[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۹
  • دوره جدید

وصول ۱۷۶ میلیارد ریال حقوق دولتی از معادن فارس، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس عدد حقوق وصول شده دولتی از معاون این استان برای 9 ماه امسال را 176 میلیارد ریال اعلام كرد. 
به گزارش ایسنا منطقه‌ فارس، علی همتی در جمع خبرنگاران گفت: مطابق قانون، بهره برداران باید درصدی از بهای ماده معدنی را براساس قیمت روز به دولت پرداخت کنند. 
همتی  با اشاره به اینکه میزان وصول حقوق دولتی معادن به شرایط فعالیت معادن بستگی دارد، گفت: با توجه به وضعیت رکود صنعت ساختمان، دریافت حقوق دولتی از معادن به لحاظ کاهش نقدینگی بهره برداران با مشکل مواجه می‌شود، همچنان‌که در سال‌های گذشته نیز کاهش قیمت مواد معدنی و رکود بخش عمرانی، تقاضای مواد معدنی را تنزل داد. 
او تمام معادن استان فارس را مشمول پرداخت حقوق دولتی دانست و تأكید كرد كه اگر بهره‌بردار حقوق دولتی را به ‌موقع پرداخت نكند، مشمول جریمه دیركرد خواهد شد كه این جریمه سالانه محاسبه و ابلاغ می‌شود. 
رئیس سازمان صنعت استان فارس گفت: در ایران معادنی همانند جنگل، دریا و مرتع جزء انفال محسوب می‌شود و در هیچ شرایطی مالکیت آنان به بهره بردار واگذار نمی‌شود؛ بهره‌بردار تنها پروانه‌ بهره‌برداری دریافت می‌كند. 
همتی گفت: ضوابط تعیین زمان و میزان درصد یادشده با توجه به عوامل مؤثری همچون محل و موقعیت معدن، شرایط و موقعیت منطقه، میزان و نوع کانه آرایی، وضعیت ذخیره معدنی، روش استخراج، تعهدات و سود ترجیحی بهره بردار در آیین نامه اجرائی این قانون مشخص می‌شود. 
وی با بیان اینكه براساس قانون دولت مكلف شده كه 15درصد از كل حقوق دولتی وصولی معادن را به اعتبارات استانی اضافه كند، گفت: تمام این اعتبار برای ایجاد زیرساخت و توسعه‌ رفاه شهرستان و استان با اولویت نقطه‌ای كه معدن در آن واقع است، هزینه می‌شود. 
همتی با بیان اینکه تاکنون سوخت هیچ معدنی به دلیل بدهی دولتی تاکنون قطع نشده است، افزود: تمام مشکلات بهره برداران معدن با بررسی و پیگیری قابل حل است و ضرورت دارد مشکلات موجود در بخش معدنی استان را احصا و برای رفع آنها برنامه‌ای تدوین كرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی