[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

پیشنهاد افزایش ۲۷درصدی حقوق کارگران در سال ۹۷، روزنامه شیراز نوین

بازرس هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران درباره افزایش حقوق ۹۷ گفت: اگر بخواهیم قدرت خرید سال جاری را ثابت نگه داریم، حداقل حقوق سال آینده باید با افزایش ۲۷درصدی نسبت به سال گذشته همراه باشد.
حمیدرضا امام‌قلی‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره چانه‌زنی‌‌های نمایندگان کارگران عضو شورای کار گفت: چانه‌زنی‌های نمایندگان کارگران در شورای عالی کار برای کسب حداکثر امتیاز از طرف‌های مقابل برای تعیین حقوق سال آینده این قشر، همواره بحث داغ و از دغدغه‌های ماه‌های پایانی سال آنهاست.
وی ادامه داد: قاعدتاً در سال‌های اخیر، کارگران از مظلوم‌ترین اقشار جامعه بودند و هستند که نوسانات و افزایش حدود سیصد درصدی قیمت ارز و هدفمندی یارانه‌ها در چند سال اخیر، آثار بسیار مخربی در زندگی و معیشت آنها به بار آورده است که به اعتقاد کارشناسان، باعث کاهش قدرت خرید آنها به بیش از 70درصد منجر شده است.البته معیار محاسبه حقوق کارگران براساس متن صریح ماده 41 قانون کار با توجه به نرخ تورم و سطح معیشت عنوان شده است که در این چند سال اخیر، همواره از بحث‌های مهم و کارشناسی سه گروه حاضر (دولت، کارفرما، کارگر) در این شورا می‌باشد.
امام‌قلی‌تبار اظهار داشت: این نکته را نباید از خاطر دور کرد که تلاش‌های اخیر نمایندگان کارگری شورای عالی کار برای مصوب نمودن سطع معیشت ماهیانه یک خانوار شهری 24.890.000ریال در سال گذشته، ستودنی و غیر قابل انکار است که می‌تواند اساس و پایه‌ای محکم برای چانه‌زنی کارگران در جلسات پیش‌رو در سال جاری باشد.
بازرس هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران بیان کرد: اما نکته قابل تأمل، تفاوت فاحش نرخ تورم (مبنای دیگر تعیین حقوق) اعلامی از سوی دولت و تورم قابل لمس در سطح جامعه است که نارضایتی زیادی در اقشار مختلف جامعه به بار آورده است.
وی ادامه داد: اما اگر در حالت خوش‌بینانه هم حتی با فرض دقیق بودن نرخ تورم اعلامی توسط دولت هم بسیاری از اقلام سبد کالای اساسی خانوار که در محاسبه تورم جای دارد، به واسطه کاهش قدرت خرید کارگران در سال‌های اخیر، عملاً برای کارگران وجود خارجی نداشته و دستیابی به این اقلام توسط کارگران در حد ناممکن و یک آرزو قلمداد می‌شود. هزینه‌هایی‌ همچون مسکن حداقلی، پوشاک، درمان و هزینه‌های آموزش فرزندان و تغذیه حداقلی که این چند قلم به تنهایی حداقل 20درصد تورم را تجربه می‌نماید، تماماً درآمدهای یک کارگر را استفاده خواهد نمود و مابقی آیتم‌های سبد کالا تورم توسط کارگر و خانواده‌های آنها قابل لمس نخواهد بود.
بازرس هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران ادامه داد: در هر صورت، اقشار مختلف جامعه علی‌الخصوص قشر کارگر کشورمان برخلاف وعده‌های تکراری مسئولان، سال بسیار تلخی را تجربه کردند که نه تنها در شرایط معیشت و زندگی آنها نسبت به سال قبل (95) بهبودی حاصل نگردید، بلکه به واسطه افزایش مراکز هزینه‌ای آنها که در بالا قید شد، عقب‌گردی نامحسوس داشته است.
 وی ادامه داد: لذا نگاه نمایندگان کارگران شورای عالی کار و طرف‌های  مقابل را به این نکته جلب می‌نماید که اگر بخواهیم حقوق سال آینده کارگران را با فرض شرایط مشکل سال جاری حفظ نماییم و قدرت خرید آنها همانند سال جاری ثابت بوده و ارتقایی نیابد، در بدبینانه‌ترین حالت اگر به  رقم سطح معیشت یک خانواده شهری، نرخ تورم اعلامی دولت را اضافه نماییم، سطح معیشت در سال 96 به رقم 27.380.000ریال خواهد رسید که نسبت به سطح معیشت سال قبل، افزایشی 250هزار تومانی را تجربه نموده است. اگر این مبلغ اضافه شده به سطح معیشت را به حقوق 930هزار تومان سال جاری اضافه نماییم، حداقل حقوق سال آینده ‌باید با افزایش 27درصد نسبت به سال قبل مواجه شده تا بتوانیم بگوییم وضعیت کارگران در سال 97 نسبت به سال 96 ثابت بوده و رشدی نداشته است.
امام‌قلی اظهار داشت: البته نباید این مطلب را از خاطر برد که نسبت سهم حقوق در بهای تمام شده کالا و خدمات به نسبت 5درصد آن بوده و حتی افزایش 50درصد حقوق و مزایای کارگران نمی‌تواند سهم حقوق را از 7درصد بهای تمام شده در بر بگیرد و نیز درصد افزایش این پارامترها، هیچ ارتباطی به اثرات همدف‌مندی مرحله بعدی یارانه به واسطه ضعف در سیستم نظارتی نداشته که باید به طور مستقل محاسبه و به رقم افزایش حقوق کارگران در سال آینده اضافه گردد. اگرچه مسئولان به این نکته اذعان دارند که به مرور ‌باید قدرت خرید جامعه کارگر و اقشار کم‌درآمد جامعه را افزایش داد که قاعدتاً در صورت وجود اراده لازم در مدیران مربوطه، ا‌ن‌شاءلله شاهد افزایش حقوق حداقلی جامعه کارگری به بیش از 50درصد شرایط سال 96 بوده و دیگر از شنیدن مطالب تکراری افرایش یکی دو درصدی حقوق کارگران علاوه بر نرخ تورم اعلامی دولت نباشیم که در نوع خود، توهینی بزرگ به این قشر همواره جان‌برکف پیرو خط انقلاب و شهدا و رهبری خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی