانش‌آموزان و فرهنگیان را از این فضا منع کرد. مهم هدایت درست  دانش‌آموزان برای استفاده از آن است. در این فضا (فضای مجازی) هم وزیر آموزش و پرورش و هم معاونت پرورشی و فرهنگی و هم سایر حوزه‌ها مشاورانی دارند و سیاست کلی این است که از فضای مجازی، به عنوان یک فرصت استفاده شود. فضای مجازی نیز چون سایر ابزارها آسیب‌هایی‌ دارد. همچنان که فایده‌های آن غیر قابل انکار است. ما به دنبال استفاده از فرصت‌های این فضا و فعالیت‌های اثربخش آن هستیم. در حال حاضر در فضای مجازی سایت‌های زیادی وجود دارد که به بحث‌های تربیتی می‌پردازد که اگر دانش‌آموزان به خوبی هدایت شوند، به فواید آن دست می‌یابند. در بحث مسائل قرآنی نیز به فراوانی در این فضا به این قبیل امور پرداخته می‌شود. مهم این است که ما نحوه استفاده از این فضا را یاد دهیم و از این طریق دانش‌آموزان را توانمند کنیم.محمد کماندار سرپرست آموزش و پرورش ناحیه سه نیز در سخنانی که به مناسبت افتتاح این مرکز بیان کرد، افزود: این بنا در زمان ساخت دو میلیارد و پانصد میلیون تومان هزینه در بر داشته و در آینده در نظر داریم حسینیه‌ای به این مجموعه اضافه کنیم. ناحیه سه آموزش و پرورش در منطقه‌ای محروم قرار گرفته اما خانواده‌های این ناحیه به سبب نزدیکی به حرمین شاهچراغ(ع) و سید علاءالدین حسین(ع) افرادی متدین هستند.
در سال گذشته بیش از 37هزار نفر در مرحله آموزشگاهی مسابقات قرآن شرکت کردند که 77نفر به مرحله استانی راه یافتند و از این بین، 38نفر رتبه‌های اول تا پنجم را به دست آوردند. یکی از آرزوهای ما این است که بشود قرآن را به شکلی که به جان دانش‌آموز بنشیند، مثل قصه، شعر و بازی و نه در قالب بخشنامه و کلاس خشک آموزش داد. اگر چنین بشود، ما در مقابله با شبیخون فرهنگی و در برابر هجمه‌هایی‌ که به اعتقادات ما وارد می‌شود، اگر برنامه‌هایی‌ شاد داشته باشیم و به جان دانش‌آموزان بنشیند بسیار موفق خواهیم بود.
امروز روز بسیار مبارکی است و روزی که در آن کاری برای قرآن نکرده باشیم، مبارک نخواهد بود. ممکن است در زمینه‌های مادی رشد کنیم و اگر این رشد مادی در زمینه توسعه انسانی، فرهنگ قرآنی و تعالیم نجات‌بخش بشر باشد، به نظر می‌آید آن زمان برای ما بسیار مبارک و میمون باشد. این مرکز همان جایی است که شما به عنوان مسئول تصمیم‌گیری در زمینه قرآن و عترت و نماز دنبال کمک به آن می‌گشتید. اینجا محرومیت بسیار زیاد و استعداد بسیار فراوان است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی