[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۱۷۹
  • دوره جدید

اعتراض مردم فرصت است نه تهدید ، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور، همدلی و همراهی بیش از پیش همه قوا برای رفع مشکلات مردم را ضروری خواند و با استناد به آمارهای رسمی از روند توسعه و پیشرفت کشور به‌رغم همه تلاش‌های دشمنان، تصریح کرد: شرایط اقتصادی ما از شرایط متوسط دنیا بهتر است اما این بدان معنا نیست که همه مشکلات حل شده است، برخی مشکلات هنوز هست اما باید با وحدت و همدلی و دست در دست یکدیگر برای رفع آن‌ها تلاش کنیم.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در جلسه‌ای با رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، ضمن بیان ضرورت تداوم جلسات مشترک با رؤسای کمیسیون‌های مجلس و اهمیت این نشست‌ها در هماهنگی نزدیک‌تر میان دولت و مجلس، به موضوع حوادث چند روز گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: طی چند ماه گذشته ما یک انتخابات بسیار شکوهمند و شاید رقابتی‌ترین انتخابات را بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشتیم.
روحانی افزود: حضور و مشارکت گسترده مردم در سراسر کشور در این انتخابات که حتی با یک مسئله امنیتی و یا نزاع و برخورد میان مردم مواجه نبود، بسیار چشمگیر بود و گروه‌های حاضر در جامعه هر کدام نظر خودشان را می‌گفتند. این روند و برگزاری یک انتخابات عظیم و پرشکوه و با حضور گسترده مردم، پیروزی بزرگی برای ملت و انقلاب و کشور بعد از حدود 39 سال بود.
رئیس‌جمهور با بیان برخی توطئه‌ها که در ذهن بعضی دشمنان به‌ویژه در مسئله بروز اختلاف میان نیروها وجود داشت، گفت: بعد از انتخابات، انتظارات و هوس‌هایی یا تفکراتی در ذهن دشمنان ما بود که شرایط این‌گونه و یا آن‌گونه خواهد شد و اختلاف ایجاد می‌شود اما شما دیدید مراسم بسیار خوب و شکوهمندی برای تنفیذ و مراسم بسیار شکوهمند و بی‌سابقه‌ای نیز برای تحلیف شکل گرفت که در آن هیئت‌هایی از 110 کشور جهان شرکت داشتند که در برخی از این هیئت‌‌ها سه تا 4 وزیر نیز حضور داشتند.
روحانی اظهار داشت: بعضی از این‌ها فکر می‌کردند روابط سه قوه، روابطی گسسته، با فاصله و اختلاف می‌شود اما بحمدالله این روابط حتی در مقایسه با دولت یازدهم بهتر و نزدیک‌تر شد که در رأی اعتماد نمایندگان مجلس به وزرا تبلور یافت. آن جلسه رأی اعتماد بسیار شکوهمند و کم‌نظیر بود. مجلس حرف خودش را با کمال احترام، رعایت قانون و بهتر از هر زمان دیگر زد. تحمل این‌ها و دیدن این میزان از وحدت و اتحاد، برای مخالفین و دشمنان نظام آسان نبود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه وحدت و اتحاد نزدیک بین نیروهای مسلح و دولت و در مرحله بعد نیز موفقیت و پیروزی سیاسی بزرگ ملت ایران در دنیا، خوشایند دشمنان ما نبود، تصریح کرد: آمریکایی‌ها کمر بستند که برجام را از بین ببرند، با ملت ما مبارزه کنند و تحریم ایجاد کنند اما دنیا در برابر آمریکا ایستاد و در اولین گام شکست بزرگی خوردند.
روحانی با بیان اینکه البته موضوع برجام فراز و نشیب دارد، گفت: طبیعی و معلوم است موضوعی که یک طرف ما، قدرت‌های بزرگ هستند، مخصوصاً یکی از آن کشورها آمریکاست که با ما دشمنی دارد، فراز و نشیب داشته باشد. به هر حال آمریکا شکست بزرگی در برابر متحدینش و حتی اروپا متحمل شد. فقط یکی، دو کشور و یک رژیم منفور غاصب، از آمریکا حمایت کردند و همه دنیا در برابر این کشور ایستاد. این پیروزی بزرگ و عظیم و بین‌المللی برای همه ما بود و دنیا هم این پیروزی را دید.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: مسئله بعدی، موفقیتی بود که برای ثبات و امنیت منطقه و برای از بین بردن تروریسم به دست آوردیم. هیچ‌کس تردید ندارد که ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه، نقش مهم و اساسی داشته است. امروز هم برای صلح، آینده سوریه، ثبات بیشتر عراق، ثبات بیشتر در لبنان و برای دفاع از مظلومین، همه‌جا ایران نقش مثبت دارد.
روحانی با بیان اینکه مجموعه این‌ها برای دشمنان ایران سخت بود، تصریح کرد: می‌گفتند که شاید همه این‌ها هست، ‌ولی کشور از لحاظ اقتصادی و اجتماعی دچار شکست می‌شود. شما نمایندگان و رؤسای کمیسیون‌های مجلس مطلع هستید، شرایط ما از شرایط متوسط دنیا بهتر است. چرا نباید بگوییم وضع اقتصادی ما از وضع اقتصادی متوسط دنیا بهتر است.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امسال رشد اقتصادی ما در 6 ماهه اول، 6 درصد است. تمام کشورها به طور متوسط رشد اقتصادی‌شان 2 الی 3 درصد است. رشد اقتصادی ما از متوسط دنیا بهتر است و ما پیش رفتیم. ما 700 هزار شغل ایجاد کردیم. نتیجه در تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال، گواه یک کار عظیم است؛ 700 هزار شغل ایجاد کردن، مگر کار کمی است؟
روحانی ادامه داد: چند تا کشور می‌توانند در سال 700 هزار شغل درست کنند؟ تعداد انگشت‌شماری هستند. اما ما این کار را کردیم. کشوری هستیم که حقوق ثابت کارگر، کارمند و مستمری‌بگیر ما از تورم سالانه بالاتر است؛ یعنی هر سال افزایش حقوقی که داریم، با تورم سال یا معادل است یا بالاتر است. این کار بسیار عظیم و بزرگی است.
رئیس‌جمهور گفت: دهک‌های بسیار پایین و مستضعف ما که مستمری آن‌ها امسال، یعنی در 96 نسبت به سال 95 به طور متوسط بیش از سه برابر شده است. کجا داریم؟ در کدام کشور که اقشار سطح پایین جامعه آن 8 الی 10 میلیون نفر است، مستمری این افراد در طول یک سال نسبت به سال گذشته به طور متوسط بالای 3 برابر شده است. ما کار عظیمی کردیم.
روحانی اضافه کرد: وضع روستاهای ما از لحاظ برق، آب، گاز و بهداشت را با 5 الی 10 سال پیش مقایسه کنید تا ببینید که تحول بسیار بزرگی رخ داده است. در کشاورزی، یک رشد کم‌سابقه‌ای داشتیم. در تولید گندم، دانه‌های روغنی، شکر و سایر محصولات پیشرفت کردیم. پیشرفت قابل‌ملاحظه‌ای هم داشتیم.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: خودکفایی در تولید گندم، گازوئیل و صادرات گازوئیل داریم و به سمت خودکفایی در تولید بنزین می‌رویم که کار عظیمی است. در پارس جنوبی، در طول 4 سال معادل همه سال‌های قبل کار کرده‌ایم. فازهای 10 - 11 را به ثمر رساندیم که کار بسیار عظیم و بزرگی است.
روحانی تصریح کرد: در سال گذشته کمبود گاز نداشتیم. برای اولین بار وقتی ترکمنستان گاز را قطع کرد، برای ما مشکل ایجاد نکرد. این برای ما افتخار است. دفعه پیش که ترکمنستان گاز را قطع کرد، ما ناچار شدیم پول کلانی بدهیم برای اینکه وصل شود و افزایش قیمت را هم پذیرفتیم. این دفعه قبول نکردیم و بی‌اعتنایی کردیم و آن‌ها خودشان بعد از 15 روز ناچار شدند که گاز را وصل کنند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در حوزه بهداشت و درمان نگاه کنیم که نسبت به 5 الی 7 سال پیش وضعمان بهتر شده است یا نه؟ ممکن است یکسری مشکلاتی باشد، ما که نمی‌گوییم همه مشکلات حل شده است. اینکه بعضی‌ها می‌گویند ما نگوییم کشور ما گل و بلبل است، بله درست است. گل و بلبل نیست، مشکل داریم.
رئیس‌جمهور اضافه کرد: شما رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس بهتر از همه می‌دانید که حل برخی از مشکلات زمان‌بر است. آماری که دیروز دیدم، بارندگی پاییز امسال نسبت به پاییز متوسط 10 سال گذشته، 55 درصد کاهش یافته است. اینکه دست ما نیست. باید دعا کنیم رحمت خداوند بر ما نازل شود. در مورد زلزله هم از شمال تا جنوب ایران می‌لرزد. این‌ها که دست ما نیست. خداوند باید کمک کند، البته ما باید خودمان را در برابر زلزله آماده کنیم.
 روحانی همچنین به مشکل آلودگی هوا در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: این آلودگی در عرض 2 روز و یک سال و 5 سال که به‌طور کامل برطرف نمی‌شود، بلکه چند تا برنامه می‌خواهد تا با این آلودگی‌ مبارزه کنیم. همین امسال و 2 ماه پیش به‌خاطر آلودگی، برخی شهرهای اروپایی به هم ریخت. آنجا که باد و باران است اگر برای مدتی این اتفاق نیفتد، دچار مشکل می‌شوند؛ لذا این‌طور نیست که چنین مشکلاتی را بتوان به‌سادگی حل کرد البته این معنایش این نیست که نمی‌توانیم این مشکل را حل بکنیم، باید حل کنیم.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: این مجموعه، دشمن ما را عصبانی کرد. وحدت ما تیری بود بر چشم آن‌ها، پیشرفت ما برای آن‌ها قابل‌تحمل نبود. موفقیت ما در دنیای سیاست و در برابر آمریکا و رژیم صهیونیستی برای آن‌ها قابل‌تحمل نبود. موفقیت ما در منطقه برای آن‌ها قابل‌تحمل نبود. شما می‌خواهید آن‌ها انتقام نگیرند؟ شما می‌خواهید عده‌ای افراد را تحریک نکنند؟ ما می‌بایستی خودمان را برای این داستان آماده می‌کردیم. آن‌ها به زبان و صراحت گفتند که ما این مشکل را به تهران می‌کشانیم و به زبان تصریح کردند نه اینکه تحلیل ما باشد.
روحانی تصریح کرد: ملت ایران با صلابت، به‌خوبی از این مشکلات عبور خواهد کرد. ملت ما یک اقلیت و گروه کوچک را که بیایند کاری انجام دهند، شعار خلاف قانون و خواست مردم بدهند و به مقدسات و ارزش‌های انقلاب توهین کرده و تخریب اموال عمومی بکنند، به‌خوبی جمع می‌کند. ملت بزرگ ما هم از چنین حوادثی زیاد دیده و هم به‌راحتی از این‌ها عبور کرده است. این‌ها که چیزی نیست.
رئیس‌جمهور افزود: دشمن در برابر پیشرفت‌ها و عظمت‌های ملت ساکت نمی‌ماند، البته اغفال‌شده‌هایی هم در جمع معترضین هستند که خواست بحق دارند، حالا مشکل دارند. مؤسسات غیرمجاز و تعاونی‌ها که ربطی به این دولت نداشته و حتی مجوز بانک مرکزی را هم نداشتند، این‌ها مجوزهایشان مجوزهای تعاونی برای دهه 80 و قدیمی است. اشکالات و مشکلاتی داشتند، دولت برای اینکه این مسائل را حل کند، تاکنون 11 هزار میلیارد تومان، پول گذاشته.این بار سنگینی بر دوش دولت است. ما این کار را کردیم. به عهده ما نیست. مگر باید این را دولت حل کند؟ برخی رفتند به یک مؤسسه غیرمجاز اعتماد کردند و این را هم می‌گویند که به مؤسسه کاسپین، بانک مرکزی مجوز داده، شما می‌دانید که مؤسسه فرشتگان، جزء آن‌هایی بود که داخل این نبود و مجاز نبود داخل این شود. نمی‌خواهم تفسیرش را بگویم. یک قاضی‌ در یکی از شهرها اشتباهی کرده و این گرفتاری برای ما درست کرده که ربطی به دولت ندارد. روحانی اضافه کرد: ما باید مشکل مردم را به‌گونه‌ای حل می‌کردیم؛ چراکه مردم گرفتار شده بودند لذا آمدیم پول‌های بیش از سه میلیون نفری که گرفتار بودند را با یک سود عادلانه‌ای پرداخت کردیم، حتی سود عادلانه هم به آن‌ها داده شده است. از تعداد سپرده‌گذاران 98 درصد مسائلشان حل و فصل شده و 2 درصد مانده. حالا ممکن است عدد پولشان بالا باشد ولی تعداد سپرده‌گذار 2 درصد است. برای حل آن هم داریم تلاش می‌کنیم. یک مشکل قضایی بوده و مجوزهایی لازم بوده، فکر می‌کنم کارهایش را در همین هفته بتوانیم سامان دهیم که اموال آن‌ها در اختیار قرار بگیرد، محاسبه و به آن‌ها رسیدگی شود اما عده‌ای هم مشکلات دیگری دارند. یکسری کارگر هستند که صاحب کارخانه فعال است. جنس هم تولید کرده و جنسش هم در انبار است، تقاضا در بازار وجود ندارد. پول ندارد پول کارگرش را بدهد.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در بحث اشتغال هنوز تا زمانی که مشکل بیکاری را حل کنیم، فاصله داریم، گفت: مردم مشکلات دارند. طبیعی است، باید این مشکلات را حل و فصل کنیم. بنابراین عده‌ای اعتراض یا انتقاد دارند. بحق انتقاد دارند، منتها باید طریق و مسیر درست و قانونی را برای بیان انتقاد انتخاب کنند. عده‌ای در این وسط آمدند و با تحریک دیگران سوءاستفاده می‌کنند. آن هم معلوم است که برای چیست؟
روحانی با بیان اینکه بهترین پاسخ در برابر این‌گونه حوادث، چه مشکلات و چه این‌گونه مسائل وحدت ملی ماست، اضافه کرد: اولین مصداق وحدت هم وحدت مسئولین است؛ یعنی مجلس، دولت، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و همه افرادی که در این کشور مسئولیت دارند، همه باید کنار هم قرار بگیرند و متحد و یک‌صدا شوند.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه نمی‌خواهم وارد بحث در این باره بشوم که ریشه این حوادث که ایجاد شد، از کجا شروع شد و چه بود، اظهار داشت: درباره این مسئله در یک فرصت و زمان دیگر می‌شود بحث کرد و حرف زد. منتها امروز باید متحد باشیم. همه دست به دست هم دهیم. دیگر بحث سر این نیست که این برای کدام جناح و حزب است و دارای چه تفکری است. بحث، بحث خود نظام و انقلاب و منافع و امنیت و مصالح ملی و ثبات ما و منطقه است.
روحانی درباره روش حل مشکل تصریح کرد: همیشه نمی‌شود مریض را با قرص خوب کرد و گاهی جراحی می‌خواهد. حالا اگر خانواده‌ای که باید این مریض را به جراح بسپارند، بینشان اختلاف نظر شود، یعنی یکی بگوید این باید جراحی شود، پزشک متخصص هم می‌گوید جراحی شود، آن طرف هم بگوید من می‌دانم باید جراحی شود، اما می‌ترسم و نمی‌توانم تحمل کنم، می‌ترسم طوری شود، نگرانی پیدا می‌کند. حالا وقتی دعوا می‌شود پزشک و جراح باید چه کار کند، بایستد؟
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مثلاً مسئله مؤسسات اعتباری غیرمجاز را اگر جراحی نمی‌کردیم، چه می‌شد؟ غده‌ای بود که همه بدن اقتصاد ایران را می‌گرفت. خب! جراحی شد. البته برای دولت به‌تنهایی کار سختی بود؛ با قوه قضائیه همکاری لازم بود و مجلس و دیگران همه دست به دست هم دادند. اما اگر این کار را نمی‌کردیم چه می‌شد. نمی‌توانیم این کار را نکنیم.
روحانی گفت: الان مشکل بیکاری و معضل اشتغال داریم. باید به شکلی آن را حل کنیم. شما می‌گویید بودجه اشتغال را از جای دیگری بیاورید. اهلاً و سهلاً، شما نمایندگان مجلس هستید. شما می‌گویید این بودجه را از اینجا نبریم، خوب بگویید از کجا بیاوریم، هر جا بگویید ما حرفی نداریم.
رئیس‌جمهور افزود: آیا ما اشتغال نمی‌خواهیم؟ خیلی خب، نیاییم به مردم بگوییم؟ چه کار کنیم؟ به مردم چه بگوییم؟ من به‌عنوان رئیس‌جمهور شما، برنامه ششم؛ برنامه ششم سر جای خودش، من به‌عنوان رئیس‌جمهور برنامه‌ای به مردم ارائه دادم و با این برنامه‌ام مردم به من رأی دادند. خود قانون اساسی هم می‌گوید برنامه به عهده رئیس‌جمهور است. اصل 134 می‌گوید خط‌مشی و برنامه با مشورت وزرا بر عهده رئیس‌جمهور است.
روحانی اظهار داشت: من برنامه دادم و مردم به این برنامه رأی دادند. به مردم قول دادم و گفتم فقر مطلق را می‌خواهم از بین ببرم. به مردم گفتم که می‌خواهم مشکل اشتغال را درست کنم. بر این مبنا مردم آمدند به من رأی دادند. من باید به مردم چه بگویم؟ بگویم من برای اشتغال برنامه ندارم. باید بگویم برنامه دارم، برای اینکه برنامه داشتم و در بودجه دادم به مجلس، اما مجلس به هر دلیلی آمد گفت من رأی نمی‌دهم. باید به مردم شفاف بگوییم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: در قدیم مجلس می‌گفت که دولت باید شهامت به خرج دهد. وقتی انجام نمی‌دهیم می‌گویند دولت شهامت این کار را ندارد که معضل را حل کند، می‌ترسد. خیلی از کارهایی که می‌خواهیم انجام دهیم ممکن است عده‌ای موافق نباشند و عده‌ای مخالف باشند. مگر شما در قانون نگفتید که حامل‌های انرژی چگونه باید اصلاح شود. قانون خودتان است، من الان این بحث را نمی‌خواهم اینجا مطرح کنم. این کاری که شما در مجلس انجام می‌دهید، قاعدتاً در کمیسیون تلفیق بحث می‌کنید و می‌روید دنبالش. شما می‌دانید اگر اشتغال را حل نکنیم به یک نقطه‌ بحران می‌رسیم. رئیس‌جمهور با بیان اینکه مجلس اگر منابع بهتری دارد، آن‌ها را اعلام کند و ما در این موضوع بحثی نداریم، گفت: آلودگی هوا را چه کار می‌خواهید بکنید. آلودگی باشد یا نباشد؟ نمی‌توانید در قیمت‌ها اصلاً دست نبرید و بگویید آلودگی حل شود؛ پس‌فردا که آلودگی زیاد می‌شود، اگر بنا باشد مدارس و حتی ادارات تهران 10 الی 20 روز تعطیل شود، آن‌وقت مردم می‌گویند چرا آلودگی را حل نمی‌کنید. ما مشکل دیگری داریم که آن مشکل را باید حل و فصل کنیم.
روحانی با اشاره به وعده دولت به مردم در راستای از بین رفتن فقر مطلق در کشور، اظهار داشت: اجرای این کار نیاز به منابع دارد و طرح دولت در بودجه این است که در سال آینده به مردم اعلام کنیم کسانی که درآمد آن‌ها از حداقل مستمری که به افراد ضعیف داده می‌شود، کمتر است، ثبت‌نام کرده و ما به آن‌ها کمک کنیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه سالانه 60 هزار میلیارد تومان از جیب دولت به‌خاطر کمبود‌های صندوق‌های بازنشستگی، می‌رود، گفت: دلیل آن عمدتاً به تصمیمات مجلس و دولت در گذشته مربوط می‌شود؛ با تصویب بازنشستگی زودهنگام، ورودی پول به این صندوق کم شده و خروجی آن زیاد می‌شود و نتیجه آن کسری در صندوق است که هر سال هم بدتر می‌شود و سال آینده باید پول بیشتری برای آن بگذارید.
روحانی افزود: از 360 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، 60 هزار میلیارد تومان برای صندوق‌های بازنشستگی و بیشتر از 40 هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی تخصیص پیدا می‌کند؛ 60 هزار میلیارد تومان نیز به صندوق توسعه ملی و 10 الی 11 هزار میلیارد تومان هم به‌عنوان پاداش بازنشستگی می‌دهیم؛ علاوه‌بر آن برای توسعه کشاورزی نیز یارانه‌هایی ارائه می‌کنیم که در مجموع نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان از این 360 هزار میلیارد تومان به‌خاطر مسائلی که در اختیار دولت نیست، از دست ما می‌رود.
رئیس‌جمهور ادامه داد: آن 60 هزار میلیاردی که به صندوق‌ها کمک می‌کنیم حاصل یک فرایندی است که در طول سال‌ها انجام شده و به اینجا رسیده است؛ تقصیر ما نیست اما باید حل کنیم.
روحانی لایحه بودجه سال 97 را برنامه یک‌ساله دولت بر مبنای 4 سال برنامه‌ای که به مردم وعده داده است، عنوان کرد و گفت: امسال سال انتخابات نیست و در موقعیت خوبی قرار دارید؛ حالا اگر در بهترین موقعیت مجلس و دولت نمی‌توانیم مسائل را حل کنیم، معنایش این است که نمی‌توانیم این 5 مشکل بزرگ را حل کنیم و به یک نقطه بسیار خطرناک و ناجور خواهیم رسید.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه همه ما موقتی بوده و کشور و مردم ماندنی و ماندگار خواهند بود، اظهار داشت: معتقدم آنچه این چند روز واقع شده، ظاهرش یک نوع تهدید بوده که باید آن را به فرصت تبدیل کنیم و ببینیم مشکل چیست؛ چراکه همه این‌ها کسانی نیستند که از خارج دستور گرفته باشند بلکه عده‌ای از آن‌ها مردمی هستند که به‌خاطر احساسات و مشکلاتشان به خیابان‌ها آمدند.
روحانی با بیان اینکه مردم تنها به‌خاطر مشکلات اقتصادی به خیابان نیامده‌اند و فقط پول و نان و آب نمی‌خواهند، افزود: یکی از خواسته‌های مردم این است که فضا را بازتر کنیم.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: وقتی خودمان همدیگر را تضعیف کنیم، یعنی دولت، مجلس را تضعیف کند ما دو تا با هم قوه قضائیه را تضعیف ‌کنیم و قوه قضائیه هم همه ما را تضعیف کند، آیا در چنین صورتی می‌توانیم پیش برویم؟ قطعاً نمی‌توانیم پیش برویم وقتی خدماتمان را کم بیان می‌کنیم. به هر حال کار بزرگی در این کشور به نام برجام انجام گرفته است اصلاً کاری ندارم که برجام بعداً چه می‌شود تا همین دو سال، برجام چه خدماتی به ما کرده است؟ برجام هم که برای دولت نیست بلکه مجلس، شورای نگهبان و رهبری و شورای عالی امنیت ملی هم آن را تصویب کرده است و با هم این کار را کرده‌ایم.
روحانی افزود: چرا این افتخار برجام را به‌خوبی بیان نمی‌کنیم و همین افتخار را تبدیل می‌کنیم به کار غیردقیق انجام گرفته ما در برابر آمریکا؟ معلوم است که ما به آمریکا اعتماد نکردیم. ما که روی کلمه کلمه و خط خط برجام بحث کردیم، بالا و پایین کردیم، 30 ماه شبانه‌روز مذاکره کردیم. اگر اعتماد داشتیم که 3 روزه حل می‌شد و متنی را با هم توافق می‌کردیم؛ چون اعتماد نداشتیم 30 ماه طول کشیده است.
رئیس‌جمهور با طرح این سؤال که آیا تا اینجای برجام ما سود بردیم یا ضرر کرده‌ایم، گفت: اگر سود بردیم، چرا همه آ نرا نمی‌گوییم؟ دولت خدماتی انجام داده یا نه؟ اگر انجام داده، چرا همه با هم نمی‌گوییم؟ اگر نقصی هم دارد و از دولت انتقادی داریم را هم بگوییم، چنانچه اشکالی وجود دارد باید دولت، مجلس و قوه قضائیه همه با هم باید حل کنیم؛ چراکه مشکل هم برای همه ماست، شما قانونی تصویب کرده‌اید ممکن است دقیق نبوده و اصلاحیه بخواهد و یا ممکن است دولت اقدامی کرده که دقت لازم را نداشته و نیازمند اصلاح باشد و یا قوه قضائیه ممکن است سیاستی اتخاذ کرده که نیازمند اصلاح باشد همه باید قبول کنیم که در مسیر تغییر صحیح و تحول درست برای رسیدن به اهدافی که مردم از ما می‌خواهند حر کت بکنیم.
روحانی تصریح کرد: اگر همه با هم باشیم من تردید ندارم مردم از ما حمایت می‌کنند؛ مردم 80 میلیون جمعیت است که اگر روزی لازم باشد این مردم در روزهای آینده بیایند و از نظام حمایت کنند، خواهید دید که چه جمعیت میلیونی در خیابان خواهند آمد. معلوم است این‌ها به‌معنای مردم نیستند اما این هم معنایش این نیست که ما نسبت به صدای انتقاد و اعتراض بی‌توجه باشیم و گوش نکنیم بلکه باید گوش کنیم و این را به یک فرصت تبدیل کنیم. ببینیم مسئله و راه‌حل آن چیست؟ دنبال آن راه‌‌حل بگردیم و حل و فصل کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه نکاتی در جمع مطرح شد که می‌خواستم درباره آن‌ها هم صحبت بکنم، اما فرصت نشد، گفت: خیلی از دیدگاه‌هایی که مطرح شد، حرف‌هایی است که ما کاملاً با آن ‌موافقیم؛ یعنی نظر ما یکی است. باید قوانینی را اصلاح کنیم و باید به سیاست‌های کلی اصل 44 توجه بیشتر کنیم.
روحانی اضافه کرد: مسئله مهارت‌آموزی از تأکیدات من در این دولت بوده و الان هم در دانشگاه‌ها، هم در آموزش‌و‌پرورش و هم در جاهای دیگر انجام می‌شود و کمیسیون‌های مجلس همه می‌توانند به ما کمک کنند. مسکن یکی از مسائلی است که این دولت، کاملاً به آن توجه کرده و ما در این مسئله برنامه‌ای که داریم، تبصره 18 و 19 در تبصره 18 دنبال اشتغال و در رأس آن مسئله بافت فرسوده و مسکن هستیم.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: جلسات متعددی برای بافت فرسوده گذاشتم و موضوع را دنبال می‌کنیم. حتی فردی را گذاشتم برای نظارت ویژه برای بافت فرسوده. اگر می‌خواهیم اشتغال را درست کنیم، باید مسکن ما به حرکت در بیاید، باید صنایع و بنگاه‌های کوچک و صادرات غیرنفتی به حرکت در بیاید. حمل و نقل ما باید اصلاح شود، تا هم موضوع انرژی حل شود و هم مسئله اشتغال حل شود.
روحانی با اشاره به اینکه در منبع دست شما باز است، تصریح کرد: به نظر من اگر مجلس، فکر می‌کند منبع بهتری دارد، در تبصره 18 بیاید از منبع بهتر استفاده کند، ولی اگر ما برای اشتغال سال‌های آینده، امسال تصمیم‌گیری درستی نداشته باشیم، نمی‌توانیم. شما بدانید، هیچ مسئله‌ای بالاتر از مسئله اشتغال نیست و هیچ خطری بالاتر از بیکاری نیست. تمام مسائل از جمله مسائل اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی، مواد مخدر، مسئله خانواده، طلاق، هر جا که شما بروید، ریشه‌اش به مسئله بیکاری و اشتغال برمی‌گردد.
رئیس‌جمهور ادامه داد: این مسئله بسیار مهم است که باید آن را حل و فصل کنیم. قادر هستیم حل و فصل کنیم. شما می‌گویید دولت منبعی گذاشته و من می‌خواهم منبع دیگری تعیین کنم. اهلاً و سهلاً، شما منبع بهتری پیدا کنید. ما در خدمت شما هستیم. مجدداً تأکید می‌کنم دولت می‌داند که در سایه وحدت قوا می‌تواند کارش پیش برود.
روحانی خاطرنشان کرد: ما در حسن نیت مجلس و نمایندگان هیچ تردیدی نداریم. نمایندگان محترم با حسن‌نیت دارند دنبال می‌کنند. نماینده ملت هستند. هم شما و هم من نماینده مستقیم ملت هستیم؛ یعنی رئیس‌جمهور نماینده مستقیم کل ملت است. تک‌تک شما هم هر کدام نماینده حوزه انتخابیه هستید که وقتی رأی می‌گیرید طبق قانون اساسی نماینده همه ملت می‌شوید و در برابر همه ملت مسئولید. رئیس‌جمهور تأکید کرد: بنابراین هر دو نماینده مردم هستیم و از طرف مردم انتخاب شدیم. باید دست به دست هم دهیم و مشکل مردم را حل کنیم. به اعتقاد من با وحدت و اتحاد و یگانگی حتماً می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم و این جلسات را هم ان‌شاءالله استمرار می‌بخشیم که بیشتر استفاده کنیم و هماهنگی بیشتری داشته باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی