[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

بیمارستان شماره 2

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

دیدار مسئولان سازمان تأمین‌اجتماعی کشور با استاندار فارس در روزهای گذشته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است؛ آنجاکه اسماعیل تبادار استاندار فارس به‌وضوح از برخورداری حداقلی بیمه‌شدگان فارس از خدمات درمانی سازمان تأمین‌اجتماعی نسبت به سایر استان‌های کشور خبر می‌دهد. حالا ما در استان فارس یک بیمارستان ملکی داریم که باید به 45 درصد جمعیت استان و نیز بیماران سایر استان‌های کشور سرویس بدهد. در استان فارس بالغ‌بر 2 میلیون و 82 هزار نفر زیر چتر بیمه تأمین‌اجتماعی قرار دارند و هر ماه علاوه‌بر هزینه‌های درمانی که رقمی نجومی است، 162میلیارد تومان به 130هزار خانوار بازنشسته و ازکار افتاده پرداخت می‌شود. سازمان تأمین‌اجتماعی کار بزرگی را علاوه‌بر موضوع درمان، در دستور کار خود دارد و آن حفظ امنیت داخلی است. تمام پرداخت‌های این سازمان منابع خاصی دارد که اگر مورد دست‌درازی نامحرمان قرار بگیرد، می‌تواند فاجعه‌بار باشد.

نقطه سر خط: هرچند در گزارش این دیدار چندان به موضوع ساخت بیمارستان، مگر در کلام استاندار فارس تأکید نشده است اما باید نوید آن را داد که احتمالاً مسئولان امر در تدارک ساخت بیمارستان ملکی جدید سازمان تأمین‌اجتماعی در خاستگاه خود، یعنی بزرگراه حسینی‌الهاشمی شیراز هستند. حال باید دید چه موضوع و مشکلی باعث به تعویق افتادن ساخت این بیمارستان بزرگ شده است. آیا مشکلات مالی یا صنفی و سیاسی مانع اصلی کار بوده است؟ در دهه 80 شاید دو یا سه بار پروژه این بیمارستان کلنگ‌زنی شد اما نه اعتباری آمد و نه کارگاهی تجهیز شد. حالا همه امیدوارند با همتی دوباره، کار ساخت یک بیمارستان بزرگ و ملکی برای تأمین‌اجتماعی آغاز شود که سهام‌داران اصلی آن کارگران هستند. 
گاهی انسان تصور می‌کند بعضی جریان‌ها، مخالف بیمارستان‌داری کارگران هستند و نمی‌خواهند این امتیاز نصیب آنان شود؛ چراکه ممکن است بخش عظیمی از درآمد‌های خود را از دست بدهند. حالا بیمارستان شهیدبهشتی شیراز با ظرفیت محدود و البته بسیار فرسوده و قدیمی، بار سنگین درمان بیمه‌شدگان را بر دوش می‌کشد. 
باید به گردانندگان این بیمارستان آفرین گفت که در این فضای قدیمی و سیل‌زده و بازسازی‌شده این‌گونه حرمت سهام‌داران را حفظ کرده‌اند؛ علاوه‌بر آن سازمان تأمین‌اجتماعی فارس سعی کرده با 2800مرکز درمانی قرارداد امضا کند تا صف انتظار در بیمارستان شیراز را کوتاه‌تر نماید. با اجرای طرح پزشک خانواده، سالانه 109 میلیارد تومان به 1512 پزشک خانواده از سوی تأمین‌اجتماعی فارس پرداخت می‌شود؛ هرچند این پرداخت‌ها چندان منظم نیست و گاهی محل مناقشه پزشکان عمومی با پرداخت‌کنندگان واقع می‌شود و البته بر کیفیت درمان تأثیر عمیقی دارد، وقتی دفترچه‌های تأمین‌اجتماعی زیر بار این بدهی بی‌اعتبار می‌شود. 
ما از مسئولان سازمان تأمین‌اجتماعی در سطح ملی انتظار داریم کار ساخت بیمارستان شماره 2 را جدی بگیرند. نمایندگان فارس هم به‌عنوان وکیل‌الرعایا این مهم را دنبال کنند تا به نتیجه برسد؛ استاندار فارس جناب تبادار که آستین همت بالا زده‌اند و با جدیت دنبال داستان هستند. نمایندگان فارس پشتیبانی کنند و استاندار را تنها نگذارند. به‌واقع اگر همین یک کار در کارنامه استاندار و نمایندگان فارس ثبت شود، کار مانا و ماندگاری است. 
باید به این موضوع توجه داشت که دیر یا زود نظام اقتصادی به سمت خصوصی‌سازی حرکت خواهد کرد و بدون این رویه امکان توسعه وجود ندارد. خصوصی‌سازی عواقب خاص خود را در پی خواهد داشت؛ چراکه هر عملیات سرمایه‌گذاری، سود قابل‌ملاحظه سرمایه‌گذار را محاسبه می‌کند. در این بین آنچه اتفاق می‌افتد، ضعیف شدن بنیه ضعفا خواهد بود که از پس امور درمانی خود در مراکز خصوصی بر نخواهند آمد. بیاییم بیمارستان شماره دو تأمین‌اجتماعی را هرچه زودتر بسازیم و تجهیز کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی